Beyaz Macun Faydaları, Ne İşe Yarar, Nedir, Fiyatı

Eylül 12, 2018 Vitaminler

 

Beyaz macun, genel olarak beyaz tutkalı andırmış olan ve beyaz renkte yer alan işe yarar malzemelerden bir tanesidir. Bu yazımızda beyaz macunun faydalarından bahsedeceğiz.

İngilizce adı thermal paste olarak bilinen madde Türkçeye ise beyaz macun olarak tanımlanmıştır. Madde üzerinde çoğu kişi yapıştırıcı veya soğutucu jel tabirini de kullanmaktadır. Isıyı net olarak iletme özelliği yer alan bu ürün silikon bazlı bulunmaktadır. Bu nedenle bu ürünün iletken olmadığı açıklanabilir. Yapıştırıcı etkisi yer almaktadır. Madde kullanılarak sürüldüğü zaman birbirlerinde kolay bir şekilde ayrılmasını tam olarak önleyebilmektedir. Bununla beraber bu durum tek başına yapıştırma gücü yer almamaktadır. Katılaşmamış durumda bulunan bu madde akıcı özelliğe sahip olmamaktadır.

 

Bu madde işlemci ve fanın metal aralık kısmına sürülmektedir. İki madde arasında ısı iletim durumunun kolaylaştırma görevi yer almaktadır. Heatsink-fan işlemci üzerinde üst bölüme takılmaktadır. Beyaz macun işlemci sıcaklık oranlarını düşmesi için kullanılmaktadır. İşlemci ısı miktarı heatsink’e geçiyor ve heatsink’in üst bölümünde yer alan fan heatsinke hava üflemektedir. Bu uygulama ile beraber heatsink üzerinde yer alan ısı etkin şekilde dağıtımı yapılmaktadır. Heatsinkle işlemci arasında yer alan iletimin iyi şekilde bulunmasına göre işlemci sıcaklığı kolay bir şekilde düşmektedir.

Nereden Satın Alınır?

Tutkala benzer yer alan bu maddenin kokusu da benzerlik göstermektedir. Yapıştırma özelliği yer alan macun maddelerin tam olarak ayrılmasını önlemekte ve işe yarar duruma getirmektedir. Beyaz macunun satın almak çok kolay olmamaktadır. Günümüz macun eski durumlara göre daha kolay internet üzerinde yer almaktadır. Termal macun kullanımı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Elektronik malzeme satışı gerçekleştiren yerlerde olan macun bilgisayar firmaları üzerinde de yer alabilmektedir. Elektronik malzemesi satışı gerçekleştiren mağazalar üzerinde soğutucu macun, ısı ileticisi veya soğutucu adları ile bu maddeyi kolayca satın alabilirsiniz. İsmi satış gerçekleştiren kişiye garip gelmektedir. Bununla beraber maddenin özelliklerini, görevini, şeklini anlatabiliriz. Bilgisayar parçası satışı gerçekleştiren mekanlarda uygun fiyat aralıklarında bulmak mümkün hale gelmektedir. Kavanoza ya da tüp içerisine paketlenmiş olarak bulunabilmektedir. Ülkemizde genel olarak şeffaf kavanozlar içerisinde satışa sunulmaktadır.

 

Bununla beraber bu madde içerisine soğutucu ya da yapıştırıcı jel adını verenlerde bulunmaktadır. Isıyı son derece hızlı şekilde iletimi yapan ve üzerinde tutmamış olan bu madde, genel olarak ısı problemi olarak çoğu elektronik devrede yer almaktadır. Silikon bazlı olarak yer almasından dolayı iletken olmamaktadır. Bu yüzden herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Beyaz Macunun Faydaları

Beyaz macunun özellikleri içerisinde işlemcilerin sıcaklığının düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca overclock yapanlarla beraber tüm kullanıcılar bu macunu kullanmaktadır. Soğuk işlemci bilgisayarın çok daha uzun ömürlü yer alması ve stabil sistem anlamına gelmektedir.

Macun Nasıl Kullanılır?

Maddelerin ince ve az sürülmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fazla sürüldüğü durumlarda, işlemciyle heatsink içerisinde normal durumlardan daha kalın katman ortaya çıkaracağı için sonuçlar olumsuz ortaya çıkabilmektedir. Fakat heatsinkle işlemci aralarında yer alan boşluğu doldurması adına oranında sürülmektedir. İlk olarak heatsink alabilir ve kare şeklinde alana sürülmektedir. Daha sonra ise heatsink işlemcilerin üzerine sıkı takılması gerekmektedir. Macun elektriksel iletken özelliği yer almamaktadır. Fakat macunun kenar bölümleri üzerinde de taşırılmaması önerilmektedir. Duron, Athlon, AMD adında yer alan işlemciler için macun işlemcilerin üst bölümünde yer alan kontaklara bulaştırılmamalıdır. Sıcaklık düşmediği durumlarda macununun ince ve az sürülmesi gerekmektedir. Beyaz macun temizlemesi yapılmalı ve ince olacak şekilde yeniden sürülmelidir.

Beyaz Macun Faydaları, Ne İşe Yarar, Nedir, Fiyatı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir