Bisiklet Türleri Nelerdir?

Ağustos 30, 2019 Tanıtım

BİSİKLET TÜRLERİ

Farklı özelliklere sahip olan bisiklet modelleri özellikle kullanıcılar için yapılacak olan tercihleri etkilemektedir.

Kullanılacak olan alanlara göre tercih edecek olan bisiklet türleri nelerdir? Özellikle bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Değişen özellikleri nedeniyle kullanılacak olan bisikletlerin belirlenen alana uygun şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar için tercih edilecek olan bisiklet türleri şunlardır;

 • Dağ bisikleti,
 • Yol bisikleti,
 • Melez bisikletler,
 • Gösteri bisikleti,
 • Zamana karşı bisikletler,
 • Ulaşım bisikletleri,
 • Kros bisikletler,
 • Sabit vites / rota bisikleti,
 • Yetişkin bisikletleri,
 • İki kişilik bisikletler,
 • Katlanır bisikletler,
 • Çocuk bisikletleri,
 • Kumsal bisikletleri,
 • Yatay bisikletler.

Dağ Bisikleti Nedir?

Zorlu koşullarda kullanım olanağı sağlayan dağ bisikleti nedir ve nasıl kullanılır? Özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. 26 veya 29 inç jant ve lastik genişliğine sahip olan modellerdir. Engelli ve pürüzlü yollarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Zorlu koşulların üstesinden gelmek amacıyla tercih edilebilir. Özellikle kayalık yollarda sürücüye yardımcı olması nedeniyle süspansiyonlu olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Yol Bisikleti Nedir?

İnce lastiklere sahip ve aynı zamanda yere yakın gidonlar ile kullanılır. Yüksek hızlı olması ve aynı zamanda yüksek verim sağlaması nedeniyle tercih edilir. İnce lastiklere sahip olması yol boyunca harcanacak olan az çaba ile daha hızlı kullanım olanağı sağlamaktadır. Asfalt üzerinde kullanım için uygundur.

Melez Bisiklet Nedir?

Bisiklet türleri arasında yer alan melez bisiklet nedir ve nasıl kullanılır? Diye düşünenler için özellikle spor amaçlı olarak tercih edilebilecek seçenekler arasında yer aldığı söylenebilir. Yol bisikletinde kullanılan jantlara sahip olduğu gibi daha geniş lastikleri vardır. Az pürüzlü yollarda rahat kullanım olanağı sağlar.

Zaman Karşı Bisiklet Nedir?

Temel anlamda bakıldığında uzmanlaşmış olan yol bisikleti olarak da bilinir. Boğa boynuzlu, giden ve aero çubuklarına sahiptir.

Gösteri Bisikleti Nedir?

Tek vitesli bisikletler arasında yer almaktadır. 20 inç tekerleği sahiptir. Özellikle uzun ömürlü ve dayanıklı olması nedeniyle tercih edilebilir. Atlama ya da gösteri yapmak amacıyla kullanılabilecek modellerden biridir.

Ulaşım Bisikleti Nedir?

Genelde ulaşım amacıyla tercih edilebilecek bisiklet türüdür. Pratik kullanım olanağı sağlaması nedeniyle tercih edilir. Farklı alanlar arasında yolculuk yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en uygun türdür. Araç kullanmak yerine bisiklet kullanmayı tercih edenler için rahat kullanım olanağı sağlar.

Kros Bisiklet Nedir?

Yol bisikletinde kullanılan gibi onlara sahip ancak geniş yumrulu lastikleriyle kullanımı sağlanır. Belli aralıklar ile var olan engelli alanlarda kullanımı sağlanabilir.

Sabit Vites Bisiklet Nedir?

Pek bir vitese sahiptir. Aynı zamanda freni olmayan bir bisiklet modellidir. Rota yarışı sırasında özellikle kullanıcılar için tercih edilebilecek bisiklet modeli olarak hazırlanmıştır.

İki Kişilik Bisiklet Nedir?

İki kişinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Bisiklet kullanımında özellikle en çok tercih edilen modellerden biridir. Rahat kullanım olanağı sağlaması nedeniyle tercih edilir.

Katlanır Bisiklet Nedir?

Seyahat sırasında kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Katlanır özelliği sayesinde özellikle kullanıcıların metro veya tekne gibi pek çok farklı alanda yolculuk sırasında yanında rahatlıkla taşıyabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Çocuk Bisikleti Nedir?

Çocuklar için özel olarak tasarlanmıştır. Güvenli kullanım için özellikle belirlenen ölçülere uygun şekilde hazırlanmaktadır. Aynı zamanda yanlarında kullanılan ekstra tekerler ile daha rahat kullanımı sağlanmaktadır.

Kumsal Bisikleti Nedir?

Düz arazi de kullanıcılar için kısa mesafeli kullanım imkanı sağlayan bisiklet modelidir.

Yatay Bisiklet Nedir?

Sandalyeye benzer bir koltuğa sahiptir. Üstten ve alttan kullanılacak olan koltuk direksiyonu bulunmaktadır. Kullanım sırasında özellikle belirlenen alana göre tercih edilebilecek olan bisiklet çeşitleri arasında yer almaktadır.

 

Bisiklet Türleri Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir