Çarkıfelek Çayı Faydaları Nelerdir? Çarkı Felek Bitkisi

Aralık 18, 2017 Bitki Çayları

Çarkıfelek çayı gibi bitkisel kaynaklı tedavi yolları çok uzun zamandır insanlara fayda sağlamıştır. Tıbbın ilerlemesinden çok daha önceki zamanlarda bitkilerden yararlanılarak tedavi elde edilmeye çalışılmıştır. Ancak zamanla yeni yöntemlerin bulunması ve de ideal sonuçlar almak için tedavi yöntemleri geliştirilmiş, bitkisel kaynaklar temel alınarak ilaçlar hazırlanmaya başlanmıştır. Ancak şöyle bir çelişkiden bahsetmek mümkündür. Günümüzde gerekli gereksiz çok ilaç kullanımı ve bu ilaçların bilinçsiz tüketimi sonucu vücutta yan etkilerin oluşması yeniden doğal tedavi yollarına odaklanılmasına neden olmaktadır. Tedavisi zor hastalıkların iyileşmesinde bitkisel çözümler hala kullanılan bir alandır.  Ancak hastalık durumu, hali hazırdaki devam eden tedaviye ek uygulamalar olması ekstra önem sağlar.

Çarkıfelek Bitkisi Nedir?

Fırıldak çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek bitkisi güzel görüntüye sahip bir bitkidir. Son derece güzel bir görüntüsü olan bu bitki, gök kuşağında yer alan bütün renklerin bir arada bulunmasını andırır. Yani karmaşık renkler uyumlu şekilde bir arada bulunmaktadır.  Çiçeklerinde mavi ağırlıklı olan bu bitki toplamda 10 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu da onu daha gösterişli yapar.  Bu hoş görüntüsü nedeniyle süs bitkisi olarak da kullanımı olan çarkıfelek çiçeği gelişim yeri ve bakım özellikleri açısından da epey fayda sağlar.  Bu çiçek çok uzun süre doğrudan güneşe ihtiyaç duymadan yaşayabilir.  Yani gölge alanda bekletilerek kolayca beslenir. En çok 6 saat güneşte durması yeterli olur.

Fırıldak Çiçeği İçinde Ne Var? Nerede Yetişir?

Çarkıfelek çiçeği ya da fırıldak çiçeği Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir.  Burada keşfedilmesi ve faydalarının hızla yayılmasından sonra diğer ülkelerde de kullanımına başlanmıştır.  Bu çiçeğin içinde;

  • Passiflorin
  • flavonlar,
  • viteksin
  • cumarin bileşenleri vardır. Zaten çiçeğin bir diğer isminin passiflora olmasının da nedeni, içeriğindeki madde nedeniyledir.

Çarkıfelek Bitkisi ve Çayının Faydaları

 Çarkıfelek bitkisinin faydaları oldukça fazladır.  Güzel görüntüsünün verdiği estetik haz dışında sağlık bakımından epey fazla yararı vardır.  Bunları değerlendirirken destek tedavi şeklinde düşünmek mümkündür. Ani doğrudan bir hastalığın çözümü gibi değil de devam eden tedavilere ek iyileştirici güç şeklinde değerlendirmek önemli bir ayrıntıdır.

Anksiyeteyi Azaltır

Kaygı bozukluğu olarak da bilinen anksiyete için çarkıfelek bitkisinin çayını tüketebilirsiniz. Günümüzde insanlar yoğun tempo, artan sorumluluklar ve maddi sıkıntılar nedeniyle bazı ruhsal sorunlara daha fazla yakalanmaktadır. Bu gibi hallerde sakin düşünmek ve rahatlatıcı sonuçlara varmak için bazı takviyeler alınabilir. Sözgelimi çarkıfelek çayı da bunun için epey iyi fayda sağlar.  Gerilimli hisleri azaltır, gereksiz ve orantısız görülen gerilimi dengeler. Özetle kaygı bozukluklarında şiddeti hafifletir.  Anksiyetenin günlük hayatı ne kadar etkilediği dikkate alınırsa bu durum daha iyi anlaşılacaktır. Aşırı endişeli kişiler iş yaşamlarında ve sosyal hayatlarında çekimser durabilir. Başarılı olacakları bir konuda kötü sonuçlar alabilirler, istedikleri kişiyle birlikte olmayabilir. Ayrıca engellenme hissi de epey yıpratıcıdır. Bir şeye ulaşılması istendiği halde engelleniyor gibi duygu olması kişide hasarlı duygularla özdeşleştirilir. Çayın tam etki göstermesi için doğru şekilde kullanılması gerekir. Aksi halde beklentilerin dışında bir olay da meydana gelebilir.

Sinirsel Bozuklukları Giderir

Bazı kişilerde sinirlere bağlı rahatsızlıklar görülebilir. Bunun fizyolojik ya da psikolojik kaynağı olabilir. Nasıl bir tanı konulduğuna bağlı olarak değişmekle beraber çarkıfelek bitkisi çayının içilmesi halinde iyi geldiği bilinmektedir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Yüksek tansiyon, kan damarlarındaki basıncın aşırı artması demektir. Damarlarda kan basıncı arttıkça diğer alanlara da baskı yapmaya başlar. Baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler de bunun sonucudur.  Çarkıfelek çayı, bu kan damarlarının açılması ve rahatlamasını sağlar.  Yani kan akışının daha rahat devam etmesinde belirleyicidir.  Yüksek tansiyon hastasıysanız siz de düzenli olarak bu çaydan içebilirsiniz. Ancak aşırı tüketmeden almak da gerekmektedir.  Aksi halde pürüzlere neden olabilir. Kullanılan tansiyon ilaçları ile düşünülürse de doktorun onayı iyi olacaktır.

Cinsel Gücü ve İsteği Arttırır

Çarkıfelek çayı faydaları arasında en dikkat çeken özelliklerden biri cinsel gücü ve isteği artırmasıdır.  Kadın ve erkeklerde düşük libido özelliklerini gidererek daha canlı bir cinsel yaşama katkı sağlar. Düzenli kullanımla beraber çiftler ilişkiden daha fazla verim alır. Rahatlatıcı etki bunda belirleyicidir.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Gece uyuyamama, uykuya dalmada zorluk,  zamanında uyanamama ve gece çok geç saatlere kadar uyanık kalma gibi sorunlarda çarkıfelek çayı ideal sonuç verir. İçerisindeki etken maddeler, derin uyku sağlar.  Yani birkaç içimden sonra artık aynı saatte kendiliğinizden uyumaya başlarsınız.  Ancak bu çayı tüketirken yapılması gereken bir uygulama, kafeinli içeceklerden ve uyku açan durumlardan kaçınmak gerektiğidir. Yani bir yandan televizyon izlerken, internete girerken uykuya dalmaya çalışıyorsanız bu durumda birkaç bardak bile içseniz uykunuz gelmeyebilir. Yani uyku için bir rutin hazırlamak, buna odaklanmak ve uyuma ortamı hazırlamak da önemlidir. Bunun dışında yatağa gitmeden yarım saat önce çarkıfelek çayı içilmelidir.

Spazm Çözücü Özelliği Vardır

Spazmlar, istem dışı şekilde kasların kasılması durumudur.  Bunun en yaygın belirtisi kas hücrelerinde yer alan iltihaplanmadır.  Ancak bu kas hareketlerinin kontrol dışı kasılması sadece belli bir kasa yönelik değildir.  Bazı hallerde vücudun tamamı için spazmdan bahsetmek mümkündür. Midede, baldırlarda, göğüs bölgesinde bu durum yaşanabilir. Ne kadar süre devam edeceği konusuna gelince bu değişken bir duruma işaret eder. Bazı hallerde birkaç saniyede bitebilir. Bazı durumlarda ise 10-15 dakika boyunca sürebilir. Sinir ve kaslar birbirine bağlı olduğu için çarkıfelek çayı epey fayda sağlar.

Parkinson Şikâyetlerini Azaltır

Sinirsel bir hastalık olan parkinson için çarkıfelek bitkisi içilmesi önerilir. Ellerin hareket etmesi sırasında kontrolü sağlayamama nedeniyle bu bitki kullanımı yaygındır. Daha iyi hareket kabiliyeti sağlar. Özellikle hastalığın ilk dönemlerinde görülen hafif belirtileri yok etmede yardımcıdır. Çarkıfelek bitkisinden yapılan çayla, beyin hücrelerinin ölümü azaltılır. Sağlıklı hücre oluşumu desteklenir. Titremeler azalır, konuşmada yaşanan değişimlerin seyri yavaşlatılır.  İleri düzeyde hastalar varsa düzenli kullanımla onarıcı etki sağlanır. Ancak tek başına tedavi etmesi mümkün değildir. Yani devam eden Parkinson tedavisi ile kullanımı tavsiye edilir.

Çarkıfelek Çayı Nasıl İçilir?

Çarkıfelek çayı hazırlanışı ve içimi konusuna gelince son derece basit bir uygulama söz konusudur. Öncelikle bitkinin toprak üstü kısmı kurumaya alınır. Bu işlemden sonra bitki toza dönüşür ve sıcak suda demleme yapılır.  Her gün 3 ile 4 bardak içilmesi gerekmektedir. Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız bu halde kontrollü almak gerekir.

 

Çarkıfelek Çayı Faydaları Nelerdir? Çarkı Felek Bitkisi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir