Defne Yaprağı Çayının Faydaları, Zararları, Hazırlanışı

Mart 19, 2018 Bitki Çayları

Çoğu zaman farklı yemeklerde veya çorbalar da tercih edilmekte olan defne yaprağı günümüzde özellikle faydaları nedeniyle çay olarak da tercih edilmektedir. Farklı kokusu ve aroması nedeniyle özellikle tercih edecek olanlar için içimi etkileyici olabilir. Geçmişten günümüze kadar mutfaklarda sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından tercih edilecek bitki çayları arasında sayılabilir. Özellikle doğal çözüm arayanlar tarafından tercih edilebilecek seçeneklerden biridir.

Defne Yaprağı Çayının Sağlığa Faydaları

Farklı aroması ve sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmekte olan defne yaprağı çayı faydaları oldukça fazladır. İçmeniz durumunda elde edeceğiniz faydalar şunlardır;

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle defne yaprağı gastrointestinal sistemi üstünde güçlü etkisi bulunmaktadır. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda özellikle zehirli gıdaların tüketilmesi durumunda uyarıcı etki ile kusma etkisini arttırmaktadır. Defne yaprağının içerisinde bulunan bileşenler midenin yatıştırıcı etkiyle rahatlamasını ve bağırsak iltihabının giderilmesini sağlayabilir.
 • Solunum sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Uçucu yağların ayrıştırılmasını sağlayarak bu şekilde rahatlama etkisi oluşturmak için kullanılan kremlerin içerisine konulabilir. Defne yapraklarından hazırlanacak olan lapa göğüs üzerine konulması durumunda rahatlatıcı etki oluşturabilir. Defne yapraklarının kaynatılması sırasında oluşan buharın solunması balgam ya da bakterilerin temizlenmesi üzerinde etkilidir. Doğal antibakteriyel özelliği bu konuda oldukça etkilidir.
 • Saç diplerinde oluşan problemleri çözmek ve aynı zamanda kepek sorununu ortadan kaldırmak isteyenler defne yaprağı etkisi ile istedikleri sonucu elde edebilirler. Kullanılan ürünler içerisinde yer alan kimyasalların etkisini ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede saç köklerinin iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Defne yaprağı özellikle vücutta inflamasyonu azaltma etkisi oluşturmaktadır. Eklem araları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle baharat olarak da kullanılması tahrişin engellenmesini ve istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.
 • Defne içerisinde bulunan kafeik asit kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle defne yaprağı tüketilmesi özellikle kalpte bulunan kılcal duvarların iyileşmesini ve kolesterolün uygun seviyede olmasını sağlamaktadır.
 • Linalol, kateşin ve partenolit gibi antioksidan içeriğine sahiptir. Özellikle organik bileşimi vücudun oluşabilecek her türlü tehlikeye karşı korunmasını sağlayabilir. Kanserli hücrelerin mutasyona uğramasını engellemektedir.
 • Defne yaprağı farklı şekillerde tüketilmesi durumunda özellikle stres ve bunun yanı sıra endişe duygusunu azaltmaktadır. Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Farklı bitkiler ile karıştırılarak çay hazırlanması özellikle daha yüksek etki elde edilmesini sağlayabilir. Kişinin rahatlamasını sağlamak amacıyla tercih edebilecek bitki çayları arasında defne yaprağı çayı oldukça etkilidir.
 • İnsülin fonksiyonu ve bunun yanı sıra kan şekeri düzeylerini defne yaprağı ile tüketimi ile etkili bağlantısı bulunmaktadır. Diyabet hastalarında özellikle oluşacak diyabet riskini kontrol altına almak konusunda etkilidir. Bu nedenle defne yaprağı tüketilmesi oldukça önemlidir.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitki çaylarının tüketmek isteyenler için tercih edilebilecek çay seçenekleri arasında yer alan defne yaprağı çayı hazırlanışı evde isteyen herkes tarafından yapılabilecek çaylar arasında yer almasını sağlamaktadır. Aromaterapi etkisi oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle kokusu nedeniyle tercih edilen çay seçenekleri arasında yer almaktadır. Kendine özgü kokusu tüketimi sırasında rahatlama hissi oluşturmaktadır. Çayı evde hazırlamak isteyenler öncelikle gerekli malzemeleri hazırlanmalıdır. Daha sonrasında demleme işlemini yaparak tüketime hazır hale getirebilirler.

Malzemeler

 • 3 büyük boy defne yaprağı,
 • 2 su bardağı su,
 • Şeker ya da süt

Yapılışı

İlk aşamada öncelikle defne yapraklarını bir kap içerisine koyarak üzerine suyu ekleyin. Daha sonrasında kaynatmak için ocağa yerleştirin. Kaynama işlemi tamamlandıktan 3 dakika sonra ocaktan alarak 4 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında içerisine şeker veya süt ekleyerek tüketebilirsiniz. Özellikle tüketmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de çayı taze olarak hazırlamanız gereklidir. Süt eklemek isteyenler az miktarda ekleme yapmalıdır. Aksi taktirde çayın sulanmasına neden olabilir.

Defne Yaprağının Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmakta olan defne yaprağı faydaları oldukça fazladır. Farklı şekillerde tüketilmesi mümkündür. Bu nedenle özellikle kullanıcıların tercih edebilecekleri seçenekleri üzerinden defne yaprağını tüketmeleri mümkündür. Oluşabilecek hastalıklara karşı doğal tedavi seçeneklerini kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Özellikle kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Taze olarak tüketilebileceği gibi farklı şekillerde yemeklerde ya da çorbalarda kullanımı söz konusu olabilir.

Defne yaprağı böbrek taşı tedavisi üzerinde etkili olmaktadır. Böbrek taşını engellemek amacıyla kullanılabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle ortaya çıkartılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Vücutta bulunan üreaz miktarını azaltmaktadır. Bu sayede böbrek taşı ve bunun yanı sıra pek çok farklı hastalığa karşı vücudun direncinin artmasını sağlamaktadır.

Beyinde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı etkili olabilir. Bu nedenle özellikle yaşanabilecek hastalıklara karşı yapılan araştırmalara göre tercih edilebilecek bilgiler arasında yer alması sağlanmaktadır. Nöbet gibi pek çok farklı rahatsızlık durumunda tüketilmesi olumlu etkiler oluşturmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı beyinle ilgili oluşabilecek bozukluklar durumunda defne yaprağı özellikle uzmanlar tarafından da tercih edilebilecek seçenekleri arasında yer almaktadır.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Metabolizmanın hızlanmasını ve kötü kolesterolün azalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra şekeri azaltmaktadır. Özellikle kilo problemlerini çözmek adına kilo kontrolünü sağlamak için tercih edilebilecek doğal çözümlerden biridir.

Saç dökülmesini ve kepek sorununu gidermek amacıyla kullanılabilecek doğal tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Besin değeri yüksek olması nedeniyle özellikle saç bakımı konusunda rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle bitler üzerinde etkili olabileceği için yaşanabilecek bu tarz problemlere karşı doğal çözüm arayanlar tarafından tercih edilebilir.

Defne Yaprağı Çayının Zararı Var Mıdır?

Bitki çaylarının tüketmek isteyenler için özellikle aşırı tüketim her durumda zararlıdır. Bu nedenle defne yaprağı çayı zararları konusunda özellikle merak edilen noktalar bulunmaktadır. Güvenli tüketim için yaşanabilecek durumlara karşı dikkatli olunması gerekir. Defne yaprağından hazırlanacak olan çay için tercih edecek olan defne yapraklarını doğru şekilde tercih edilmesi gerekir. Tüketim için uygun olan defne yaprağının yanı sıra zehirli türleri bulunmaktadır.

Hamile bayanlarda özellikle tüketimi sırasında rahim kasılmalarını uyarıcı etkiye sahip olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle özellikle erken dönemlerde tüketilmemesi gereken bitki çayları arasında sayılabilir. Kullanımı sırasında yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda aşırı derecede tüketilmemesi gerekir. Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Yüksek etkisi nedeniyle oluşabilecek problemler kişiden kişiye göre değişebilir.

 

Defne Yaprağı Çayının Faydaları, Zararları, Hazırlanışı Kullanıcı Yorumları

“Defne Yaprağı Çayının Faydaları, Zararları, Hazırlanışı” için bir cevap

 1. Vedat dedi ki:

  Troit hastaları icebilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir