Gül Yağının Faydaları, Gül Yağı Nasıl Yapılır, Zararları?

Nisan 9, 2018 Bitki Yağları

Herkesçe merak edilen ve sürekli olarak satın alınan gül yağı dilediğiniz şekilde dışarıdan kolayca alınabildiği gibi sizlerin isteği ile evde kolayca yapılabilen bir besin olarak da düşünülebilmektedir. Evde yapılan bu yağ kişilerin tercihine göre değişebilmektedir. Ancak bu yapı dışarıdan aldığınız an bu durum değişir. Çünkü genel olarak dışarıdan alınan yağlar oldukça yoğun yani katı şekildedir. Bu nedenle bu karışımı evde kullanırken diğer evde bulunan yağlar ile karıştırmak oldukça önemlidir. Tüketim şekli işte bu şekilde evde yapılan ya da dışarıdan alına şeklinde değişkenlik göstermektedir. Bunun bir sonucu olarak da çok sık kullanılan ve herkesçe çok tercih edilen bir besindir.

Gül Yağı Nerede Bulunur?

Gül yağı nerde bulunur? için sizlere gerekli olan belirli maddeler vardır. Buna göre sizler için en önemli şeylerden bir tanesi pembe güldür. Çünkü bu ürün bu şekilde kolayca elde edilebilmektedir. Yalnızca bu ürünü yağ yapımı için de kullanmak doğru değildir. Çünkü çoğu birey bunu kozmetik dünyasında daha yoğun bir biçimde tercih etmektedir.

Parfüm ve kozmetik dünyasında tercih edilen bu güller oldukça pahalı oluşu ile de dikkat çekmiştir. Üretim ve yaygınlık gösterdiği yer Isparta olarak bilinir ve kabul edilir. Buradan dünyaya yayıldığını görmekteyiz.

Gül Yağı Yapımı?

Gül yağı yapımı için sizlere yardımcı olan ana maddeler bulunur. Bunlar: yasemin yağı, üzüm çekirdeği yağı, ylang ylang yağı ile istediğiniz şekilde yağ elde edebilirsiniz. Yapım sürecinde yapmanız gereken ilk şey pembe gül yapraklarını bir kavanoza ilave etmektir. Ardından ise beşer damla ylang yağı ve yasemin yağı ilave edilirken buna ek olarak bir de altı gram olacak biçimde üzüm çekirdeği yağından ilave edilmesi gerekir. Bunun ardından yapılması gereken bu yağın bekletilmesi ve üzerine ilave edilecek olan besinlerin beklemesinin ardından kaynatılarak istenilen ürünün elde edilmesidir.  Bu şekilde daha sıvı bir yağ elde edilecek ve kişi bunu çok kolay bir biçimde tek başına kullanabilecektir. Bunun yanında bir diğer tarif ise gül yaprakları ve zeytinyağı ile istenilen karışımın elde edileceğini bildirmektedir.

Gül Yağının Faydaları

Herkesçe bilinen ve herkesçe çok sık bir biçimde kullanılan bu yağ aynı zamanda içerisinde birçok değerli besini de barındırmaktadır. Gül yağının faydaları:

  • Depresyona ve buna bağlı olarak streslerden arınmaya iyi gelir.
  • Kişilerin maruz kaldığı romatizma hastalıklarına iyi gelir.
  • Kemik hastalarında vazgeçilmez bir tedavidir.
  • Kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirir.
  • Soğuk algınlığına, grip ve nezleye iyi gelir.
  • Kişilerin cinsel duygularını harekete geçirir.
  • Saç dökülmelerine faydalıdır.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Diş etlerinin etkisini uzun süre göstermesine katkı sağlar.
  • Sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına da sık bir biçimde tercih edebilirsiniz.

Gül Yağının Zararları?

İnsanların çok sık bir biçimde ve ölçüyü kaçırdıkları anda her türlü faydalı ürünün kişilere zarar vereceği bilinir. Çünkü bunun insanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu bilinir ve kabul edilir. Kişilerin bu yağı aşırı dozda kullanması belirli hastalıklara yol açacaktır. Buna göre kişilerin aşırı tüketimi sonucunda ishal olma gibi bir durumu vardır.

Kişiler hamile veya bu sürece girmeye hazırlanan kişilerse buna bağlı olarak daha büyük hastalıkların oluşmasına da neden oluşturur. Gül yapı zararları bu şekilde hem fazla tüketim sonucunda hem de kullanmaması gereken kişilerce aşırı tüketildiğinde zararın oluşmasına neden olacaktır. Gül yağının faydaları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

 

Gül Yağının Faydaları, Gül Yağı Nasıl Yapılır, Zararları? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir