Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Aralık 15, 2017 Doğal Bitkiler

Hamilelik hormonlarının salgılanması insanların birçok farklı hamilelik (gebelik) belirtileri yaşamasına neden olur.

Yumurtanın döllenmesinden itibaren başlayan süreçte kadın vücudunda değişiklikler olur. Bu değişiklikler az miktarda salgılanmaya başlayan hormonlardan kaynaklanır. Yumurta ve sperm sağlıklı bir şekilde döllendiği zaman kan ve idrara geçen BETA HCG hormonu her kadında farklı hamilelik belirtilerine neden olur.

Eczanelerden alınan gebelik testinin sonucu pozitif çıktığında hamileliğin tanımı konulmakla birlikte gebelik süreci başlamaktadır. Döllenmenin olduğu andan itibaren bu sürecin öncesinde ve sonrasında birçok belirti gözlenir.

Bu belirtileri aşağıda sıralayacağız ama her kadında bu belirtilerin farklı bir şekilde gözlendiği dikkate alınmalıdır. Çünkü herkeste farklı gebelik belirtileri görülebilir.

Adet Gecikmesi

En belirgin hamilelik belirtisi olarak izlenen adet gecikmesi genelde bu süreç sonrası yapılan testlerin doğru sonuç vermesini sağlar. Adeti düzensiz olan kadınlarda bu durum geç anlaşılmalara neden olurken düzenli adet olanlar hemen gebe olduklarını anlayabilirler.

Adet öncesi ve adet sonrası gebelik belirtileri birbirlerinden farklıdır. Bazen adet günü gelmediği halde gebe olduğunu anlayan kişiler vardır. Bu yüzden adet gecikmelerini ve bazı gebelik belirtileri hamileliği erkenden tahmin etmeye yarayabilir.

Tabi her adet gecikmesinin gebelik olduğu anlamına gelmeyen bu durum, çocuk sahibi olmak isteyen ve düzenli cinsel ilişkiye giren kadınlar için söz konusudur. Adet öncesi gebelik belirtileri de birçok çocuk isteyen kadının merak ettiği konulardır. O konuya da değineceğiz ama şimdi sık rastlanan belirtileri gözden geçirelim.

Kasılmalar

Genelde ilerleyen zamanlarda görülen kasılmalar gebelik tespit edildikten sonra görülmektedir. Adet sancısına benzer bu kasılmalar kişinin günlük hayatını etkileyecek derecede değildir.

Midede Değişimler

Midede hassasiyet görülen belirtiler arasında en sık karşılaşılandır. Mide bulantısı, tuzlu birşeyler yeme arzusu ve bazı yiyeceklere karşı isteksizlik görülebilir. Vücut yeni durumuna hazırlanırken bazı hormonal değişiklikler yaşar ve aslında bu yabancı hissi atmak ister. Atamadığında da bu şekilde adapte olmaya çalışır.

Yorgunluk ve Uykuya Eğilim

Anne adayları çabuk yorulma ve uykuya eğilim belirtileriyle gebe oldukları şüphesine kapılabilir. Özellikle gündüz vakti uyku hissi hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan belirtlerdendir.

Kokuya Hassasiyet

Mide hassasiyeti ile bağlantılı olan kokulara hassasiyet birçok hoş kokudan rahatsız olma ve kusma isteği duyma şeklinde görülebilir. Mesela kahve kokusu, yemek kokusu gibi birçok koku kişide rahatsızlık oluşturabilir.

Sık İdrara Çıkma

Bu da gebelik ilerledikçe artan bir belirtidir. Özellikle son aylarda iyice baş edilmez olan idrar isteği, bebeğin büyüdükçe idrar kesesine baskı baskı yapması nedeniyle oluşur. Bazen çok su içilmese bile az miktarda idrara çıkmak için çok fazla sıkışmak görülen belirtiler arasındadır.

İştah Değişiklikleri

İştahta artma ya da azalma da görülebilir. Özellikle ilk gebelik belirtileri arasında olan bu durum iştahın açılması, daha önce sevilmeyen yiyeceklerin tüketilmesi ile ortaya çıkabilir. İştahın açılması gibi kapanması da söz konusu olur. Bazı anne adayları hiçbir şey yemek istemez.

Tansiyonda Değişmeler

Normalde de düşük seyreden tansiyona sahip olan anne adaylarında bayılmalar görülebilir. Bu durum nadiren olsa da bazı anne adaylarında görüldüğü bilinen bir gerçektir. Genelde filmlerde gördüğümüz bu durumun nedeni anne adayının yorgun olması ve çoğu zaman kansızlığının bulunmasıyla ortaya çıkar.

Duygusal Değişiklikler

Hamilelikte hormonların en üst seviyede olduğu durumlardan biri de duygusal değişikliklerdir. Anne adayı sakin biriyken sinirli, ya da duygusal biri haline gelebilir. Mesela basit olaylardan duygulanma ve ağlama, küçük şeylere aşırı tepki gösterme gibi durumlar görülebilir.

Adet Gecikmesi Öncesindeki Hamilelik Belirtileri

Adet gecikmesi öncesi hamilelik belirtlerini kestirmek biraz güçtür. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen ve her ay gebelik testi yaptıranlar bu durumu yakından takip eder ve en ufak bir değişiklikte hemen hamilelik olup olmadığını merak ederler. Bu durumun tespiti zor olmakla birlikte her anne adayının hamilelik belirtileri de farklıdır.

Ancak şüpheli cinsel ilişkinin üzerinden 10 gün geçmesi ve bu süre sonrasında kanda yapılacak olan gebelik testinin yapılması hamilelik konusunda sonuç verebilir. Aynı zamanda bir diğer belirti olarak da iştahtaki değişimler, mide bulantısı ve sinirlilik gibi durumlar da gebeliğin ilk işaretleri arasında değerlendirilebilir.

Adet Düzensizliği Olanlarda Gebelik Belirtileri

PCOS ya da adet düzensizliği hastalığı olanlardaki ilk gebelik belirtileri bazen ilerleyen aylara rağmen fark edilemeyebilir. Bazı kadınlar hiçbir gebelik belirtisi göstermez ve hamile olduğunu bebeğin hareketleriyle anlayabilir.

Hamilelik şüphesi olan ve adet görmeyen kadınlar memelerde dolgunluk, hamilelik şüphesi gibi konularda mutlaka tahlil yaptırmalı ve şikayetlerini doktora bildirmelidir. Gebelik sürecinin başarılı bir şekilde geçmesi için anne adayının demir ilaçları ve folik asit gibi ilaçları kullanması gerekmektedir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde takip gerekmektedir.

Adet düzensizliği varsa ve gebelikten şüpheleniliyorsa kanda yapılacak olan tetkikler ve ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi gebelik konusunda işaret verecektir.

Evde Yapılan Gebelik Testleri Ne Zaman Sonuç Verir?

Evde yapılan ve idrar damlasıyla ortaya çıkan gebelik testinin doğru sonuç vermesi için beklenen adetin gecikmesi gerekmektedir. Çünkü gebelik hormonunun idrarda biraz daha geç çıkması söz konusu olmaktadır.

Kanda yapılan gebelik testi daha hızlı sonuçlar verir. Ancak evde yapılan gebelik testinin sonucu için adet gecikmesini beklemek gerekebilir. Burada önemli olan yumurtalama zamanıdır. Yumurtalama olmadan hamile kalınması da mümkün değildir. Bu yüzden en doğru sonucu ve kesin bilgiyi kan testi ve ultrason muayenesi ile öğrenmek mümkündür.

Gebelik kesesi görülüp bebeğin kalp atışları duyulduktan sonra hamile olduğunuzu ailenizle paylaşmanız uygun olacaktır. Çünkü bazı durumlarda gebeliğin rahimde tutulamaması görüldüğünden düşükler yaşanabilmektedir.

Her kadında farklı olan gebelik belirtileri aynı kadının farklı gebeliklerinde de farklılık göstermektedir.

Gebelik Belirtilerinin Sonucunun Değerlendirilmesi

Gebelik belirtilerinin sonucu negatif ya da pozitif olarak değerlendirilir. Gebelik varsa, hastaya 2-3 hafta sonra gelmesi söylenir ve ultrasonla bebeğin durumu incelenir.

Eğer kese görünmemişse bir süre daha beklenir ve bebeğin kalp atışları duyularak kesin olarak hamilelik teşhisi koyulur. Gebeliğin kesin bir tanı ile başlaması durumunda annenin sağlıklı bir beslenme listesi, egzersiz programı ve takviye edici ilaçlar kullanması gerekir.

Birçok anne adayı erken hamilelik belirtileri başlar başlamaz folik asit kullanımına (genelde gebelik oluşmadan) başlar. Çünkü annenin kan değerlerinin normalden biraz daha fazla şekilde olması sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için şarttır.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir