TAKİP ET :
Nisan 2, 2018 Yorum Yap 0

Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Besin Değerleri

Yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan ıspanak faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle kışın tüketilecek olan sebzeler arasında yer almaktadır. Ispanak pek çok farklı şekilde tüketildiği gibi aynı zamanda çiğ olarak suyu içilebilecek sebzeler arasında bulunmaktadır.

Kış boyunca tedarik edilebilecek sebzelerin başında gelmektedir. Salata, ıspanak yemeği, kurabiye, kek gibi pek çok farklı yiyecek içerisinde haşlanarak kullanılabilir. Aynı zamanda çiğ olarak suyu hazırlanabilir. Kış aylarında devamlı olarak tüketilebilecek oldukça yüksek besin değerine sahip olan ıspanak özellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle pişirmeden ıspanak suyu hazırlanarak tüketilmesi insan vücudu açısından oldukça sağlıklıdır.

Ispanak Suyunun Besin Değeri

Yeşil yapraklı sebzeler arasında özellikle ıspanak pek çok farklı sağlık problemini önlemek adına yüksek besin değerine sahip olan sebzelerden biridir. İşlenmeden tüketilmesi özellikle içerisinde bulunan maddelerin vücuda geçmesini sağlamaktadır.

Ispanak çiğ olarak tüketilmesi için suyu çıkartılabilir. Ispanak içerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iyot, fosfor, demir, çinko, magnezyum, potasyum, bakır mineralleri bulunur. Triptofan, diyet lifi, karotenoidler, aminoasitler ve doymamış yağ ıspanak suyunun içilmesi durumunda vücuda geçecek olan maddeleri oluşturmaktadır.

Ispanak Suyunun Faydaları

Çiğ olarak getirmesi durumunda ıspanak suyu faydaları oluşabilecek hastalıklara karşı vücudunuzun daha dirençli hale gelmesini sağlayabilir. Ispanak suyunun çiğ olarak hazırlanarak tüketilmesi durumunda sağlayacağı faydalar şunlardır;

 


- BENZER İÇERİKLER -

Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Besin Değerleri Kullanıcı Yorumları

2018 © Faydaları Nelerdir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.