Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Olmalıdır? Zeytinyağları Nasıl Saklanmalıdır?

Ocak 21, 2019 Bitki Yağları

 

Zeytinyağı sağlık anlamında oldukça değerli ve önemli besinler arasında yer alıyor. Bu anlamda kaliteli zeytinyağı seçimi ve saklaması son derece önemli bir hale geliyor.

Günümüzde insanlar sağlıklarına çok daha fazla önem veriyor. Bu anlamda beslenme sağlık açısından en önemli kriterlerden biri haline geldiği düşünülüyor. Beslenme içerisinde sağlık açısında en kritik noktalardan biri ise kullanılan yağlar olarak görülüyor. Geçmişte daha çok ayçiçeği yağları tercih edilmekte iken günümüzde sağlık açısından çok daha iyi olan zeytinyağları, yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tercih ediliyor. Günümüzde zeytinyağı tüm sağlık ve beslenme uzmanları tarafından öneriliyor.

Ülkemizde zeytinyağlarına olan talebin artması ile birlikte insanlar daha da bilinçli bir hale gelmişlerdir. Bu anlamda en kaliteli zeytinyağını almak ve bunu en uygun şartlarda muhafaza etmek oldukça önemli bir hale geliyor. Piyasada gereli kaliteden oldukça uzan birçok zeytinyağı çeşidi bulunduğu için, kaliteli zeytinyağı nasıl olmalıdır konusu son dönemde en çok merak edilen ve hakkında araştırma yapılan konulardan biri haline geldiği görülüyor.

Kaliteli Zeytinyağının Belirtileri

Zeytinyağının kaliteli olup olmadığını anlamak için bazı belirtileri bilmek ve gözlemlemek gerekiyor. Kaliteli zeytinyağının belirtilerinden bazıları ise şu şekildedir; İlk olarak zeytinyağını kokusuz bir cam bardağın içine koyduktan sonra avuç içini biraz ıslatılarak bekleyin. Daha sonra avuç içi koklandığında kişinin burnuna zeytinin kendine has kokusu, acılığı ve yakıcılığı hissedildiği zaman zeytinin kalitesi yüksek ve doğal anlamına geliyor.

Zeytinyağının tadına bakıldıktan sonra genizde yanma ve dil üzerinde acılık hissi kesinlikle olmalıdır. Birçok kişi bunun olmaması gerektiğini düşünse de bu kalite açısından son derece olması gereken bir durumdur. Bu koku ve tat hissedilmezde ya da hissedilme oranı düşükse zeytinyağının kalitesinin düşük olduğu anlamına geliyor. Satın alınan zeytinyağı buzdolabında konduğunda donuyorsa bu zeytinyağının hakiki bir zeytinyağı olduğu anlamına geliyor. Kaliteli zeytinyağları için burukluk, yakıcılık ve aroma olmazsa olmaz özelliklerdir. Bu özellikler azaldıkça zeytinyağının kalitesinin de düştüğü anlaşılıyor.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Zeytinyağının kalitesi kadar doğru şekilde muhafaza edilmesi de önemli olarak görülüyor. Çünkü doğru şekilde muhafaza edilmeyen zeytinyağlarının kullanım ömrü ve faydası belirgin oranda düştüğü görülüyor. Zeytinyağının doğru muhafazası ise şu şekildedir; Zeytinyağının muhafaza edildiği ortamdaki ışık, oksijen, sıcaklık, su ve nem, zeytinyağının kalitesini olumsuz etkilerken bu etkenlerin süreklilik arz etmesi sonucu zeytinyağı bozulabilir.

Bu nedenlerden dolayı zeytinyağı, ışık ve nem almayan kapaklı ortamlarda saklanması en doğru ve ideal saklanma şekli olarak ifade ediliyor. En etkili saklama yönteminde zeytinyağının renkli cam şişede ve saklama işleminin gerçekleştirildiği yerdeki ortam sıcaklığı 15 derece civarında olması en ideal sıcaklık olarak görülüyor.

Son zamanlarda görülmeye başlayan zeytinyağının pet ambalaj ve şeffaf şişelerde muhafaza edilmesi ürünün kalitesini ciddi oranda aşağı çekecektir. Zeytinyağı içeriğinde yer alan klorofil, şeffaf olan cam şişede güneş ışığına diğer olarak maruz kalacağından dolayı oksitlenme yaparak tadının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu sebeple zeytinyağı, renkli cam şişelerde, renkli cam damacanalarda, ya da çelik kaplarda muhafaza edilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Ayrıca pet şişelerin en önemli zararı tekrar kullanımında ortaya çıkan sağlığına zararlı toksik bileşen BPA denilen maddedir. BPA denilen maddenin vücut için fazla bir şekilde alınması başta kanser olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir. Zeytinyağının sağlıklı muhafazası mutlak suretle hem ışık hem de ısı anlamında uygun ortamlarda olup kullanıldıktan sonra vakit kaybetmeden aynı ortamlarda saklanmaya devam edilmelidir.

Ayrıca zeytinyağının faydalarını öğrenmek istiyorsanız sitemizdeki http://faydalarinelerdir.net/zeytinyaginin-faydalari-nelerdir-zeytinyagi-nasil-elde-edilir sayfasındaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Olmalıdır? Zeytinyağları Nasıl Saklanmalıdır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir