Katırtırnağının Faydaları

Şubat 12, 2018 Doğal Bitkiler

 

Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan katırtırnağı nedir ve ne şekilde kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Baklagiller familyasında yer almaktadır. Her dönemde yeşil odunsu bir gövdeye sahiptir. Özellikle Akdeniz bölgesine özgü çalı türü olarak bilinmektedir. Kuzeybatı Afrika ve bunun yanı sıra Güneybatı Asya da yetişmektedir.

Oldukça narin bir yapısı bulunmaktadır. Bedeninde oldukça fazla yaprağı bulunmaktadır. Aynı zamanda yapraksız türü de bulunmaktadır. Oluşan çiçekleri sarı renktedir. Akdeniz bölgesinde üretilmekte olan bitki özellikle faydaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyulması halinde özellikle üreticilerden tedarik edilebileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden yapılan güvenilir site satışları değerlendirilerek satın alınabilir. Düzenli şekilde kullanılması istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır.

Katırtırnağının Faydaları

İnsan vücudu üzerinde özellikle katırtırnağının faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle tüketilmesi durumunda vücutta oluşturmuş olduğu olumlu etkiler daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Doğru şekilde tüketilmesi özellikle istenilen sonuçların elde edilmesi konusunda etkili olmaktadır. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bitki toplanarak bu şekilde satışa sunulmaktadır. Devamlı olarak yeşil odunsu gövdesi sayesinde kullanım açısından uzun süreli kullanım imkanı sağlamaktadır. Faydaları şunlardır;

 • Kabızlık problemine iyi gelmektedir. Bu nedenle özellikle sık sık kabızlık sorunu yaşayanların düzenli şekilde katırtırnağı kullanması oluşan problemin ortadan kaldırılması konusunda etkili olmaktadır. Düzenli şekilde kullanarak oluşan kabızlık probleminin kısa süre içerisinde çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sindirime yardımcı olarak hazmın kolaylaşmasını sağlamaktadır. Özellikle yemek sonrasında sindirim problemi yaşayanlar kullanmaları durumunda daha rahat şekilde yediklerini hazmedebilirler. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayarak bu şekilde oluşabilecek problemlere karşı vücudun korunmasına yardımcı olabilir.
 • İdrar ve balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle idrar problemi yaşayanların kullanması durumunda problemin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Balgam söktürücü etkisi özellikle hastalık dönemlerinde yaşanan balgam probleminin çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Mesane hastalıklarının tedavi edilmesi sürecinde kullanılmaktadır. Özellikle bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Doktor gözetiminde kullanılması istenilen sonucun elde edilmesini ve katırtırnağı faydalarından yararlanmanızı sağlayabilir.
 • Özellikle kalp hastalıkları üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle kalp hastalıklarına karşı vücudun korunması için kullanılabilir. Kalp hastalıkları riskini azaltmak isteyenler tarafından kullanılabilir.
 • Böbreklerde taş problemi yaşanması halinde taş düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Doğru şekilde kullanılması özellikle bu sürecin daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır.
 • Romatizma problemi olanlarda düzenli şekilde kullanılması özellikle romatizma nedeniyle yaşanan ağrıların azaltılmasını sağlamaktadır. Romatizma nedeniyle ağrı problemi yaşayanlar düzenli şekilde tüketmeleri durumunda oluşan ağrıların azalmasını sağlayabilirler.
 • Kalpte oluşan ritim bozukluğu üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Bu nedenle özellikle ritim bozukluğu yaşayan kişiler tarafından bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.
 • Böbrek ve safra kesesinde bulunan taşların düşürülmesine yardımcı olur.
 • Rahimde oluşan kasılmaları karşı uyarıcı etki oluşturmaktadır.
 • Düzenli şekilde kullanılması özellikle kalp üzerindeki olumlu etkilerinin oluşmasını sağlamaktadır.
 • Adet döneminde kanamanın kolaylaşmasını sağlamaktadır. Adet döneminde ağrı çekenler veya kanama problemi yaşayanlar düzenli şekilde kullanarak yaşamış oldukları bu problemden kurtulabilirler.
 • Doğum sonrasında rahmin daha rahat şekilde toparlanmasını sağlamaktadır. Doğum sonrası dönemde doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Özellikle emziren annelerde doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilir.

Katırtırnağı Nasıl Kullanılır?

Bitkiyi kullanmak isteyenler özellikle toprak üstünde bulunan kısmına kullanmalıdır. Doğru şekilde kullanılması sağlıklı olduğu gibi aşırı derecede kullanılması zararlı olabilir. Yüksek etkiye sahip olması nedeniyle özellikle sağlık problemi yaşayan kişilerde mutlaka uzman doktor gözetiminde kullanılması gerekir.

Kurutulan çiçekleri çay olarak demlenebilir. Özellikle faydalı olması nedeniyle sıklıkla tüketilmektedir. Ancak tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Adi katırtırnağı ile karıştırılmaması önemlidir. Ülkemizde yaygın olarak bulunmakta olan adi katırtırnağı zehirli bir bitkidir. Bu nedenle tüketilmemesi gerekmektedir. Toplanan ve kurutulan çiçekleri çay olarak içilebilir. Özellikle toprak altında kalan kısmı kullanılmamalıdır.

Katırtırnağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Toplanan çiçeklerin kurutulması ile elde edilen kuru çiçeklerden hazırlanmaktadır. Sağlıklı olması nedeniyle özellikle katırtırnağı çayı tüketmek isteyenler kurutulan çiçeklerini tedarik ederek çayı hazırlayabilirler. Kurutulmuş olan çiçeklerin sıcak su içerisinde 10 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Fincan içerisine eklenecek olan kurutulmuş çiçeklerin üzerini kapatacak kadar sıcak su eklenir. 10 dakika bekletildikten sonra bal ile karıştırılarak içilebilir. Çayı tüketecek olanların özellikle dikkat etmesi gereken noktalardan biri de günde üç defa birer çay bardağı şeklinde tüketilebileceğidir. Aşırı derecede tüketilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda yüksek etkisi zehirlenme gibi durumların oluşmasına neden olabilir.

Katırtırnağı Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu nedenle bölgede üretimi yapılmaktadır. Her mevsim yeşil odunsu bitkisi sayesinde taze bir görünüme sahiptir. Bitkinin sarı çiçekleri toplanarak kullanılmaktadır. Özellikle adi katırtırnağı ülkemizin her bölgesinde yetiştiğinden dikkatli olunması gerekir. Çiçeklerin yetişme döneminde toplanması gerekir. Taze olarak toplanan çiçekler kurutularak saklanmaktadır. Bu sayede çay olarak tüketimi sağlanabilir.

Katırtırnağı Çayının Faydaları

Toplana çiçeklerden hazırlanan çay özellikle hazmı kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kabızlık problemine iyi gelmektedir. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayarak bu şekilde oluşan problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde üç defa tüketilmesi halinde oluşan olumlu etkilerden yararlanmanız mümkündür. Bal ile tüketilmesi aynı zamanda enerji vermesini sağlamaktadır. Dönem dönem yaşadığınız problemlere karşı özellikle tercih edebileceğiniz çay seçenekleri arasında yer almaktadır.

Aşırı derecede tüketilmesi zehirlenme riskini ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda rahatsızlık problemi olanlar doktor gözetiminde kullanmalıdır. Taze olarak hazırlanacak olan çay sorunsuz olarak tüketilebilir. Özellikle çayı tüketeceğiniz zaman demlemeniz gerekir. Bu sayede herhangi bir problem yaşamadan istediğiniz gibi sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Katırtırnağı Zararları

Kullanıcılar açısından özellikle bitkisel çözüm olarak hastalıklara karşı tercih edilebilecek seçenekleri arasında yer almaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Aşırı derecede tüketilmesi zehirlenme etkisi oluşturabilir. Bunun yanı sıra adi katırtırnağı ülkemizde yaygın olarak bulunduğundan ve zehirli olduğundan bu konuda kullanacak olanların dikkatli olması gerekir. Yeterli miktarda tüketilmesi halinde herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılabilir. Katırtırnağı faydaları yanında dikkat edilmesi gereken bu şekildedir.

Çiçeklerini toplayacak olan kişilerin doğru bitki üzerinden toplaması önemlidir. Doğru şekilde kurutulması herhangi bir problem yaşamadan tüketilmesini sağlamaktadır. Doğal bir şekilde yetiştirilen bitkinin çiçekleri doğal şekilde kurutularak kullanıma hazır hale getirilebilir. Bitkinin çiçekleri oldukça faydalıdır. Bu nedenle günümüzde kullanılan bitki çayları arasında sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bal ile tüketilmesi halinde vücuda enerji verdiği gibi aynı zamanda daha sağlıklı olunmasını sağlamaktadır.

 

Katırtırnağının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir