Mango Faydaları, Zayıflatırmı, Nasıl Kesilir?

Şubat 21, 2018 Doğal Bitkiler

 

Ülkemizde daha çok yeni tanınmaya başlanan mango meyvesi tropikal bir meyve çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu meyve hem hoş kokusu hem de çok daha fazla sevilmesi nedeni ile meyvelerin padişahı demek çok doğru olacaktır.

Mango Nedir?

Mango meyvesi ana vatanı Hindistan olup tropikal bir meyve olarak bilinmektedir. Dünya genelinde çok fazla sevilen ve tercih edilen bu meyve pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Güney Amerika, Asya, Afrika ve Orta Amerika bu ülkeler arasındadır. Türkiye’de de mangoyu tercih eden sayısı çok fazladır. Sağlık bakımından çok daha faydalı olan bu meyve saç bakım ve cilt ürünleri içinde kullanılmaktadır. Genel olarak çiğ olarak tüketilmesi çok daha doğru olacaktır.

Meyvenin İçinde Bulunan Vitaminler

Mango meyvesi içeriğinde bir çok vitamini birlikte barındırmaktadır. Mümkün oldukça çiğ yenilmesi tavsiye edilen mango C, B ve A vitamininin bütün türleri içermektedir. Meyvenin ana gıdası şekerdir. Malik asit ve tartarik asite ek olarak az oranda sitrik asit bulunmaktadır. Ayrıca yeşil olan daha olgunlaşmamış mango olgunlaştıkça sakroza, maltoza ve glikoza dönüşen nişastayı içinde barındırır. İçerisinde bulunan nişasta meyvenin olgunlaşma işlemleri tamamlandıkça içinde kaybolacaktır.

 Mango Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Tropikal bir meyve olan mango meyvesinin faydaları saymakla bitmez. En büyük faydası zayıflamaya yardımcı olur ve içinde bulunan vitaminler nedeni ile hem saçlar için hem de cilt için çok yararlıdır. Potasyum, anti- oksidan ve güçlü bir lif deposuna sahiptir. Vitamin deposu olan mango A vitamini, E vitamini, C vitamini ve demir sayesinde böbreklere faydalıdır. Son derece kanı temizleyen meyvenin ana gıdası şekerdir.

Olgun olmayan mango erkekleri kavurucu olan rüzgar ve sıcağın zararlı etkilerinden korumaktadır. Ayrıca üzerine biraz tuz serpilerek yenen ham mango yaz aylarında fazla terleme sorası meydana gelen demir ve tuz kaybını en aza inmesini sağlamaktadır. Su ve biraz su ile sıcak kül üzerinde pişirilen mango meyvesiyle süper bir içecek hazırlanabilir. Bu içecek sıcak çarpmalarına karşı son derece etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Mango Meyvesi Nasıl Kesilir?

Mango meyvesi en zor kesilen meyveler arasında yer almaktadır. Meyveyi kesmek için ilk olarak iyice yıkamalısınız. Mangoyu dar olan kısmının üzerine koyulması gerekir. En etli kısmı ortasında bulunan çekirdeğe çok sıkı bir şekilde birleşiktir. Boylamasına kesilen mango meyvesinin çekirdeğini çıkarıp kabuğunu soyabilirsiniz. Kesinlikle meyvenin tam ortasından değil boylamasına kesilmesi gerekir. Ayrıca bu meyvenin en fazla life sahip olduğu yer çekirdeğin olduğu kısımlardır. Bu eden ile keserken zorlandığınız zaman bu demektir ki orta tarafa daha yakın olduğunuzdur.

Meyvenin en etli kısımları bıçak yardımı ile küçük küpler şeklinde kesilmelidir. Küpler şeklinde doğranmış olan mangolar iç kısımları iç kısımlara doğru döndürülmelidir. Daha olgun olan meyveden kabuklar çok daha kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Meyveyi keserken zarar vermemek için kesinlikle bıçağınız çok daha keskin olması gerekir. Çünkü meyveyi kabuk kısımlarından ayırmak için bu çok önemli bir noktadır. En son işlem olarak meyvenin ortada bulunan çekirdekli olan yerinden kenarlarının kesilmesi işlemleridir.

Mangonun Saklama Koşulları Nelerdir?

Mango tropikal bir meyve olduğu için her zaman rahatlıkla tüketmeniz mümkün olmaktadır. eğer daha henüz tam olarak olgunlaşmamış bir mango aldıysanız yenilecek düzeyde olgunlaşana kadar oda sıcaklığında 3 ya da 5 gün civarında saklamalısınız. Tam olarak olgunlaşmış olan mangonun saklama koşulları olarak kapalı plastik çantalar içinde sebzelikten uzak bir yerde 3 ya da 4 gün boyunca buzdolabında saklamanız mümkün olacaktır.

Mango Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Mango meyvesinin faydaları olduğu kadar bazı zararları bulunmaktadır. Bunların en başında yer alan kan şekeri artışına neden olmasıdır. Şeker bakımından son derce zengin bir meyve olan mango diyabet hastaları için büyük zararları olmaktadır. Çok güçlü bir lif deposu olan bu meyve aşırı bir şekilde tüketildiği zaman ishal ve karın ağrısına neden olacaktır. Bu neden ile mideniz için zarar teşkil etmektedir.

Mango meyvesi bazı durumlar karşısında alerjik sonuçlar doğurabilir ve bu sebepten dolayı dikkatli tüketmekte fayda vardır. Bu alerjik durumlar öncelikle göz sulanması, nefes darlığı, burun akıntısı, aksırma, kas spazmı ve karın kası ağrıları gibi sonuçlar doğurabilir. Her zaman azı karar olduğu için mango meyvesinin de aşırı bir şekilde tüketilmesi deride iltihaplanma, pullanma, kızarıklık ve kabarıklık meydana gelmesine neden olmaktadır.

Zayıflatıcı özelliği bulunan meyvenin şekerli bir meyve olması nedeni ile çok fazla yenildiği zaman kilo almanız kaçınılmaz olur. Ayrıca ciddi bir şekilde ishale sebep olduğu hastalar olduğu görülmüştür. İçeriğinde bulunan bazı bileşikler zararlı olduğu için dilde ya da dudakta şişmelere neden olurken yutkunmada da zorluk çekilebilir. Ancak dikkatli ve dozunda kullanımı sonrası kesinlikle yan etkisi ve mangonun zararları olmayan bir tropikal meyvedir.

Mango Meyvesi Zayıflatır Mı ?

Son zamanlarda dünyanın her yerinde çok fazla tüketilen mango meyvesi ülkemizde de çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Çok hoş kokusu olduğu için çok sevilen bu meyvenin pek çok faydaları bulunmaktadır. Bunların en başında yer alan ise zayıflatma özelliğinin bulunmasıdır. Özellikle günümüzde kilo problemi çeken pek çok kişi vardır. Kilo vermek ve daha güzel görünmek için bir çok zayıflama yöntemi uygulamaktadır. Ancak son günlerde bu yöntemlere bir yenisi daha katıldı. Mango meyvesinin anti- oksidan özelliği çok daha gülü olmasının yanı sıra genel olarak mango zayıflatır mı sorusu ile karşı karşıya kalırlar. Aslında bu meyvenin içinde bulunan C vitamini sayesinde çok büyük ölçüde bir zayıflatma özelliği bulunmaktadır. C  vitamini sayesinde sindirim daha da kolaylaşacak ve metabolizma güçlü bir şekilde daha hızlı çalışacaktır. Bu durum zayıflamak için büyük oranda etki sağlayacaktır. Böylece düzenli ve doğru bir şekilde tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Mango Meyvesinin Fiyatları Nelerdir?

Mango meyvesi 30 derece altında verim vermediği için genel olarak çok sıcak bölgelerde yetişen nadide bir tropikal meyvedir. Yurt dışından ithal edilen bu meyve biraz pahalı olabilir ve tek olarak satılmaktadır. Mango meyvesinin fiyatları genellikle bir tane ortalaması durumuna göre 5 ya da 10 lira arasında değişmektedir. tabii ki fiyatlar satış yerlerine ve durumlarına göre değişmektedir.

Mango Faydaları, Zayıflatırmı, Nasıl Kesilir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir