Omega 3 faydaları, omega 3 içeren besinler, Nedir, Zayıflatır mı?

Şubat 19, 2018 Bitki Yağları

Omega 3, insan vücudunda üretilmeyen yağ asidi çeşitlerinden birisidir. Bu sebeple dışarıdan alınması gerekir. Oldukça hayati olaylarda yer alan bu yağ asidi vücutta eksik kaldığında birtakım sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu eksiklik önemsiz sayılabilecek sorunlara yol açabildiği gibi, çok ciddi hatta ölüme giden hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Omega 3 Nedir?

Omega 3 doymamış yağ asidi grubundadır. Vücuttan üretilemeyip dışarıdan alınması gerektiği için “esansiyel yağ asidi” olarak da tanımlanmaktadır. Kalp sağlığı üzerine oldukça etkilidir. Sağlıklı bir kalp için uzmanlar omega 3 tüketmek gerektiğini sıklıkla vurgulamaktadır.

Omega 3 ilk olarak eskimoların kanında tespit edilmiştir. Eskimolarda bulunmasının sebebi ise, bu insan grubunun kanında diğer insanlardan daha az kolesterol bulunmasıydı. Bunun sebebini araştıran uzmanlar, bu insanların kanındaki omega 3 miktarının fazlalığı sayesinde bu yağ asidi keşfetmislerdir.

Omega Yağ Asidi Grubu Nedir?

Omega yağ asidi grubu, doymamış yağ asitlerinin bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yağlar insan sağlığı için kilit rol oynamakla beraber vücutta sentez edilememektedir. Bu sebeple de sürekli olarak dışarıdan alınmak zorundadır. Doymamış yağ asidi ise, hidrojen atomu açısından daha fakir yağlardır. Bu yağların hidrojene doyurulması ile de margarin olarak bilinen doymuş yağlar üretilmektedir. Özellikle kalp sağlığı açısından çok tehlikeliolan bu yağların yerine omega yağ asitleri gibi doymamış yağlar tercih edilmelidir.

Omega 3, omega 6 ve omega 9 olmak üzere 3 grup yağ asidinden oluşan omega yağ asidi grubu da kendi içinde farklılık göstermektedir. Omega 3 ve 6 polisatüre olarak, omega 9 ise monosatüre olarak adlandırılmaktadır. Bu farklılık yağ asitlerinin kimyasal yapısından kaynaklanmaktadır.

Hayvansal Omega 3 Mü Daha Etkili, Bitkisel Omega 3 Mü?

Omega yağ asidi grubu hem hayvansal hem de bitkisel ürünlerde yer almaktadır. Omega 3 için de durum böyledir. Genel kanı bitkisel omega 3lerin daha faydalı olduğu yönündedir. Ancak durum pek de öyle değildir. Bitkilerde bulunan omega 3 zararlı değildir elbette ama insan vücuduna alınma yüzdesi hayvansal olanlardan daha düşüktür. Yani aynı miktarda hayvansal ve bitkisel omega 3 vücuda alınsa, bitkisel omega 3 ün daha fazla miktarı vücuttan atılacaktır. Kısaca söylemek gerekirse hayvansal omega 3, bitkisel omega 3’ten daha verimli bir kullanım yüzdesine sahiptir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Omega 3 insanlar için olmazsa olmaz besinlerden birisidir. Çünkü en hayati organlarımızdan biri olan kalbimiz için oldukça faydalıdır. Bunun dışında pek çok önemli organ ve olaylar için de gereklidir. Omega 3 faydalarından bahsetmek gerekirse:

 

  • En önemli faydası şüphesiz ki kalp sağlığı üzerinedir. Kalp krizi dünyada en çok öldüren hastalıkların başında gelmektedir. Bu duruma en büyük etkenler kötü beslenmek ve sağlıksız hayat koşullarıdır. Kuzey ülkeleri, omega 3 açısından zengin besinlerle beslendikleri için görülmüştür ki bu ülkelerdeki insanların kalp hastalıkları oranları oldukca düşüktür. Yapılan araştırmaların ardından bunun en büyük sebebinin besinlerindeki omega 3 fazlalığı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca kalp ve damar sağlığı üzerine büyük tehdit oluşturan kötü kolesterol de omega 3 ile düşmektedir.
  • Kan basıncını düşürücü etkisi sayesinde kalp, beyin ve böbrek gibi kanlanması yüksek organların yüksek tansiyondan korunmasını sağlar.
  • Omega 3 zihinsel başarıyı arttırır. Gebelik döneminden itibaren omega 3 açısından zengin beslenen annelerin çocuklarının daha yüksek zihinsel yeteneklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca doğumdan sonra da okul çağından takviye omega 3 alan çocukların okul başarılarının arttığı görülmüştür. Elbette bu durumu etkileyen başka faktörler de olduğu unutulmamalıdır.
  • Omega 3 aşlanmayı geciktirir. Gerek kadınlar gerek de erkekler, yaşlanmamak ya da her daim daha genç görünmek isterler. Omega 3 cilt altı bağ dokusuna etki ederek yılların getirdiği kırışıklıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Kollajen olarak bilinen cilt altı bağ dokusu, cilt esnekliğinde önemlidir. Cildin elastikiyeti bozulmadığı müddetçe yaşlılık etkilerinin görülme süresi de uzamaktadır.
  • Cilt ve saç güzelliğinde etkilidir. Sadece yaşlanmamak için değil, daha sağlıklı ve temiz görünen bir cilt için de omega 3 tüketmeye önem verilmelidir. Cildin yağlanmasını engelleyerek ciltteki fazla parlaklığın önüne geçilmiş olur. Cildin daha fazla su tutmasını sağlayarak daha temiz ve daha nemli bir cildi meydana getirir. Akne oluşmasının önüne geçer. Ayrıca cildi, güneşteki UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur. Bu sayede hem daha genç gözükmenizi sağlar hem de cilt sağlığını korur.
  • Ruh sağlığını koruyucudur. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, omega 3 düzeyleri yüksek olan kişiler depresyon ve anksiyeteye karşı daha dayanıklı olmaktadırlar. Depresyonun görülme sıklığının gittikçe artması, omega 3 kullanımının ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir.
  • Rahat bir uyku yaşamanızı sağlar. Günümüzde uykusuzluk gibi problemlerin artması da omega 3’ü yeniden gündeme getirmektedir.

Omega 3 İçeren Besinler

Omega 3’ün faydalarından bu kadar bahsettikten sonra hangi besinlerde bulunduğundan bahsetmenin zamanı geldi. Yukarıda da söylendiği gibi hem bitkilerde hem de hayvanlarda bulunan bu yağ asidinin hayvansal kökenlisi daha faydalıdır. Omega 3 içeren besinler ise şunlardır:

  • Balıklar omega 3 açısından en zengin ürünlerdir. Bunlar arasında da en fazla omega 3 içeren balık türü ise somonlardır. Bu balıklar tüm dünyada omega 3 kaynağı olarak bilinip bu amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca uskumru, ton balığı, karides, alabalık, sardunya, istiridye de diğer omega 3 içeren balıklardandır. Soğuk sularda yaşayan balıklar tercih edilmelidir.
  • Kırmızı et de balıktan sonra en çok omega 3 içeren gıdalardandır.
  • Bazı kuruyemişler de omega 3 açısından zengindir. Ceviz, fındık, badem, yulaf ezmesi, kabak çekirdeği bu tahıllardan bazılarıdır.

Omega 3 Kilo Verdirir Mi?

Omega 3 zayıflatır mı? Sorusunun cevabı hem evet hem hayırdır. Çünkü omega 3 eksikliği varken kilo alımı kolaylaşmaktadır. Eksik olduğu zaman metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımını hızlandırmaktadır. Yani omega 3 kısmen kilo alımına karşı koruyucu özellik göstermektedir.

Bu saydıklarımız ve daha fazlası için omega 3 kullanmak isteyenlerin mutlaka bir doktora danışması gerekir. Çünkü güvenli denilse de vücuda ekstra alınan her ürün az veya çok riskli olabilmektedir. Doktorunuz izin verdiği müddetçe güvenle omega 3 kullanabilirsiniz.

Omega 3 faydaları, omega 3 içeren besinler, Nedir, Zayıflatır mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir