Aç Karnına Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Şubat 12, 2018 Sağlık

 

İnsan vücudunun büyük bir bölümü sudan oluştuğu için özellikle su içmenin faydaları oldukça fazladır. Gün içerisinde yeteri kadar su içilmesi gerekmektedir. Kişiye göre değişecek olan bu oran özellikle 2,5-3 Lt arasında değişebilir. Vücudumuzda özellikle kaslarımızın %75’i, kemiklerimizin %22’si, beynimizin %90’ı ve kanımızın ise %83’ü sudan oluşmaktadır. Bu nedenle sağlığımızı koruyabilmek adına yeteri kadar su tüketilmesi gerekmektedir.

Vücutta oluşabilecek pek çok farklı rahatsızlığa karşı yeteri kadar su tüketilmesi etkili olmaktadır. Kişilerin gün içerisinde gitmesi gereken su miktarını yeteri kadar almaları sağlıklı bir vücuda sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Aksi durumda yeteri kadar su içilmemesi halinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suyun alınmaması farklı problemler yaşamasına neden olabilir. Kişinin özellikle gün içerisinde bol bol su içmesi vücudu açısından sağlıklı olmaktadır. Gün içerisinde tüketilecek olan suyun özellikle aç karnına içilmesi aynı zamanda insan vücudu açısından farklı faydalar sağlamaktadır.

Aç Karnına Su İçmenin 10 Etkisi

Su insan hayatı için oldukça önemlidir. Hayati bir değere sahip olması nedeniyle insanların hayatını sürdürebilmesi için suya ihtiyacı bulunmaktadır. Aç olarak insanın bir süre yaşaması mümkün olsa da susuz yaşamak sanıldığı kadar kolay değildir. Vücudun gün içerisinde yeteri kadar su tüketilmemesi durumunda özellikle organlar üzerindeki olumsuz etkisi zaman içerisinde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Su tüketirken aynı zamanda tüketilme zamanı oldukça önemlidir. Bu durumda aç karnına su içmenin faydaları aşağıda yer aldığı şekildedir.

 1. Özellikle kahvaltıdan önce aç karnına 1-2 bardak kadar su içilmesi toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede vücudun ihtiyaç duymadığı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını da sağlamaktadır. Hastalıklardan korunma konusunda da etkili olmaktadır.
 2. Geceleri insan vücudu hücrelerin tamir edilmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sabah kalkıldığında aç karnına içilecek olan su atık maddelerin idrar yolu sayesinde dışarı atılmasını sağlamaktadır.
 3. Alkol, kötü beslenme, tütün veya hava kirliliği nedeniyle buçukta oluşan sorunların dışarı atılabilmesi için aç karnına 1-1,5 bardak su içilmesi gerekir. Bu sayede vücuda giren zararlı maddelerin etkisinin azalmasını sağlar.
 4. Suyun cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Cilt sağlığını koruyabilmek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için aç karnına 2 bardak su içilmesi gerekir. Cildin esnekliğini veya gerginliğini koruyabilmek amacıyla sabahları aç karnına su içilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda erken yaşta oluşacak kırışıklık problemlerine karşı etkili olmaktadır.
 5. Sabahları aç karnına su içilmesi vücudumuzun yaşamsal organlarının ihtiyaç duyduğu suyun karşılanmasını sağlamaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam için etkili olmaktadır.
 6. Özellikle kilo vermek isteyenler sabahları aç karnına 2-3 bardak kadar su içmelidir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağladığı gibi aynı zamanda yağ ve kalori yakımını da etkilemektedir. Açlık hissinin bastırılması konusunda da etkili olmaktadır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
 7. Bağırsak yolu ve lenf bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için sabah aç karnına su içilmesi önemlidir. Aynı zamanda kortizol değerlerini kontrol edilmesi üzerinde etkilidir. Bu sayede vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlayarak daha sağlıklı olunmasına katkı sağlamaktadır.
 8. Kahvaltı etmeden önce içilecek olan su bağırsak hareketlerinin canlanmasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 9. Aç karnına içilen su güne enerjik bir şekilde başlamanıza yardımcı olur. Özellikle sabahları uyku halinde olanlar veya yorgun hissedenler aç karnına bir bardak su içerek daha enerjik bir şekilde güne başlayabilirler.
 10. Gastrit veya farklı problem yaşayanlar aç karnına su içerek midedeki asit düzeyinin düşmesini sağlayabilirler. Özellikle kramp veya farklı durumlar ile karşı karşıya kalanlar sabah aç karnına 3 bardak su içerek midedeki asit düzeyini düşürebilirler.

İnsan hayatı ve vücudu için özellikle su içmek oldukça önemlidir. Doğru zamanda ve doğru miktarda tüketilmesi vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Yeteri miktarda su tüketilmesi gerektiğinden kişilerin mutlaka gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmesi gerekir. Özellikle alışkanlık haline getirerek elinizin altında bulunduracağınız su sayesinde gün içerisinde yeteri miktarda su tüketebilirsiniz.

Su İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilerin özellikle sabah aç karnına su içilmesi vücut açısından daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle sabah kalkıldığında kahvaltı yapılmadan önce mutlaka su içilmesi gerekir. İstediğiniz etkiyi elde edebilmeniz açısından yeterli miktarda su tüketilmesi önemlidir. Gün içerisinde tüketeceğiniz suyun bir miktarını aç karnına tüketmeniz vücudun sağlığı açısından önemlidir.

 • İstediğiniz gibi sağlıklı bir şekilde su tüketebilmek için su tüketirken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Gün içerisinde 2 litre su içecek olanlar bunu mutlaka bölerek içmelidir. Tek seferde içmek yerine ara ara içmeniz vücudunuz açısından daha sağlıklı olacaktır.
 • Sabahları su içecek olanlar öncelikle az miktarda su ile başlanmalıdır. Zamanla bu oran arttırılabilir. İlk aşamada aşırı derecede su içilmesi ağrı veya farklı şikayetlerin oluşmasına neden olabilir.
 • Özellikle içeceğin suyun temiz ve sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekir. Musluk suyu içecek olanlar gerekli kontrollerin yapılmış olduğu ve standartlara uygun olan musluk suyunu tercih etmelidir. Aksi durumda farklı sorunlar yaşanabilir.
 • Suyun etkisini arttırmak istediğinizde aç karnına içilmesi ve bunun yanı sıra suya limon suyu eklenmesi etkili olmaktadır. Su insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru şekilde ve doğru zamanda tüketilmesi daha sağlıklı bir vücuda sahip olunmasını sağlar.

Suyun Olumlu Etkileri

İnsan vücudunun büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Bu nedenle organların doğru şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacı bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketilecek olan suyun insan vücudu üzerindeki etkileri oldukça önemlidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istediğinizde günlük 2,5-3 Lt kadar su tüketmeniz gerekir. Tek seferde aşırı derecede su tüketilmesi yerine ara ara tüketilmesi daha etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin özellikle açıklarına su tüketmesi vücut açısından daha sağlıklıdır.

Sağlığınızı korumak istediğinizde su tüketmeniz önemlidir. Vücudun doğru şekilde çalışması ve aynı zamanda dışarıdan gelecek zararlı etkilere karşı korunabilmesi için güçlenmesini sağlamaktadır. Organların ihtiyaç duyduğu su oranını gün içerisinde karşılamamanız durumunda organlarda rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde ve erişkinlerde özellikle tüketilecek olan su oranı değişebilir. Bu nedenle yeteri kadar su tüketimi konusunda kişinin dönemine göre en uygun miktarı belirlemesi mümkündür.

Aç Karnına Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir