Acı Marul Çayı Faydaları Nelerdir?

Aralık 21, 2017 Bitki Çayları

Acı marul çayı belki tükettiğiniz bir şey, belki de ilk defa duyuyorsunuz. Şifası ile bilinen bu bitki aslında dağda, çayırda, yol kenarında rastlanan sıradan bir bitkidir. Günümüzde alternatif tıbba daha çok ilgi duyulmaktadır. İlaç yapımında kullanılan şifalı bitkiler direkt olarak tüketilerek, şifası daha iyi alınmaktadır. Acı marul bitkisi nedir, faydaları nelerdir beraber bakalım.

Acı Marul Bitkisi Nedir?

Yabani marul, eşek marulu, yağ marulu ya da tahliç aslında acı marul bitkisi için kullanılan diğer terimlerdir. Papatyagiller ailesinden bit otsu bitkidir. Türkiye’nin her yöresinde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Ekilmemiş tarlalarda, çayırlıklarda ve en çok da yol kenarlarında yetişir.

Toplanarak tuzlu suda bekletilmesi halinde acısı azalacaktır. Bu şekilde Ege, Akdeniz ve Karadeniz yöresinde börek ya da salatalarda tüketilir.

Bazı yerlerde havacıva otu ile acı marul otu aynı bitki gibi gösterilir ancak bu doğru değildir. Havacıva otu hodangiller familyasına ait bir bitkidir ve kesinlikle tüketilmez.

Özellikleri Nelerdir?

Boyu mevsime göre 25-150 cm aralığında değişen bu bitki, tüylü ve dikensi yapraklara sahiptir. Bu bitki Temmuz Ağustos aylarında sarı çiçek açmaktadır. Yaz aylarında sarı çiçek açan bu bitkinin içinden de acı süt akar. İşte bu bitki aslında bir şifa kaynağıdır. Özellikle yol kenarlarını mesken tutan acı marul bitkisi yenilebilir bir bitkidir.

Bu bitkinin yaprakları bahar aylarında henüz taze iken toplanır ve tüketilir. Kökleri ve sapı ise son bahar aylarında toplanır. Gölgede kurutulduktan sonra kullanılır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Acı marul bitkisi eskiden beri şifa kaynağı olarak kullanılan bir bitkidir. Tadı gerçekten acı olduğu için günlük hayatta tüketim alanı sınırlıdır. Ancak ilaç yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Daha önceki dönemlerde acı marul sütü, ameliyatlarda uyuşturucu olarak kullanılan bir maddeydi. Bu bitkini sütü zehirli olmasının yanı sıra narkotik ve yatıştırıcı etkisi vardır. Bu yüzden günümüz tıbbında halen yatıştırıcı olarak ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Acı marul bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Yüzyıllardır tıp alanında kullanılan bu bitkinin bilinen pek çok faydası vardır. Sizin için sıralayalım.

 • Kalp krizi riskini önler.
 • Kurutularak kullanılan yapraklar, safra kesesi sağlığına iyi gelir.
 • Bitki içeriğinde C vitamini, potasyum ve bol bol lif bulunur.
 • Bitkinin sap ve yapraklarının içinde acı süt bulunur. Bu süt marul yağı olarak bilinir. Bu yüzden yağ marulu olarak da anılmaktadır. Bitki koparıldığında bu süt açığa çıkar. Bu süt, kanı temizleme özelliği ile bilinir. Yine bu süt sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu sayede uyku getirici etkisi vardır.
 • Mideye bağlı rahatsızlıklar ve hazımsızlık şikayetleri için acı marul oldukça faydalıdır.
 • Tansiyonu düşürmekte oldukça etkilidir.
 • Karaciğer hastalıklarına karşı şifa kaynağıdır. Hatta Roma İmparatoru Augustus’un karaciğer hastalığını bu bitki sayesinde yendiği rivayet edilir.
 • Saç bakımı için de faydalıdır. Kepeği giderir ve saçın daha parlak olmasını sağlar.
 • Yabani marulun yaprakları idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Emziren kadınlarda sütü arttırır.
 • Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Siğil tedavisinde acı marul otu kullanılır.
 • Böbrek taşlarını düşürür.
 • İdrar torbası iltihaplarını giderir. Kalınbağırsağa iyi gelir.
 • Göğsü yumuşatarak öksürüğe iyi gelir.
 • Taze sürgünler kırıldığında açığa çıkan süt cilt sağlığına iyi gelir. Ayrıca dişleri temizler ve beyazlatır. Macun gibi kullanılarak tüketilmelidir. Yutulması önerilmez. .

Acı Marul Otu Nasıl Kullanılır?

İlk olarak acı marul otu toplayacaksanız bu konuda bilgi sahibi olan kişilerden yardım almalısınız. Akdi takdirde yanlış otlar toplayarak sağlığınızı tehdit edebilirsiniz. Ot çeşitleri yönünden oldukça zengin mutfaklara sahip olan Ege ve Akdeniz yörelerinde bu bitki oldukça tanınmıştır.

Acı marul otunun kökü toplanıp kurutularak çay olarak tüketilebilir. Yapraklarının ise salata ya da börek yapılarak tüketilmesi mümkündür.

Acı Marul Otu Salatası Nasıl Yapılır?

Acı marul otu adından da anlaşıldığı gibi acı bir tada sahiptir. Bu yüzden otu topladıktan sonra tuzlu ve sirkeli suda bir müddet bekletin. Böylece acısı azalacaktır. Daha sonra marul gibi tüm salata çeşitlerinde kullanabilirsiniz. salatalık, domates, yeşil soğan ve diğer sebzelerle birlikte salata yapabilirsiniz.

Acı Marul Böreği Nasıl Yapılır?

Acı marul bir de börek olarak tüketilmektedir. Yine toplayıp sirkeli ve tuzlu suda beklettiğiniz marulları kullanmalısınız. Dilerseniz tavada doğradığınız soğanı yağla kavurun, üzerine salça ve baharat ekleyin. Üstüne doğradığınız acı marulla ekleyerek biraz karıştırıp altını kapatın. Dilerseniz salça katmadan tüm malzemeleri çiğden de katabilirsiniz. Tuz eklemeyi unutmayın.

Hazırladığınız acı marul börek içiyle el açması ya da hazır yufka börekleri yapabilirsiniz.

Acı Marul Çayı

Acı marul bitkisinin en bilinen ve tüketilen hali ise acı marul çayıdır. Acı marul çayı, acı marul bitkisinin yapraklarından değil kök ve saplarından yapılır. Sonbahar aylarında toplanan saplar, gölgede kurutulur ve öğütülür. 60-100 gram kadar kök, 1 litre su için yeterlidir. Günde 3 fincana kadar içilmesi mümkündür.

Acı marul çayının faydaları da acı marul bitkisinin faydaları gibidir. Acı marul bitkisini tüketmek tadı acı olduğu için zorken, çayını tüketmek daha kolaydır. Bu nedenle daha çok tercih edilir.

Acı Marul Suyu Nedir?

Toplana acı marul bitkisinin suyu çıkarılarak kullanılması da mümkündür. Harici olarak kullanımlarda acı marul suyu tercih edilebilir. Mesela saça ya da cilde sürmek amacıyla acı marulun suyu tercih edilebilir.

Acı marul suyu hazırlamak oldukça kolaydır. bir bardak su için 2-3 acı marul yaprağı atarak kaynatabilirsiniz. 10-15 dk kadar demlenen acı marul suyu hem içilebilir hem de harici olarak kullanılabilir. Ancak tadı acı olacağı için bal ya da limon gibi takviyeler yapmayı ihmal etmeyin.

Acı Marul Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Her şifa kaynağı şeyin de mutlaka yan etkisi olabileceğini düşünerek tüketmek gerekir. Bu yüzden hiçbir şey tamamen zararsız değildir. Acı marul bitkisinin zararları da illaki vardır. Fazla tüketilmesi halinde erkeklerde cinsel sorunlara yol açması mümkündür.

Yine fazla kullanımı sonucu böbreklerde taş ya da kum oluşabilir. Normalde mide rahatsızlıklarına iyi gelen bu bitki, aşırı ve düzensiz olarak kullanılırsa gastrite yol açabilir. Unutmayın ki her şeyin fazlası zararlıdır. Şifa kaynağı diye bir şeyin aşırı tüketiminden kaçınmalısınız.

Acı marul otu doğru şekilde kullanıldığında bir şifa kaynağıdır. Bu yüzden mutlaka bilen kişilere danışarak kullanınız.

 

Acı Marul Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir