Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Aralık 21, 2017 Doğal Bitkiler

K vitamini yönünden zengin olan adaçayının faydaları nelerdir sorusuna detaylı cevaplar burada! Antioksidanlar ve önemli besin öğeleri bakımından zengin olan adaçayının sağlığa olumlu etkileri bulunur. Doktorlar tarafından da tüketilmesi önerilen adaçayı içerisinde kanın pıhtılaşması için elzem vitamin barındırır.

Ağız ve boğaz enfeksiyonları, iltihap, aşırı terleme, menopoza girilmesi dönemlerinde ara sıra gelen sıcak basmaları ve bunalımlar, ateş ve sinirsel yorgunluklar ve hazımsızlık gibi tedaviler için adaçayı bitkisi alternatif bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında emzirmenin azaltılmasında veya tamamen durdurulmasında kullanılır.

Emzirmenin azaltılmasını isteyen anneler bilinçsiz olarak emzikli dönemlerinde adaçayını tüketmemeye özen göstermelidirler. Aksi halde anne sütünün artırılması gereken emziklilik dönemi sona erebilir.  Eğer bebeğiniz 2 yaşına gelmiş ise artık yavaş yavaş bebeğinizi emzirmeden uzaklaştırabilirsiniz.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Migrenden ve diğer nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarının azaltılmasında etkilidir. Mide kramplarının azalmasında ve sindirim sistemlerinin düzene girmesinde etkilidir. Sinüslerin ve akciğerlerin tüketilmesinde tüketilebilir. Soğuk algınlığı, bronşit ve grip tedavilerinde kullanılabilir. Kesik ve yaraların hızlıca iyileşmesinde tüketilebilir. İshal tedavisine olumlu etkisi nedeni ile tüketilebilir. Ağız sağlığı için faydalıdır. Beyin fonksiyonlarının yeterlilik sağlaması için geliştirilmesi yönünde adaçayının faydaları bulunur.

Migren ve Baş Ağrısı Nasıl İyileşir?

Baş ağrılarının kaynakları bazen migren bazen de çeşitli rahatsızlıklar olabiliyor. Baş ağrılarının geçmemesi halinde kişiler günlük aktivitelerini yerine kolayca getiremiyor. Hatta migren gibi şiddetli baş ağrılarında kişiler günlük hayata karşı tamamen pasif kalabiliyorlar. Migren ve baş ağrılarının giderilmesi için demlene sıcak adaçayı içerisine bir bez batırılarak bu bezin suyu sıkılır ve alın üzerine koyulması sağlanır. Bir müddet bu şekilde kalınmalı ve adaçayının etkilerini göstermesi beklenmelidir.

Sindirim Sistemi Sorunlarının İyileşmesinde Adaçayının Etkisi

Sıcak adaçayı ile hazırladığınız kompresi karın bölgenize uygulayabilir ve adaçayının mucizevi etkilerini göstermesini bekleyebilirsiniz. Kısa zamanda olumlu etkisini gösterecek olan adaçayı kompresi sizi karın ve mide kramplarından ve sindirim sistemi sorunlarınızdan kurtaracaktır.

Sinüs ve Akciğerlerinin Temizlenmesinde Adaçayı

Sinüslerin açılması ve akciğerlerin temizlenmesi için adaçayının sıcak buharının uygulanması gerekir. Bir kap içerisine sıcak adaçayı doldurulmalıdır. Bir havlu bez temin edilmelidir. Kişi kap içerisinde bulunan adaçayının üzerine iyice eğilmeli ve havluyu başına alarak kap ile havlu arasında adaçayından çıkan dumanların dışarıya yayılmaması için bir bariyer oluşturmalıdır. Böylece adaçayı buharından en fazla şekilde istifade edebilir. Bunun yanı sıra bir buharlaştırıcı makine temin edilebilir ve sıcak adaçayı buharının solunması sağlanabilir. Bu da aynı etki ile sinüslerin açılmasını ve akciğerlerin temizlenmesini sağlayacaktır.

Soğuk Algınlığı, Grip ve Bronşit Tedavisinde Alternatif Tedavi Yöntemi

Sıcak adaçayı tüketimi ile soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi hastalıkların iyileşme sürecine katkıda bulunulabilir. Bunun yanında adaçayı bitkisinin bir balgam söktürücü olarak da kullanımı sağlanabilir. Sıcak adaçayı tüketimi vücudu terletmesi nedeni ile vücutta bulunan toksinlerinden terleme yoluyla atılmasını sağlar. Adaçayı aynı zamanda boğaz ağrısına iyi gelen çaylar arasındadır.

İshali Nasıl Geçirir?

İshal nedeni vücudun tuz ve su oranı bakımından kurumasıdır. Vücuda su ve tuz alımı sağlandığında ishalin atlatılma süresi de azalır. Bunun yanında adaçayı tüketimi de ishalin geçmesinde önemli rol oynayan şifa dolu bir bitki olması ile bilinir. Günde 2 veya 4 bardak aralığında tüketilen adaçayı ishalin kolayca atlatılmasını sağlayacaktır.

Ağız Sağlığının Korunmasında Adaçayı

Ağızda vitamin eksikliğinden ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşan iltihaplar iyileşene kadar kişilere ağrı ve acı verebilirler. Hatta ağzında iltihap oluşan kişiler yemek yeme ihtiyacından da muzdarip kalırlar. Ancak adaçayı içerisinde barındırdığı sağlığa yararlı olan bazı maddeleri ile ağız da oluşan bu iltihapların iyileşmesini sağlar. Günde 3 defa adaçayı ile gargara yapıldığında  ağız yaraları çok kısa sürede iyileşme gösterecektir. 100 ml su için 2.5 gr. Adaçayı bitkisi kullanılarak doğal bir gargara elde edilebilir.

Kesik ve Yaraların İyileşmesinde Adaçayının Mucizevi Etkisi

Vücudunuzda herhangi bir nedenden kaynaklı olarak oluşan kesik ve yaraların iyileşmesi kişilerin biyolojik özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı yaralar geç iyileşirken bazıları daha çabuk iyileşebiliyor. Vücutta görülen yaraların iyileşmesi rejenasyon olarak mitoz bölünme şeklinde gerçekleşir. Adaçayı da mitoz bölünme hareketliliğini artırarak yara ve kesiklerin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Menopoz Belirtilerine Karşı Dönemin Daha Kolay Atlatılmasında Adaçayının Etkileri

Menopoz döneminin en belirgin etkilerinden olan kadınlarda sıcak basmaları oldukça zorlu geçmektedir. Zaman zaman gelen bu bunalımlar gece gündüz bilmeden kadınların korkulu rüyası gibidir. Bu duruma çözüm olması ve dönemim çok daha kolay atılmasında yarar sağlayacak olan adaçayının etkileri ile menopozdan kaynaklanan sıcak basmalarına çözüm sunulur. 1 bardak sıcak su içerisine 4 kaşık kadar adaçayı bitkisi konulur. Bu karışımın en az 4 saat olması kaydı ile demlenmeye bırakılması sağlanmalıdır.

4 saat dinlendirilen bu çay bir süzgeç yardımı ile süzülür ve yalnızca suyunun tüketilmesi sağlanır. Menopoz bunalımlarından şikayet eden hanımlar sıcak basma anında bu çayı tüketerek bunalımın çabuk geçmesine katkıda bulunurlar. Bayanlar damak tadına uygun olarak dilerse çayın tatlandırılması için bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirler.

Bunalımın geldiği anda çayın soğuk olarak tüketilmesi esastır. Bir bardak adaçayı tüketmek sıcak basmalarının 2 güne kadar ertelenmesi açısından mükemmel bir alternatif tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Beyin Fonksiyonlarının Geliştirilmesine Yönelik Etkileri

Beynin gelişimi açısından ve hafızanın yükseltilmesi açısından mükemmel bir bitkidir. Ders veya ofis ortamında hafıza gerektiren işlerde bulunulduğu esnada adaçayı tüketmek öğrenilenlerin unutulmaması açısından işlevsellik gösterir. Mükemmel bir hafıza artırıcı olan adaçayı ve yararları sadece bununla kalmayıp Alzheimer hastalığının önlenmesinde de iyi bit tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Beyinde kimyasal bir haberci olan adaçayı Alzheimer hastalığının belirtisi olan asetilkolin maddesinin düşük olması hakkında bilgi verir. Adaçayı tüketen bir kişi Alzheimer belirtisi olan enzimlerin asetilkolini parçalamasını minimize eder. Kurutulan adaçayı serin ve kuru yerde saklandığında 6 aya kadar muhafaza edilebilir. Taze adaçayı ise nemsiz bir plastik içerisinde buzdolabında birkaç güne kadar saklanır.

Kurutularak adaçayının saklanması ihtiyaç duyulduğunda elde altında bulundurulması açısından önerilir. Kuruyan yapraklar kullanılacağı zaman su ile iyice yıkanmalıdır. Aksi halde yarardan çok zarara neden olur. İnsan sağlığına faydaları olan doğa ürünü adaçayını gün içerisinde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir