Adam Otu Bitkisi Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar, Zararları, Zehirli mi?

Ağustos 6, 2018 Doğal Bitkiler

 

İnsan otu olarak da bilinmekte olan adam otu bitkisi patlıcangiller familyasındandır. Maviye dönük mor rengine yakın çiçekleri bulunmaktadır. Kazık şeklinde köke ve aynı zamanda rozete benzer yapraklara sahiptir. Kötü bir kokuya sahip olmasının yanı sıra uzun yıllar boyunca dayanabilen otsu bitkiler arasında yer almaktadır.

İnsana benzeyen köklere sahip olması nedeni ile bu ad verilmiştir. Genel olarak Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde ise Antalya çevresinde yetişmektedir. Daha çok kaya diplerinde veya boş arazilerde yetişmesi söz konusu olmaktadır. Bitkisel tedavi uygulamak amacı ile tercih edilebilecek bilgiler arasında yer almaktadır.

En belirgin özellikleri arasında kötü kokusu ve aynı zamanda faydalı olması yer almaktadır. Avrupa kökenli bir bitki olarak bilinmektedir. Köklerinin insana benzemesi nedeni ile adam otu adını almakta olan bitki özellikle faydalı olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Adam Otu Bitkisi Faydaları

Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olmakta olan adam otu bitkisi faydaları oldukça fazladır. Doğru şekilde kullanılması sayesinde istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Farklı amaçlar için kullanımı söz konusu olmaktadır. Geçmişten günümüze kadar özellikle şifalı olması nedeni ile tercih edilmekte olan otlar arasında bulunmaktadır. Doğru şekilde kullanılması halinde edebilecek olan faydalar şunlardır;

 • Ağrı kesici ve yatıştırıcı etkiye sağlayabilir.
 • Cinsel isteğin arttırılmasına yardımcı olabilir
 • Gözbebeklerinin daha büyük olmasını sağlayabilir.
 • Egzama veya benzeri deri hastalıklarının tedavisi için kullanılabilir.
 • Vücudun direncini artırmak amacı ile kullanılabilir.
 • Spazm giderici etki sağlayabilir.
 • Kabızlık probleminin giderilebilmesi için kullanılabilir.
 • Sivilce tedavisinde özellikle bitkisel olması nedeni ile kullanılabilir.
 • Uyuşturucu etkisi oluşan ağrıların azaltılması üzerinde etkili olabilir.
 • Astım, saman nezlesi, şizofreni, yaraların tedavi edilmesi gibi pek çok farklı hastalıkta özellikle kökleri kullanılabilir.
 • Halsizlik problemi yaşayanlar için halsizlik giderici etkisi nedeni ile kullanılabilir.

Adam Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Sonbahar mevsiminde toplanmakta olan adam otu bitkisi nasıl kullanılır? Özellikle kullanmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Topraktan çıkartılan ve güneşte kurutulan kuruduktan sonra kökü kazınarak toz haline getirilmektedir. Elde edilecek olan toz suyla karıştırılarak kullanılabileceği gibi aynı zamanda merhem olarak da sürülebilir. Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olmaktadır. Çay olarak tüketilmesi de mümkündür.

Geniş kullanım alanına sahip olması nedeniyle adam otu yaprakları kurutularak daha sonrasında ezilip toz haline getirilmektedir. Toz haline getirilmiş olan yapraklar balmumuyla karıştırılarak romatizmal ağrılarda uygulamak için merhem olarak kullanılabilir. Köklerinin sütle kaynatılarak içilmesi özellikle yaraların tedavi edilmesi konusunda etkili olmaktadır. Aynı zamanda zaman nezlesi, astım gibi hastalıklar konusunda da olumlu etkiler sağlamaktadır.

Kökleri ezilerek balla karıştırılıp yenilirse vücudun kuvvetlenmesi sağlanabilir. Aynı zamanda kaynatılarak daha sonrasında balla tatlandırılarak ağız çalkalamak amacı ile da kullanılabilir. Kökleri kaynatılarak içilmesi durumunda idrar yanmalara gibi farklı problemlerin tedavi edilmesi amacı ile de kullanılabilir.

Adam otu bitkisi tohumlarının yutulması kadınsal hastalıkların tedavi edilmesi üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda doğurganlığı artırıcı etkisi de bulunur.  Çok sayıda farklı faydası bulunması nedeni ile özellikle faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Doğru şekilde kullanılması istenilen olumlu etkinin alınmasını sağlamaktadır.

Adam Otu Bitkisi Zehirli Mi?

Zehirli olabileceğinden özellikle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekir. Bitkinin kökünden elde edilecek olan toz 20 mg halinde günde üç defa kullanılabilir. Özellikle hamile bayanlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. İshal yapıcı etkiye sahip olması nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Fazla kullanılması halinde öldürücü etkiye sahip olabilir. Bilinçli bir şekilde kullanılması halinde fayda sağlarken aşırıya kaçılması durumunda zararlı olabilir. Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda zehirlenme söz konusu olabileceğinden mutlaka uzman doktora danışılması gerekir.

Adam Otu Bitkisinin Zararları

Zehirli olması nedeniyle özellikle kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. Zehirli etki sağlaması halinde deri üzerinde kızarıklık, ağızda kuruluk, sürekli uyuma isteği, huzursuzluk veya halüsinasyonlar görülebilir. Uzmanlar tarafından önerilmesi durumunda kullanılması gerekir. Tehlikeli olması nedeni ile dikkatli olunmasında fayda vardır. Nefes daralması veya yüksek etki göstermesi halinde ölümle sonuçlanması söz konusu olabilir.

Adam Otu Bitkisi Nerede Yetişir?

Sonbahar mevsiminde toplanmakta olan adam otu bitkisi nerede yetişir? Diye düşünenler için özellikle ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yetişmesi söz konusu olmaktadır. Kayalık bölgelerde ya da ekilmemiş boş arazilerde yetişebilir. Toplanması ile kurutulmasının ardından kökleri toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Faydalı olduğu kadar aynı zamanda değerli olması nedeni ile dikkat edilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır.

Antalya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Boş arazilerde, ekilmemiş tarlalarda veya kaya diplerinde yaygın olarak yetişmektedir. Özellikle bölgede manavlarda, aktarlarda veya yerel pazarlarda bulunması mümkündür. Taze olarak tedarik etmek isteyenlerin toplama mevsiminde bölgede yapacakları incelemelerde olursunda bitkiye ulaşmaları mümkündür.

Adam Otu Bitkisi Ne İçin Kullanılır?

Faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle günümüzde farklı amaçlar için kullanılabilir. Kullanımı sırasında özellikle 1-2 bardaktan fazlasının tüketilmemesi gerekir. Kurutulmuş kökleri özellikle ağrı kesici, spazm çözücü, yatıştırıcı veya cinsel isteği arttırıcı amaçlı olarak kullanılabilir. Sonbaharda toplanan kökler kurutularak daha sonrasında toz haline getirilmektedir. Bu sayede gerekli olması durumunda merhem olarak kullanılmaktadır.

Kökleri, yaprakları özellikle hastalıkların tedavi edilmesi konusunda kullanılmaktadır. Taze olarak toplanmakta olan kökler kurutularak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Aynı şekilde yaprakları da kurutulmaktadır.

Adam Otu Bitkisi Nerede Bulunur?

Köklerinin kurutulması ile uzun süre saklanması mümkündür. Gerekli olması durumunda kullanıcılar özellikle aktardan tedarik ederek ürünü kullanabilirler. Uzun süre saklanabilir olması nedeniyle rahatsızlıklar durumunda tedavi amaçlı kullanımı için kolayca ulaşılabilecek ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Yurdumuzda yaygın olarak bulunan adam otu bitkisi kökleri ile fayda sağlamaktadır.

Köklerinin yanı sıra yaprakları da kurutularak toz halinde saklanabilir. Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olduğunda kullanıcıların amaçlarına uygun şekilde tercih edecekleri ürünlere aktarlardan ulaşmaları mümkündür. Vücutta oluşan rahatsızlıkların giderilebilmesi adına özellikle bitkisel tedavi uygulamak amacı ile kullanılabilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü olması ihtiyaç duyulabilecek her an bitkiye ulaşılmasını sağlamaktadır.

Adam Otu Bitkisi Fiyatı

Bitkinin kökleri toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Taze olarak toplandığı mevsimde manavlarda, yerel pazarlarda bulunabilir. Aynı zamanda uzun süre saklanabilir olması nedeniyle kurutularak kökleri aktarlarda da satışa sunulmaktadır. Belirlenen fiyat seçeneği birim fiyat üzerinden satın alma işlemi yapılmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

Adam Otu Bitkisi Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar, Zararları, Zehirli mi? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir