Adem Elması Nedir?

Mayıs 14, 2019 Sağlık

 

Adem elması ya da diğer adı ile gırtlak çıkıntısı genel olarak erkeklerde görülen tiroid kıkırdağı çıkıntısı olarak ifade edilir.

Bilimsel adı ile larinks tümseği olarak ifade edilen adem elması insan boynunda yer alan dışarı doğru bir çıkıntıdır. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha iri olan bu yapı yaşın ilerlemesi ile birlikte daha belirgin hale gelir. Esasen kadınlarda da olan bu yapı daha ufak bir yapıya sahip olduğundan dolayı görünmez.

Adem elması ile ilgili yapılan açıklamalara bakıldığında bu yapının ikincil eşey karakteri olarak kabul edildiği görülebilir. Kadınlara oranla erkeklerde belirginleşme ve irileşmesi daha hızlı olan adem elması kısa süre içerisinde belirgin hale gelir.

Adem Elması Neden Erkeklerde Daha Belirgindir?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte büyüyüp gelişen adem elması ergenlik döneminden itibaren gelişmeye başlar. Bununla birlikte sesin kalınlaşmasına ve ses tellerinin korunmasına neden olan adem elması erkeklerde daha fazla oranda büyür. Kalınlarda görülen büyüme daha az miktardadır. Bu sayede kadınların ses tonu daha erkeklere göre daha tiz olur.

Bazı kadınlarda adem elması belirgin şekilde ortaya çıkabilir. Bu durumun altında yatan çok sayıda sebep olabilir. Ergenlik dönemi, anatomik anomali ve genetik özellikler ile görülen hormonal dengesizlikler adem elmasının büyümesine yol açar. Kadınlarda gırtlakta görülen her şişkinlik adem elması değildir. Bazen bu şişkinlik çeşitli sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkabilir.

Adem Elması Adı Nereden Gelir?

Adem elması adı ile ilgili birbirinden farklı açıklamalar vardır. Bu açıklamalardan birincisi adem ile havanın hikayesinden gelir. Buna göre Havva yasak meyve olarak kabul edilen elmayı koparır ve daha sonra elma kuruyarak dökülür. Bunu hemen Havva Adem’e anlatır ve yaptığı hatanın farkına varır. Delili ortadan kaldırmak adına Adem elmayı yer ve boğazında kalır, adem elması ismi buradan gelir.

İsim ile ilgili ikinci bir hipotez de basit bir çeviri hatasından gelir. İbraniceden Latinceye çevrilirken anlam geçişlerinde hata yapılmış olup insanın çıkıntısı kalıbının değişmiş hali olarak adem elması ortaya çıkmıştır. Bunlardan hangisinin kabul gördüğü tam olarak bilinememektedir.

Adem Elmasının Özellikleri Nelerdir?

Adem elması özellikleri kapsamlıdır. Gırtlağın üst kısmında yer alan yer alan bu yapı tiroit kıkırdağının çıkıntısı olarak ifade edilir. Yutkunma esnasında yaklaşık bir iki santim yukarı çıkan adem elması sonra tekrar aşağı aynı yerine iner. Aşağı yukarı hareket etmesi normal olan adem elmasını hareket etmediğinde genellikle bir problem olduğunu ifade eder.

Bazı erkeklerde bulunan adem elması belirgin bir görünüme sahip olur. Bu nedenle bazı erkekler boyunlarında bulunan bu çıkıntıyı ameliyatla aldırır. Ancak tamamen alınamayan bu yapı sadece biraz küçültülür. Eğer küçültme operasyonu doğru bir şekilde yapılırsa herhangi bir olumsuz durum meydana gelmez. Mevcut çıkıntı yapısının büyük ya da küçük olması vücut sağlığı açısından herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz. Bunun tek nedeni görünüm açısından kötü durduğunun belirtilmesidir.

Adem Elması

Vücutta önemli bir yere sahip olan adem elması ses tellerinin korunmasını ve daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Burada bulunan kaslar seslerin kalınıp incelmesi üzerinde etkilidir. Genellikle adem elması belirgin olan erkeklerin sesleri daha kalın ve toktur. Erkeklerde olan ses kutusunu saran tiroit kıkırdağının etrafını saran bir yapı vardır. Bu yapı hem kadınlarda hem de erkeklerde farklı olmaktadır. Özellikle erkekler açısından bakıldığında dokunun giderek büyümesi adem elmasının görünümü ve şeklinin daha da belirgin hale getirir.

Adem Elması Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir