Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar

Mart 5, 2018 Sağlık

Kadınlarda özellikle adet belirtileri ile hamilelik belirtileri karıştırılmaktadır. Zaman zaman problem yaşanmaması adına bu konuda dikkatli olunması gerekir. Adet belirtilerinin görünmesi bazı durumlarda kişinin kendini hamile sanmasına neden olabilir. Yaşanacak olan problemleri engellemek adına belirtilerin iyi gözlenmesi ve doğru şekilde yorumlanması gerekir.

Özellikle adet gecikmesi durumunda evli bayanlar çoğu zaman hamile olma ihtimalini göz önünde bulundurmaktadır. Bu durumda adedin gecikmesinin pek çok farklı nedeni olabileceği gibi gebelik bu nedenler arasında yer almaktadır. İki durum arasındaki ortaya çıkabilecek belirtilerin doğru şekilde gözlenmesi yaşanabilecek problemlerin önlenmesini sağlamaktadır.

Adet İle Hamilelik Belirtileri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ay düzenli şekilde yaşanacak olan adet dönemi farklı nedenlerden dolayı gecikebilir. Bu durumda adet belirtileri özellikle başlamasının öncesinde ortaya çıkabilecek farklı şekillerde kendini belli etmektedir. Hamilelik belirtileri ile adet belirtilerinin benzer olması bayanlarda yaşanacak olan karmaşaya neden olmaktadır. Gebeliğin kesin olarak teşhis edilebilmesi için tıbbi müdahale gerekmektedir. Bunun yanı sıra anne adayları teşhisin konulmasından önce farklı yöntemler deneyerek hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Gebelik döneminde en çok dikkat edilen noktalardan birisi adedin gecikmesi değil. Adedin gecikmesinin pek çok farklı nedeni olabileceği gibi gebelikte bu nedenler arasında yer almaktadır. Uzun süre gecikme yaşanması durumunda yaklaşık olarak 10 günü geçmesi halinde gebelik testinin yapılması gerekir. Gebelik testine gerek kalmadan kişilerin hamile olup olmadıklarını anlamalarının farklı ayrıntıları ve belirtileri bulunmaktadır.

  • İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon kanaması özellikle adet tarihinin gelmesinden bir ya da iki hafta önce hafif kanama ve sancının yaşanmasına neden olabilir. Her anne adayı bu belirtileri yaşamamaktadır.

  • Vücut Sıcaklığında Artış

Vücut sıcaklığında yaşanacak olan artış özellikle adet döneminin gelmesinden önce yaşanıyorsa gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Yumurtanın döllenmesi sırasında özellikle vücut sıcaklığın artışı söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda anı sıcaklık değişiklikleri yaşanabilir.

  • Göğüslerde Şişlik ve Ağrı

Adet döneminde yaşanan belirtiler arasında özellikle gösterdiği ağrı ve şişkinlik söz konusu olmaktadır. Ancak kişinin hamile olması durumunda ortaya çıkacak olan ağrı ve şiddeti daha fazla olmaktadır. Hormonal olarak yaşanan değişimler göğüslerdeki kan damarlarının genişlemesine ve daha da büyümesine neden olmaktadır. Özellikle gözlerde ortaya çıkacak şişkinlik nedeniyle gözle görülür fark yaşanmaktadır. Gebelik döneminde adet dönemine göre bu farkı fazlasıyla hissedilmektedir. En belirgin farkları arasında yer almaktadır.

  • Halsizlik ve Uyku Durumu

Kadınlarda adet döneminde özellikle yorgunluk, halsizlik ve uyku durumu söz konusu olmaktadır. Bu belirtiler aynı şekilde gebelik döneminde de görülmektedir. Ancak belirtilerin şiddeti artmaktadır. Bu nedenle kişi kendini daha fazla yorgun hissedebilir veya devamlı olarak uyku halinde olabilir. Özellikle demir ya da vitamin eksikliği olan kişilerde bu belirtiler daha da artmaktadır.

  • Bulantı ve Kusma Durumu

Kadınlarda özellikle hamilelik belirtileri arasında en çok görülen belirti bulantı ve kusma durumudur. Bulantının ve kusmanın yaşanması adet belirtileri arasında yer almamaktadır. Bu nedenle kişinin geciken adet dönemi olması durumunda bulantı ve kusmanın da yaşanması halinde gebe olması durumu söz konusu olmaktadır. Gebelikte en belirgin olan belirtilerden biridir. Bu nedenle adedin bir ya da iki hafta kadar gecikmesi durumunda bulantı ya da kusmanın başlamasıyla birlikte mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Bebeğin dört ya da beş haftalık olması durumunda bulantı ve kusma durumu yaşamaktadır.

  • Kasıklarda Oluşan Ağrı

Adet döneminde kadınlarda özellikle kısıkları oluşan ağrı yaygın olarak görülmektedir. Aynı zamanda bel ağrısı da hissedilmektedir. Aynı durum gebelik sırasında söz konusu olmaktadır.

 

 

Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir