Akik Taşı Faydaları, Nasıl Elde Edilir, Rengi, Özellikleri

Şubat 19, 2018 Tanıtım

 

Bulundurulması ya da kullanılması ile şifa kaynağı olan taşlar arasında akik taşı bulunur. Akik taşının faydaları hadislerde de geçer. Bu nedenle de insanların en fazla kullandıkları doğal taşların başında gelir.

Akik taşı tarihi oldukça eskiye dayanır. Oldukça eski zamanlarda da yine şifa kaynağı olarak yaygın bir şekilde bu taş kullanılır. İnsanlar da evlerinde süs eşyası olarak ya da aksesuar olarak akik taşını bulundurmayı tercih eder.

Akik Taşının Özellikleri

Sağladığı yararlardan dolayı, uzun zamandır kullanılan akik taşı bir takım özelliklere sahiptir. Bu özellikler nedeni ile taşın şifasının daha fazla olduğuna inanılır.

 • Akik taşları ölümsüz taş olarak isimlendirilir. Tarih içerisinde pek çok adı bulunsa da en yaygın olanları, ölümsüz taş ya da yemen taşıdır.
 • Dünya üzerinde yaygın bir şekilde bulunur. Özellikle şifalı taşlar içerisinde en fazla insanların karşısına çıkan taştır.
 • Aksesuar olarak kullanımı oldukça yaygındır. Akik taşının özellikleri arasında aksesuar kullanımına da uygunluk söz konusudur.
 • Karadeniz Bölgesi, akik taşı çıkarma konusunda Türkiye’ nin birinci sırasında yer alır.
 • Genel olarak akik taşı yarı saydam bir şekilde ortaya çıkar. Ancak saydam olarak da ortaya çıkan akik taşı vardır.

Akik Taşının Önemi

Akik taşı Müslümanlar için son derece önemlidir. Çünkü akik taşının faydalarından hadislerde bahsedilir. Bunun dışında da peygamber efendimizin yüzüğü de akik taşından yapılmıştır. Bu iki sebep nedeni ile akik taşı kullanmak din için de doğru kabul edilen bir durumdur.

Akik taşının şifalı olmasının nedeni kişilerdeki kötü enerjiyi aldığını düşünmesidir. Akik taşı bulunan evde ya da akik taşı ile tasarlanan aksesuarları kullanan kişilerde kötü enerjinin ortadan kaldırıldığına inanılır. Bu nedenle de akik taşının önemi tarih boyunca hep artış gösterir.

Akik Taşının Temizlenmesi

Akik taşı kişilerdeki ya da evlerde bulunan kötü enerjiyi ortadan kaldırır. Bunun için de akik taşının temizlenmeye ihtiyacı vardır. Çünkü temizlenmeyen akik taşında, iyi enerjinin dışarı çıkması da olanaklı değildir. Bu nedenle de akik taşı düzenli bir şekilde temizlenerek, faydasını daha işlevsel hale getirmesi sağlanır.

Akik taşı kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bunun için de güneş ve su yeterlidir. Uzun uğraşlar içerisinde kişilerin akik taşını temizlemesine gerek kalmadan, su ya da güneş ile teması halinde taş kendini temizler. Sizin tek yapmanız gereken akan suyun içerisine bir saat akik taşını bırakmanızdır. Ya da bir saat güneş altında kalan akik taşı etkili şekilde temizliğini gerçekleştirir. Güneş ve su yardımı ile akik taşı temizliği sağlandıktan sonra; artık istenilen olumlu enerjinin yansıtması da sağlanır.

Akik Taşının Renkleri

Süs eşyası olarak evinde akik taşı bulundurmak isteyenler, taşın hangi renk olduğunu da merak ederler. Çünkü akik taşı farklı renk çeşitleri ile karşımıza çıkar. İnsanlar da kullanılan alan ile uyumlu akik taşı tercih etmek ister. Bu sayede de hem estetik bir görünüm elde edilir. Hem de insanların olumlu enerjiye sahip olması sağlanır.

Akik taşı farklı renk seçeneklerine sahip olsa da belirli renkler daha çok tercih edilir. Tercih edilen renkler arasında ilk sırada kızıl kahverengi bulunur. Kızıl kahverengi akik taşı ile yapılan aksesuarlar da hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilir.

Kızıl kahverengi dışında yeşil de aksesuar seçiminde kadınların tercihini oluşturur. Bu nedenle de akik taşı satanlar özellikle bu ki rengi ellerinde bulundurmaya gayret eder. Ayrıca siyah, beyaz, turuncu, sarı, mavi ve kırmızı tonlarda da renk seçenekleri mevcuttur. Bu birbirinden farklı renk seçenekleri ile insanların akik taşı kullandığı alanlarda da genişleme olur.

Akik Taşının Faydaları

İnsanlar, akik taşının faydaları konusunda her ne kadar bilgi sahibi olduğunu düşünse de; akik taşının henüz bilinmeyen pek çok faydası da bulunur. Akik taşları hem fiziksel hem de ruhsal açıdan insanlara büyük yarar sağlar.

Akik taşlarının farklı renklerinin olması, işlevsel olarak da farklı yararları ortaya çıkarır. Hatta bazı akik taşlarının yararını ortaya çıkarmak için, vücut ile temas etmesi gerekir. Ancak bu sayede etkili bir sonuç elde edilir. Akik taşlarının aksesuar olarak kullanılmasının en önemli sebebi de vücut ile akik taşının temas etmesini sağlamaktır.

Akik Taşının Psikolojiye Faydaları

Kişilerin psikolojik hayatını etkileyen pek çok inanış, akik taşı sayesinde ortadan kalkar. Üstelik her rengin farklı psikolojik faydası söz konusudur.

 • Nazara karşı koruma isteyen kişilere mavi renkte olan akik taşı fayda sağlar.
 • Kişilerin fiziksel rahatsızlıklarının büyük çoğunluğu psikolojik kökenlidir. Psikolojiyi etkileyen en önemli etmen de strestir. Stres nedeni ile ortaya pek çok rahatsızlık çıkar. Akik taşı stresin ortadan kalkması noktasında son derece önemli etki sunar.
 • Akik taşının sağladığı en önemli psikolojik etkilerin başında iyimser olması gelir. İyimser olan insanların daha hoşgörülü olmaları da akik taşı ile mümkün olur.
 • Kişilerin daha cesaretli olması da akik taşı ile mümkün hale gelir.
 • Akik taşının aksesuar olarak kullanılmasının en önemli sebeplerinin başında karşılıklı uyumu arttırması bulunur. Karşılıklı uyum içerisinde bulunma, akik taşının yaydığı enerji ile olanaklı bir hal alır.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

Fiziksel olarak oluşan bir takım sorunların ortadan kalkması noktasında da akik taşının faydalarından yararlanılır.

 • Akik taşının fiziksel faydaları arasında ağrı giderici özelliği herkes tarafından kullanılır. Fiziksel ağrılara doğal çözüm arayan insanlar için en temel fayda akik taşıdır. Akik taşını aksesuar olarak kullanan ya da yakın çevresine bulunan insanların fiziksel ağrılarında bir azalma durumu söz konusu olur.
 • Akik taşının cilde temas etmesi özellikle istenilen bir durumdur. Bu nedenle de pek çok kadın kolye ya da bileklik yöntemi ile akik taşının ciltlerine temas etmesine olanak sağlar. Bu sayede de pek çok cilt problemi ortadan kalkar. Çünkü akik taşı cilt hastalıklarını önlemede son derece faydalıdır.
 • Dişleri için de gereken bakımı fazlası ile yapmak isteyenler, akik taşını tercih eder. Diş sağlığını koruma konusunda akik taşı kullanımı son derece önemlidir.
 • Cinsel güç arttırıcı özelliğinin bulunması da, akik taşının tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Bu sayede akik taşının yararları ile pek çok sorun ile ilgili çözüme gidilir.

Akik Taşı Faydaları, Nasıl Elde Edilir, Rengi, Özellikleri Kullanıcı Yorumları

“Akik Taşı Faydaları, Nasıl Elde Edilir, Rengi, Özellikleri” için 2 cevap

 1. Sudenin habibi dedi ki:

  Çook faydalı bende var kolyesi var üstünde de peygamberimiz mührü var…
  Ama çook güzell 😍

  1. Sezgin dursun dedi ki:

   Merhaba kullanimla ilgili ne derece fayda gordunuz.Birde nereden kac tl.ye aldiniz ogrenebilirmiyim.Esime hediye olarak almayi dusunuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir