Akıllı Telefonların Faydaları ve Zararları

Haziran 19, 2019 Sağlık

 

Teknolojinin çok hızlı gelişmesi ile herkeste bulunan akıllı telefonların faydaları ve zararları konusunda en doğru bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Aksi durumda insan hayatında çok önemli bir yere sahip olan bu ürünler büyük sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. İlk zamanlar konuşmak için kullanılan telefonlar son zamanlarda çok daha farklı amaçlar ile kullanılmaya başlandı.

Akıllı Telefonların Faydaları Nelerdir?

Genel olarak doğru kullanılması durumunda akıllı telefonların faydaları bulunmaktadır. İlk olarak telefonlar haberleşme bakımından çok önemli olduğu kadar, bu tarz telefonlar uzakları yakın yaparak hasretlerin son bulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca günlük yaşamda olsun iş hayatında olsun tüm ilerin daha kolay olmasını sağlamaktadır.

Hem dünya da hem de ülkemizde teknolojinin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesi ile hayatımıza giren akıllı telefonlar sayesinde her yerde internete girme imkanı bulunarak erişim kolaylığı sağlanmıştır. Böylece koca koca bilgisayarların başında saatlerce beklemeden istediğiniz zaman işlerin kolayca halletme şansına sahip olunmaktadır. Saatlerce bilgisayar başında sabit olarak durmak zorunda kalınmaz. Hatta insanlar bu ürünler sayesinde sosyalleşme fırsatını yakalamaktadır.

Akıllı Telefon Hayat Kurtarır

Akıllı telefonların faydaları arasında en önemli olanı hayat kurtarmaya yardımcı olmasıdır. Yangın, deprem, sel, sağlık, kaza ya da daha farklı durumlarda içerisinde bulunan özellikler sayesinde gerekli olan acil çağrıları çok daha hızlı bir şekilde gerekli olan yerlere bildirmektedir. Bu özelliği ile ihtiyaç duyulan kişiler çok daha çabuk olay yerine ulaşarak zor durumda olan kişilerin kurtarılma işlemine hız verilecektir. En önemli özelliklerinden biri olan konum atma ile her nerede olursanız olun tüm acil durumlarda yardım için çağrı yapabilirsiniz.

Akıllı Telefonların Ticaret Alanında Faydaları

Her geçen gün teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi sayesinde büyük gelişmeler il çok daha teknolojik en son sistem telefonlar üretilmektedir. Her yerde rahatlıkla kullanılan bu ürünlerin en büyük faydalarından biri de ticarette büyük kazançlar sağlamış olmasıdır. Özellikle e- ticaret ile insanlar telefonları ile her zaman her an beğendikleri kıyafet, oyuncak, ayakkabı, teknolojik eşya, otobüs bileti, tren bileti, uçak bileti, alış veriş gibi pek çok hizmeti en kısa sürede almaktadır.

Ayrıca bankacılık işlemleri bir tıkla hallolurken tüm faturalar zamanında en kısa sürede yatırılmaktadır. Hayatımızın her anında bulunan ve büyük bir gereksinim haline gelen bu tarz telefonlar günlük yaşamın dışında iş yaşamında da büyük kolaylıklar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Saymakla bitmeyen faydalarından birisi de hiç bilmediğiniz bir yerde kaybolduğunuzda sizin nerede olduğunuzu gösterir ve en kısa yoldan ulaşmanız gereken yere gitmenizi sağlamaktadır. Ulaşım ağından başlayarak sağlık sektörüne kadar pek çok alanda sayısız faydaları yer alan akıllı telefonların kesinlikle doğru amaçlar ile kullanılması çok fazla dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.

Akıllı Telefonların Zararları Nelerdir?

Günümüzde her şeyin azı karar çoğu zarar olduğundan dolayı akıllı telefonların faydaları kadar pek çok zararları bulunmaktadır. Özellikle yanlış kullanım sonrası çok daha farklı ve geri dönüşümü olmayan sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Akıllı telefonların zararları maddi ve manevi bakımdan insanları çok fazla yormaktadır. Bu tarz telefonların çok fazla kullanılması ilk olarak manevi değerlerin yok olmasına neden olmaktadır. Tamamen insanları asosyalleştiren bu ürünler kişilerin kendilerini içe kapatmasından dolayı başta aileleri olmak üzere tüm çevresiyle kopma noktasına getirmektedir. İnsanlara ile iletişim kurmasını engeller ve daha sonra psikolojik sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca sosyal medyalar pek çok kişinin birbirini aldatmasına ve aile içinde güvenin kalmamasına neden olurken huzurun yok olmasını yol açmaktadır.

Maddi Bakımdan Akıllı Telefonların Zararları

Çok fazla zaman geçirilen akıllı telefonlar büyük bir bağımlılık oluşmasına neden olmakta ve bu durum maddi bakımdan aile bütçesine zarar vermektedir. Çok fazla pahalı olan bu ürünler bağımlılık sonrası büyük rakamlı faturaların gelmesine de yol açmaktadır. Faturaların yüksek gelmesi aile içinde tartışmaların meydana gelmesi ve tartışmaların fitilini ateşleyerek huzursuz ortamlar oluşmaktadır. Ayrıca bağımlılık haline gelen akıllı telefonların olmadığı zaman kişiler kendilerini hem yalnız hem de eksik hissederler. Yatarken bile baş ucundan ayırmazlar ve sabah kalktıklarında bu ürünlerle uyanırlar. Yaydığı elektromanyetik sinyaller nedeni ile yattığınız zaman biyolojik olarak kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Sağlık Bakımından Akıllı Telefonların Zararları

Sağlık bakımından akıllı telefonların zararları saymakla bitmez denilecek kadar çoktur. Özellikle küçük çocukların bile elinden düşmeyen ve çok sık kullandıkları bu telefonlar çocukların oyun oynama istediğiniz elinden almaktadır. Küçücük bedenlerinin ve beyinlerinin gelişmesini engelleyen bu ürünler manevi olarak derin izler açmaktadır. Aşırı olarak telefon kullanmak ve çok sık mesaj yazmak hem boyun ve omuz hem de baş ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır.

Telefona bakmak için öne eğildiğinizde baş kısmının ağırlığı omurgalara yük yapmaktadır. Bu durum duruş bozukluklarına ve ağrılara sebep olmaktadır. Şarj olurken özellikle uzak durmalısınız. Aksi durumda tüm eksi durumlardan gerek siz gerek ise aileniz kötü olarak etkilenmektedir. Akıllı telefonları kullanan kişiler dışarıda yürürken ya da otururken kulaklık ile müzik dinlemektedir. İlk kısık olarak dinlense de daha sonra ses ayarı yüksek doza alınır ve bu durum kulakların zarar görmesine neden olmaktadır.

Hamilelerde Akıllı Telefon Kullanılmasının Zararları

Son zamanlarda küçük büyük herkesin elinde bulunan akıllı telefonların hamilelikte zararları hem anne için hem de bebek için çok büyüktür. Özellikle gelişimini tamamlamış bebeklerin kötü etkilendiği bu ürünler uzun süre kullanılması durumunda vücuda radyasyon almasına neden olmaktadır. Büyük bir sorun haline gelen bu durum düşük riskini aşırı derce artmasına yol açmaktadır. Akıllı telefonların çok fazla kullanılması ya da devamlı olarak oyun oynanması bilek ve parmak eklemlerin zorlanarak ağrıların oluşmasına sebep olmaktadır.

Akıllı telefonlar radyasyon dağıtmaktadır. Bu neden ile son zamanlarda meme kanserinin en büyük sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Genel olarak erken yaşta akıllı telefon kullanılması radyasyon yaymasından dolayı çocuklar üzerinde zeka gelişiminin daha az olmasına ve psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Çocuklarda akıllı telefon kullanılması uzmanlar tarafından kesinlikle onay verilmeyen çok önemli bir konudur. Hatta öyle ki erkeklerde sperm hücrelerini zayıflatması nedeni ile ilerleyen zamanlarda kısırlığa yol açarak çocuk sahibi olmayı engellemektedir.

Akıllı Telefonların Faydaları ve Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir