Akuamarin Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şubat 19, 2019 Sağlık

Günümüzde hem sahip olduğu görsellik hem de insana huzur veren ve stresini azaltan özelliği ile Akuamarin taşı son derece büyük ilgi görüyor.

Mücevher yapımında en çok kullanılan taşlardan biri haline gelen Akuamarin taşı, insan sağlığı açısından da oldukça faydalı ve etkileyici özellikleri bünyesinde barındırması ile popüler olduğu görülüyor. Kıymetli taş grubunda yer alan beril taşının silikat hali olan akuamarin taşı, büyük kristaller halinde doğada yer alıyor. Vücut sisteminin birçok noktasına farklı ve uzun süreli etkileri bilimsel olarak da kanıtlanan bu taş, günümüzde insanların sinirlerini sakinleştirici etkisi ile ön plana çıktığı görülüyor. Dünya üzerinde birçok medeniyet ve ülkede akuamarin taşının cesaret taşı olarak da ünlendiği ve bu isimle tanındığı ifade ediliyor. Bu taşın etkisinin gerçek anlamda göstermesi için insanların bu taşı yanlarında taşımaları veya çeşitli aksesuarlar şeklinde takmaları gerekiyor. Taşın insanların yanında bulunduğu sürece sağladığı faydalar devamlılık gösteriyor.

Akuamarin Taşının Özellikleri

Akuamarin taşının özellikleri oldukça fazladır. Ve bu özelliklerin birçoğu kendine has özellikler olarak dikkat çekiyor. Akuamarin taşı aynı zamanda gök zümrütü adı ile de bilinen doğal ve faydalı taş grubu arasında yer alıyor. Açık mavi ve yeşil rengi tonlarında olması itibari sakinlik taşı olarak da insanlar tarafından adlandırılıyor. Oldukça etkileyici bir görüntüye sahip deniz suyu renginden dolayı denizciler için bu taşın simgesel önemi son derece fazla olarak görülüyor. Geçmişte birçok kahin geleceği görmek için Akuamarin taşını kullanıyorlar.

Farklı renk tonu ile mücevherat sektöründe yoğun bir şekilde tercih edilen bu taş görsel ve estetik anlamda en değer verilen taş türleri arasında yer alıyor. En etkileyici ve ilgi çekici rengi olan kendine has mavi renge tam anlamıyla ulaşabilmesi için ise 400 derece sıcaklıkta ısıtılması gerekiyor. Astroloji ile ilgilenenler için ise  ikizler, terazi, balık, koç ve akrep burçlarının en favori ve burcu yansıtan taşı olarak akuamarin görülüyor.

Akuamarin Taşının Faydaları

Akuamarin taşı son dönemde alternatif tıp anlamında sahip olduğu etkiler ile tedavi anlamında oldukça popüler hale gelen bir taş olduğu görülüyor. Bu taş takı ve aksesuar olarak oldukça estetik bir görüntü sağlarken bunun yanında sağladığı faydalar neticesinde en çok ilgi gören taş çeşitleri arasında yer alıyor. Akuamarin taşının faydaları ise şu şekildedir;

  • Alternatif tıp alanında son dönemde oldukça popüler olan bu taş özellikle birçok psikolojik rahatsızlığın ve hastalığın iyileşme sürecinde oldukça pozitif bir katkısı olduğu tüm uzmanlar tarafından ifade ediliyor.
  • İnsan düşüncesinin belli bir şeye odaklanabilmesi amacıyla beynindeki olumsuz ve kötü düşünceleri atmak amacıyla sıklıkla kullanılan akuamarin taşı, özellikle odaklanma sorunu yaşayan insanlar için oldukça etkili bir taş olarak görülüyor.
  • Hafıza ile ilgili sorunlar yaşayan kişilerin daha kuvvetli bir hafızaya sahip olmasının yanında sindirim sisteminin sağlıklı ve standart bir şekilde çalışmasına yönelik oldukça yardımcı etkisi olduğu ön görülüyor.
  • Astım ve bronşitsorunlarının etkisini azaltırken uygulanan tedavinin daha etkili olması amacıyla da tercih edilen akuamarin taşı, özellikle Anadolu’da bereket anlamında önemli bir simge olarak da görülüyor.
  • Özgüven ve cesaret sorunu yaşayan kişilerin bu taşı sürekli üzerlerinde taşımaları halinde eskisine göre daha öz verili ve cesur oldukları ve karar verme sürecine çok daha aktif bir şekilde katılabildikleri ifade ediliyor.
  • Ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde de insanlara en çok zarar veren etkenlerin başında stres geliyor. Akuamarin taşı insanda oluşun yüksek stresin azaltılması ve baş edilebilir seviyeye getirilmesinde oldukça etkili olduğu yapılan çalışmalar neticesinde ortaya koyulmuştur.
  • Akuamarin taşı somut anlamda insan vücudunda kendini belli eden birçok hastalığa etki ettiği gibi bunun yanında konsantrasyonun yukarıya çıkarılması ve kişinin sahip olduğu içgüdüleri güçlendirmesi anlamında oldukça pozitif ve yapıcı bir etkisi bulunuyor
  • Akuamarin taşı birçok soruna karşı pozitif etkisinin yanı sıra en çok depresyon ve anksiyetegibi sorunların çözümüne ve insana verdiği olumsuz etkinin azaltılmasına yardımcı olduğu görülüyor.

Akuamarin Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Doğal taşların sahip olduğu olumlu etkiler ve insan sağlığı konusunda gösterdiği pozitif etki ile oldukça popüler bir hale geldiği görülüyor. Akuamarin taşı başta olmak üzere doğal taşlara olan ilginin artması ile birlikte bu durumu lehlerine kullanmak isteyen dolandırıcılar sahte taşları piyasaya sürüyorlar. Bu tür taşların sahteleri ise sağlık anlamında hiçbir olumlu etkiye sahip olmuyor. Akuamarin taşının sağlık ve görsellik anlamında sağladığı faydalardan en iyi şekilde faydalanmak için satın alınacak taşın genel özellikleri bilinerek gerçek ve doğal taşların satın alınması gerekiyor.

Akuamarin taşı alırken dikkat edilecek noktalar ise en başta güvenilir ve sektörde kendini kanıtlanmış yerlerden alınması gerekiyor. Çünkü bu taşlar hakkında gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan kişilerin gerçek ve sahte taşları ayırt etmesi oldukça zor oluyor. Doğal taş satın alınacak yerin güvenilir ve kaliteli olması olası risklerin en aza inmesini sağlayacaktır.

Akuamarin Taşının Temizlenmesi

Akuamarin taşının temiz ve şeffaf olması sağladığı etki ve görselliğini en üst düzeyde yansıtması için son derece önemlidir. Bu sebeple Akuamarin taşının temizliği belirli periyotlarla ve profesyonel şekilde yapılması gerekiyor. Ayrıca kirlenen Akuamarin taşının insan sağlığına gösterdiği olumlu etkinin aksine olumsuz etkileri de olabiliyor. Düzenli temizleme ile bu taşında sürekli olarak temiz ve şeffaf görünmesi sağlanabiliyor.

Akuamarin taşının temizleme yöntemleri arasında suyun altında belirli bir süre tutma, birkaç gün toprak altında bekletme ve sirkeli su ile temizlemek oldukça etkili temizlik yöntemleri arasında yer alıyor. Parlaklık anlamında sirke kullanımı son derece faydalı oluyor. Akuamarin taşının kullanıldığı takı ve aksesuarlarında sirkeli su ile silinmesi son derece faydalı olacaktır.

Akuamarin Taşı Fiyatı

Akuamarin taşının son dönemde oldukça ilgi görmesi ile birlikte bu taşın fiyatları da artış göstermiştir. Genel itibari ile takı ve aksesuarlarda yoğun olarak kullanıldığı için satın alırken işçilik ve tasarım gibi maliyetlere de katlanılmak zorundadır. Bunun yanında kişiler talep ederlerse akuamarin taşını işlenmemiş olarak da sahip olabilirler. Ülkemizde fiyatları değişmek ile birlikte Akuamarin taşı fiyatı dünya ile karşılaştırıldığında oldukça uygun seviyelerde kaldığı görülüyor.

Akuamarin Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir