Alkolün Zararları Nedir?

Ocak 31, 2020 İçecekler

Alkolün Zararları Nedir?

Vücut sağlığına zararlı olan içecekler dendiğinde akla alkol geliyor. Peki, alkolün zararları nedir?

Öncelikle alkol, insan vücudunun pek çok bölgesine farklı şekillerde etki ederek farklı hastalıklar ortaya çıkarır. Alkolün zararları nedir sorusunun yanıtına göre, direkt olarak siz de bu alanda bilgi sahibi olacaksınız. Vücuda zararlı olan, tüketimi konusunda çoğu zaman uyarıların olduğu alkol için detaylı bir şekilde bilgi veriliyor. Elbette bahsedilen etkilerin kullanım süresi, kullanım sıklığı gibi kriterler üzerinden etkisinin değişecek olduğunu da bilmelisiniz. Kullanımın ne şekilde olduğu, ne kadar sık ya da ne kadar çok olduğu üzerinden, direkt olarak zararlarının boyutunun da değişmesi söz konusu olacak.

Alkolün Sebep Olduğu Hastalıklar

Elbette zararları arasında, günlük kullanımların sonunda zehirlenme ya da mide bulantısı gibi durumları var. Ancak bunun dışında uzun vadede etki ettiği hastalıklar çok daha üzücü durumlar ortaya çıkarıyor. Bu durumda geri dönüşü olmayacak şeklide ortaya çıkan bir bağımlılık, alkolün kişiye öldürücü etkiyi yaratmasına kadar gidebiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, doktor uyarılarını dikkate almak en doğrusu olacak.

Kanser Riskini Büyük Ölçüde Arttırır…

Evet, genel olarak insanların yaşadığı dünyada tükettiği gıdalar – mevcut kaldığı radyasyon gibi etkiler ile kanser riski var. Ancak alkol tüketimi ile bu riskin büyük ölçüde arttığı görülmüş. Konuyla alakalı uzun yıllardır araştırma yapılır. Alkolün neden olduğu hastalıkları konusunda, elbette detaylı bilgiler elde edilmiş. Bunun için alkol kullanımı olan kişilerin, kanser riskinin artacağı yönünde bir sonucu görmesi beklenir.

Alkol Kullanımı Nedeni ile Kanser Olmak…

Karşılaşılan durumlar arasında kanser var. Alkolün neden olduğu en büyük hastalık, kanser riskinin artması sonucunda ortaya çıkan kanser çeşitledir. Peki, hangi kanser türleri direkt olarak alkol kullanımı sonucunda ortaya çıkıyor?

Yemek Borusu Kanseri;

Alkol kullanımının büyük ölçüde ihtimali arttığı kanser riski arasında yemek borusu kanseri var. Bakıldığında, direkt olarak yemek borusu kanserinin görüldüğü vakalar var. Bu vakalarda alkol kullanımının yoğun olarak gerçekleştiği konusunda bilgi veriliyor.

Gırtlak Kanseri;

Ortaya çıkması ihtimali çok daha fazlası olan bir diğer alkol tüketimi sonucu kanser oluşumu arasında gırtlak kanseri var. Gırtlakta oluşan tümör sonucunda kişide yemek yiyememe, konuşma bozukluğu gibi etkiler ile devam ediyor.

Mide Kanseri;

Alkol kullananlarda daha sık görülen kanser türleri arasında mide kanseri var. Alkolün neden olduğu kanser türleri arasında mide kanseri de sıkça görülüyor. Yapılan araştırmalar, alkolün neden olduğu kanser türleri arasında olduğu sonucunu gösteriyor.

Pankreas Kanseri;

Bir diğer kanser türü ise pankreas kanseri. Bakıldığında, direkt olarak bu kanser türünün de alkol kullanılması durumunda çok daha yüksek ihtimal ile gerçekleşecek olduğunu gösteriyor. Değerlendirip, bu alanda yapılan çalışmalar kanser olma ihtimalinin arttığı sonucunun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Vücudun Aşırı Susuz Kalmasından Dolayı Yaşanan Sorunlar

Alkol tüketimi, vücudun susuz kalmasına neden olur. Alkolün zararları arasında, elbette vücutta gerekli olan suyun emilmesinin ardından ortaya çıkan sorunlar da var. Bu sorunlar da kişinin ilerleyen dönemlerde daha büyük problemler yaşamasına neden olabilir.

Adet düzensizliği;

Kadınlar için vücutta yaşanan susuzluk, alkol tüketiminin diğer etkileri ile birleştiğinde adetin düzensiz hale gelmesine neden olabilir. Kişinin adet düzenliğinin nedenleri arasında sık alkol kullanımı da olacaktır.

Kalp hastalıkları;

Sağlıklı olmayan bu tüketimin sonunda, kalp hastalıklarının ortaya çıkma riski de artmaktadır. Kalpte ritim bozukluğunun ortaya çıkması ya da kalp yetmezliğinin ortaya çıkması gibi durumlar var. Az miktarda kullanılan alkol durumunda dahi kalp yetmezliği riski ve damar sertliği söz konusu olabiliyor.

Ağız kuruluğu;

Çoğu zaman alkol kullanıcıları fark etmeyebilir. Ancak ağız kuruluğu alkolün neden olduğu durumlar arasında. Ne yazık ki ağız kuruluğu da, alkolün etkisi ile ortaya çıkacak durumlar arasında.

Vitaminlerin emilimini engeller;

Aynı zamanda sıkça görülen etkiler arasında, alkol etkileri adı altında vitamin ve diğer mineralli olan besinlerin emilimini engelle durumu söz konusu. Bunun için kişinin alkol kullanımı durumlarında, istediği etkiyi alamaması sonucu var.

Alkol Etkisi ile Hafıza Kaybı

Vitamin ve diğer minerallerin vücutta tutunmasını engelleyen bir içecek olduğundan, uzun vadede sizin hafıza kaybı yaşamanıza neden olabilir. B1 vitamin eksikliği, alkol kullanan kişiler de görülenler arasında. Bu durumun etkisi ile hafıza kaybının ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Aynı zamanda hareket bozuklukları da söz konusu olabilir. Nörolojik birçok sıkıntı, alkol kullanımının etkisi ile ortaya çıkabiliyor.

Hastalığın ilerlemesi durumlarında;

  • Hafıza kaybı
  • İç görü azlığı
  • Öğrenme yeteneğinin azalması
  • Algısal ve zihinsel fonksiyonlarda azalma
  • Korsakoff psikozu

Gibi olumsuz hastalıkların ortaya çıkması söz konusu.

Alkol Nedeni ile Görmek Bozukluğu

Yaşanan olumsuz durumlar arasında görme bozukluğu var. Yapılan araştırmalara göre metil alkol zehirlenmesi sonucunda sahte alkol içilmesi durumunda, geri dönüşü olmayan körlük yaşanabiliyor. Kalitesiz alkol kullanımı sonucunda körlük yaşanabiliyor. Alkol kör eder mi sorusunun yanıtına, alkol kalitesine göre edebilir şeklinde yanıt verilebilir. Yaşanan bu korkunun gereksiz olmadığını bilmelisiniz. Kalitesiz alkol kullanımı söz konusu olduğunda, kişilerin her iki gözünde de görme bozukluğu – tamamen körlük gibi durumların ortaya çıkması söz konusu olabiliyor.

  • Kalıcı körlük
  • Gece körlüğü
  • Geçici körlük
  • Çeşitli görme bozukları

Alkol kullanımı etkisi ile ortaya çıkan durumlar arasında yer alıyor. Bunları göz önünde bulundurarak, bu alanda yapılan araştırmalar üzerinden de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hamilelerin Alkol Kullanımında Yaşayacağı Sorunlar

Elbette gebelik sırasında alkol kullanımı doktorlar tarafından istenmez. Ancak böyle bir durumda alkol alınmasında bebek üzerinde nasıl etkileri olacağını bilmeniz de fayda var. Kişilerin bebek sağlığını hiçe sayacağı bir durumdur. Kesinlikle istenmez. Gebelikte alkol kullanımında bebeğinizde görülebilecek sorunlar aşağıda verilmiştir.

İlk olarak düşük ihtimalinin artmasına neden olur. Bebeğin can güvenliği tehlikeye girer. Bunun dışında bebeklerde doğumdan sonra yemek yeme ve uyuma problemleri ortaya çıkabilir. Görme ve duyma gibi problemlerin olması da kişinin gebelik sırasında alkol kullanması ile alakalı bir durum olduğunu gösterir. Eğitim aşamasında çocukların öğrenme zorluğu çekmesi söz konusu olabilir. Davranışlarını kontrol etme konusunda da sorun yaşar. Tıbbi ve sosyal yardım ihtiyacı, gebeyken alkol alan bir anne için kaçınılmaz olabilir. Hamileyken alkol almak son derece tehlikeli sonuçları olan durum olarak nitelendirilir.

Alkolün Zararları Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir