Altın Kök Bitkisinin Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir, Nasıl Kullanılır?

Nisan 9, 2019 Doğal Bitkiler

 

Altın kök bitkisi ya da diğer adı ile rhodiola rosea çeşitli faydaları bulunan şifalı bitkilerden biri olarak bilinir.

Geçmiş dönemlerde çeşitli problemlere karşı kullanılan altın kök bitkisi çin tıbbında Hong Jing adı ile bilinir. Kuzey Yarımkürede dağlık ve çok soğuk bölgelerde yetişen altın kök bitkisi kalın yapraklara sahiptir. Kökün iç kısmı hafif altın sarısı renkte olup bu kısım kesildiğinde gül kokusu verir. Bu bitkinin eski yıllarda Vikinglerin dayanıklılığını artırmak amacıyla kullanıldığı ifade edilir.

Altın kök bitkisinin kök kısımlarının boyu kırk beş santime kadar uzamasıyla bilinir ve bu bitki yılda bir kere hasat edilir. Hasatla birlikte aynı bitkiden dört beş yıl boyunca faydalanmanın mümkün olduğu söylenir.

Altın Kök Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Altın kök bitkisi piyasada toz, kapsül ya da tentür şeklinde satışa sunulur. Genellikle bu bitki çay şeklinde tüketilir. Bunun için bir çay kaşığı altın kök bir su bardağı kaynamış suyun içerisine atılır ve demlenmesi için yaklaşık beş dakika kadar beklenir. Eğer bitki kapsül şeklinde alınacaksa bu durumda günde 100 ile 500 miligram arasında alınması önerilir. Altın kök tentürü ise günde iki kere 3 – 5 ml. olarak tüketilebilir. Kullanım ile ilgili detaylı bilgi alınabilmesi için bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Altın Kök Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan altın kök bitkisi faydaları pek çok insan tarafından merak edilir. Bağışıklık sistemini uyararak vücudu daha güçlü hale getiren bu bitki bazı hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu bitkinin en bilinen özelliği stresin zararlı etkilerini azaltmasıdır. Vücuttaki mutluluk hormonunun artmasını sağlayan bu bitki ruh halinde olumlu yönde değişmelere neden olur.

Rusya’da yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre altın kök bitkisinin faydaları arasında tümörlü hücrelerin büyümesine engel olduğuna yer verilmiştir. Bunlara ek olarak altın kök bitkisinin kalbi güçlendirdiği, kan dolaşımını rahatlattığı, bazı kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığı ve yorgunluk belirtilerini en aza indirdiği ifade edilir. Ayrıca bu bitki vücuttaki antioksidan üretiminin artmasını sağlayarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya katkıda bulunur ve vücudun daha genç ve dinç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Altın Kök Bitkisinin Yan Etkileri Var Mı?

Pek çok bitki türünde olduğu gibi altın kök bitkisinin yan etkileri insanlar tarafından merak edilir. Buna göre hamilelerin ve emziren anne adaylarının bu tarz bitkiler kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir. Buna ek olarak normal bireylerde altın kök bitkisinin kullanımı bazen ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyumakta güçlük gibi yan etkiler meydana getirebilir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar ile birlikte altın kök tüketildiğinde vücutta sersemlik hissinin ortaya çıktığı görülebilir. Dolayısıyla ilaç tedavisi gören kişilerin bu bitkiyi tüketmeden önce doktora görünmeleri gerekir.

Altın Kök Bitkisi İle Zayıflama

Altın kök bitkisi ile zayıflamak bazı durumlarda mümkün olabilir. Vücuttaki depolanmış olan yağların kullanılmasını sağladığı öne sürülen bu bitki vücuttaki yağ yakımına hız kazandırabilir. İçerisinde yer alan bazı maddeler vücuttaki enzimi uyarmakta ve bu sayede bel bölgesi başta olmak üzere vücuttaki yağ yakımı hız kazanmaktadır. Özellikle altın kök tüketimini spor ile destekleyen kişilerde kilo verme sürecinin hız kazandığı belirtilir. Atletik performansı artırdığı ve enerji verdiği ifade edilen altın kök bitkisi bu yönüyle spor yapan kişiler tarafından ilgi görür. Ancak hangi bitki olursa olsun her zaman mutlaka kontrollü şekilde davranmakta yarar vardır.

Altın Kök Bitkisinin Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir, Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir