Altın Neden Kararır, Kararmış Altın Nasıl Parlatılır?

Mayıs 21, 2018 Sağlık

Bayanların en fazla kullanmış olduğu takılar arasında yer alan altınlar, zaman geçtikçe karararak eski ışıltılarını kaybetmeye başlayacaktır. Peki, kararan altınlar nasıl parlatılır? İşte ev içerisinde kararmaya başlayan altınları parlatmanın yöntemlerini sizlerle bir araya getiriyoruz. Kullandığınız altın takı çeşitleri, özellikle de alyans çeşitleri zaman içinde kararmaya başlamaktadır. Devamlı olarak kullandığınız altın yüzük modelleri ya da bilezikler gün içerisinde çamaşır suyuna ve bulaşık deterjanı gibi temizlik ürünlerine maruz kalmaktadır. Bu nedenle da eski renklerini ve parlaklıklarını kaybetmeye başlamaktadır. Sizlere sunduğumuz yöntemler ile altınlarınızı ilk günkü gibi yapabilirsiniz.

Altın Neden Kararır?

Altın takı çeşitleri, gün boyunca vücudumuzla temas durumunda bulunan eşyalar olarak yer almaktadır. Sahip olduğumuz vücudumuz günlük hayatımız içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı kirlenmesi durumunda altın takılarımız da bizimle birlikte aynı nedenlerden tabi olmasından dolayı, zaman içinde kirlenmektedir. Vücut temizliğimiz konusunda kullanılacak olan şampuan, duş jelleri hatta kozmetik ürünler arasında yer alan kimyasal maddeler altın takılarımızın kararmasına sebep olmaktadır.

Bununla beraber vücudumuzun doğal olarak üretmeye devam ettiği yağlanma da altın kaplı takılarımızın zaman içerisinde kirlenip kararmalarına neden olabilmektedir. Bu yüzden duşa girdiğinizde, ev temizliği gerçekleştirirken altın takılarımızı çıkarmak, altın takılardaki kararmayı büyük ölçüde engellemektedir. 8 ayar gibi düşük ayarda yer alan takılar kendiliğinden kararmaktadır. Bunun dışında altını geri dönülemeyecek durumunda kararabilen tek madde civadır. Evlerimiz içerisinde kullandığımız termometreler civa içerebilmektedir. Bunların kırılması ile beraber altın takılarınızla termometrenin içerisinde yer alan sıvının temas etmemesine dikkat edebilirsiniz.

İlk olarak ev işleri ile uğraşırken altın takılar çıkarılması gerekmektedir. Bununla beraber elinize krem gibi kozmetik ürünleri sürmeniz durumunda da altınlarınızı çıkarmanız gerekmektedir. Eğer aldığınız tüm önlemlere rağmen sahip olduğunuz takılarınızın kararması durumunda yapmanız gereken son derece basittir. Yumurta kabuğu, sirke, tuz ve su ile karışım hazırlayınız. Altınlarınızı bu karışımın içerisine koyduktan sonra birkaç saat bekletin. Bu sürenin sonunda altınlarınız parlamaya başlayacaktır.

Altın Takılar Evde Nasıl Parlatılır?

Günlük hayatımız içerisinde parmaklarımızda kullanmış olduğunuz altın yüzükler, kollarımızda yer alan altın bilezikler, boynumuza takmış olduğumuz altın kolyeler, kulaklarımıza takılan altın küpeler bir zamandan sonra parlaklığını kaybetmektedir. Bu yüzden altın çeşitleri mat bir görünüme sahip olmaktadır. Peki, kararmış ve zamanla parlaklığı kaybetmeye başlamış olan altın takılarınızı eski parlaklığına kavuşturma yöntemlerini nelerdir?

Altını bazı zamanlarda 2 ayda bir 3 ayda bir sabunlu bir su içerisinde, eski bir fırçayla içini, dışını ve kenar bölgelerini temizleyerek bir pamuk yardımıyla silmeniz durumunda altınız parlamaya başlayacaktır. Bununla beraber bazı dönemler de altın beraber kullanılmasından dolayı altın, çizilebilir. Bu gibi konularda altın, kuyumculara götürülerek cila uygulaması ile beraber parlak bir görünüm elde etmektedir.

Altın ve takı çeşitleri parlatmanın başka yöntemleri de yer almaktadır. Bu uygulamalardan bir tanesi ılık su dolu bir bardağa üç beş damla kadar deterjan ilave ediniz. Sodyum içermemiş olan maden suyu da içine konmakta ve karıştırılmaktadır. Altın içerisine atılarak 30 dakika beklenmekte ve içerisinden alınıp fırça yardımıyla temizlenmektedir. Son olarak sıcak su içerisinde yıkanarak kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulanmaktadır.

Başka bir yöntemlerden bir tanesi amonyak kullanımı ile yapılmaktadır. Yine aynı şekilde bir bardağa amonyak doldurularak altın içerisine atılarak 30 dakika kadar beklenmektedir. Sonra içerisinden çıkartılarak sıcak suyla yıkandıktan hemen sonra kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla kuru hale gelmektedir. Bu yazımız içerisinde sizlere altın parlatma işlemini anlattık.

Altın Neden Kararır, Kararmış Altın Nasıl Parlatılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir