Altın Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Ekim 30, 2018 Bitki Çayları

Doğal beslenme, hastalıklar için doğadan gelen tedavileri uygulama, alternatif tıbbın gücünün fark edilmesi gibi bir çok sebepten dolayı bitkiler hayatımızda her geçen gün daha fazla yer ediyor. Peki nedir bu altın otu ve neye yarar ?

Altın Otu Çayı Nedir?

Altın otu çayı sürekli ismini duyduğumuz ve aslında sürekli gördüğümüz bir bitkidir. Sapsarı çiçekleri ile çok uzaklardan bile fark edilebilen bir bitkidir altın otu. Uzun sapları olan bu bitki, çiçekleri bu sapların en üst kısmındadır ve şemsiyeye benzer bir şekilde dağılım gösterir. Kendisine has bu harika görüntüsüyle süs bitkisi olarak sıkça kullanılıyor. Bu ot ülkemizin dört bir yanında kolayca yetişebiliyor. Boyu yaklaşık olarak 50-60 santimetrelere kadar çıkabilen otun bu kadar popüler olmasının bir sebebi ise çiçeklerinin kuruduktan sonra bile hoş sarı rengini hala koruyabiliyor olması. Aslında daha da popüler olması gereken bir başka özelliği var ki, o da tabi ki faydaları…

Altın Otunun Faydaları

Altın otunun kendisinden bahsettik fakat faydaları? Altın otunun faydaları saymakla bitmez ama biz sizin için derledik.

 • Sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olabilir.
 • Mide ve bağırsak sorunlarına çare olur. Mide ekşimesi, mide yanması ve gastrit gibi sorunları gidermeye yardımcıdır.
 • Basura yardımcı olur.
 • Mide özsuyunu artıcı olarak destek olabilir.
 • Prostatın doğal şifa bulucudur.
 • Böbrek sağlığını destekler ve böbreklerde oluşan kum veya taşların dökülmesine yardımcı olur.
 • Etkili idrar söktürücü ve idrar yollarını düzenleye destek olabilir. Bu sebeple altın otu çayının zayıflatıcı özelliği de olduğu düşünülmekte.
 • Altın otunun idrar söktürücü özelliği olduğu için vücuttaki fazla suyun atılmasını sağar. Bundan sebeple az da olsa kilo kaybı yaşanır. Fakat bu kilo kaybı yağ yakılması veya genel bir vücut incelmesi gibi değildir.
 • Bazı uzmanlara göre; düzenli olarak tüketilmesi dahilinde tokluk hissini artırıyor ve zayıflama sürecine yardımcı oluyor.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler ve giderir. İdrar yollarında oluşan taşların doğal yolla düşürülmesine yardımcı olur.
 • Hemoroit tedavisine yardımcıdır.
 • Pankreas salgısını arttırır ve ayrıca safra salgısını artırıcı özelliği de vardır.
 • Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarını hafifletici özelliği vardır ve kramp çözücüdür.
 • İltihap oluşumunu önlemeye ve iltihaplı yaralara altın otu yağı veya çayıyla pansuman yapılmasına destek olabilir.
 • Cildin sıklaşmasını ve nemlendirilmesi için altın otu yağı etkilidir.
 • Cildi nemlendirdiğinden dolayı yaşlılık karşıtı etki yaratmaya destek olabilir.

Altın Otunun Zararları

Altın otunun bilinen ciddi bir şekilde yan etkisi yoktur fakat faydalarında da gördüğünüz gibi böbreklerden safra kesesine kadar birçok organizma etkisi olduğundan mutlaka ölçülü bir şekilde kullanmanız önem taşıyor. Aksi halde yararları zarara dönüşebilir ve vücudunuzda yan etki yaratır. Aynı şekilde hamilelik döneminde kadınların, tansiyon ve şeker gibi hastalıkları olanların öncelikle doktorlarına danışmalarında faydaları vardır.

Altın Otu Kullanımı

Altın otu kullanımı konusuna gelince ise, altın otu genel olarak kurutulmuş bir şekilde, çayı yapılarak kullanılır. Altın otunun çayını yapmak için sadece kurutulmuş altın otu çiçeklerine ve suya ihtiyacınız vardır. 1 yemek kaşığı kurutulmuş altın otu çiçeğini 500 mililitre kadar kaynatılmış suyun içine atın ve 10 dakika kadar demlendirin. Ardından süzerek afiyetle için. Bunu özellikle sindirim problemlerinizi aşmak istiyorsanız denemelisiniz. Bir diğer kullanımı ise yağ olarak harici kullanılmasıdır. Altın otu yağını aktarlardan kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle cildinizi nemlendirmek ve gözeneklerinizi temizlemek, sıkılaştırmak için kullanabilirsiniz. Kullanırken içine bire bir ölçüsünde doğal zeytinyağı eklerseniz cildiniz daha fazla nemlenecektir. En bilinen kullanımı ise kurutulmuş halini süs bitkisi olarak değerlendirmektir.

Altın Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir