Anason Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı

Aralık 9, 2017 Bitki Çayları

Doğu Akdeniz kökenli bir bitki olan anason, genellikle anason çayı olarak tüketilmektedir. Otsu bir bitki olan anasonun meyveleri ve yağı da kullanılmaktadır. Eski tarihlerden beri anason şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Anason bitkisi doğal bir yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Fazla kullanımı halinde ise uyuşturucu özelliğe sahip olabilir.

Anason en çok çay olarak tüketilen bir bitkidir. Anason çayının mide, bağırsaklar, beyin veya cilt için pek çok faydası bulunmaktadır.

Anason Çayının Faydaları

Anason çayının en bilinen ve fark edilir faydası bir yatıştırıcı olmasıdır. Ancak bunun dışında daha pek çok faydası vardır.

 • Hastalık halinde yaşana kramp girmesi, ishal, öksürük, ağrı sızı, havale ya da sinir krizlerine yardımcı olmaktadır.
 • Anason bitkisinin içeriğinde yüksek miktarda demir, bakır, çinko, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde vücuda faydası çok fazladır.
 • Anasonun içindeki bakır sayesinde kırmızı kan hücresi üretimi artmaktadır. Çünkü bakır, hücre solunumu için çok önemlidir.
 • Anason içinde bulunan potasyum sayesinde kalp ritmi ve kan basıncı düzenlenmektedir. Vücut sıvılarını kontrolü kolaylaşmaktadır.
 • Anason yağının uyuşturucu özelliği vardır. Bu nedenle nöbet halinde yaşanan sara gibi hastalıklara karşı kullanılır. nöbet halinde yaşanan dolaşım, solunum ya da sinir sisteminin yanıt vermemesi halinde anason yağı kullanılabilir.
 • Anasonun antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlar ve mikroplar engellenmektedir. Ayrıca yaraların hızlı iyileşmesini de sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandıran anason sayesinde romatizma ya da eklem iltihapları sebebiyle oluşan ağrılar azalacaktır.
 • Anasonun sindirimi hızlandıran özelliği de vardır. Bu yüzden yemeklerden sonra hazımsızlığı gidermek için kullanılmaktadır.
 • Stres, depresyon ya da gerginlik hallerinde sakinleştirici olarak kullanılır. Anason çayının faydaları nelerdir sorusunun en bilinen cevabı sakinleştirmesi olarak bilinir.
 • Anti bakteriyel özellikteki anason çayı ile ağız temizliği yapılabilir. Diş eti iltihapları ya da ağız kokusu gibi sorunlara iyi gelecektir.
 • Kadın ve erkeklerde libidoyu arttırıcı özelliği vardır. Cinsel isteksizlik ve güçsüzlüğe karşı etkilidir.
 • Adet sancılarını azaltmakta oldukça faydalıdır. Adet düzenini de sağlar. Ancak fazla tüketilmesi kanamayı arttıracaktır. Bu yüzden günde bir fincandan fazlası zararlıdır.
 • Uyarıcı özelliğe sahip olan anason çayı, enzim ve hormon salgılarını teşvik eder. Beynin daha aktif olmasını da sağlar.
 • Anason yağı şiddetli öksürük, balgam gibi sorunlara karşı etkilidir. Öksürük nedeniyle göğüsteki hırıltıya iyi gelir.
 • Nefes darlığı, astım, bronşit gibi solunum sorunları için düzenleyicidir.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı da anason çayı oldukça faydalıdır.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason çayının faydalarını öğrendikten sonra hemen yapıp içesi gelenler için tarif de verelim. Anason çayı nasıl yapılır diyenlere diğer bitki çaylarından pek farklı olmadığını söyleyebiliriz. Bir fincan kadar suyu cezvede kaynatıp, üzerine 1 çay kaşığı öğütülmüş anason koyabilirsiniz. Bu şekilde 5 dk. kaynatmanız yeterlidir. Dilerseniz tatlandırması için bal ya da limon gibi ilaveler yapabilirsiniz.

Anason çayının sakinleştirici etkisini arttırmak için süt ile demlemeniz mümkündür. çubuk tarçın da ferahlatıcı bir etki katacaktır.

Anason çayınızı zencefilli olarak da yapmanız mümkündür. özellikle kış aylarında zencefilli yapmanız daha şifalı olacaktır. 1 fincan suya bir çay kaşığı anason ve çay kaşığının çeyreği kadar zencefil koymanız yeterlidir. Zencefil dolayısıyla tadı acımsı olacaktır. Bu yüzden bal ve limon da katabilirsiniz. Anason çayının faydaları diğer bitkilerle doğru şekilde birleştiği takdirde artacaktır.

Anason Çayı Uyku Yapar Mı?

Anason çayı  ile ilgili diğer bir merak konusu ise uykuya etkisidir. Uykusuzluk sorunu çekenler için anason iyi bir çözümdür. Ancak doğru kullanımı çok önemlidir. uyumaya yakın içilen bir anason çayı sonrası huzurlu ve kesintisiz bir uyku sizin olacaktır.

Anason çayı tüketilirken sıcak suya eklenerek ya da soğuk suya anason katıp kaynatılarak yapılabilir. Soğuk suya anason katarak kaynatırsanız bitkinin etkisi daha çok ortaya çıkacaktır. Uyku düzensizliği halinde soğuk suyla kaynatarak içebilirsiniz. Zamansız uykunuzun gelmemesi için yatmaya yakın içmeniz çok önemlidir. Anason çayı faydaları arasında yardımcıdır.

Hamilelikte Anason Kullanımı

Anason çayının şifasından dolayı her zaman kullanmak isteyebilirsiniz ancak hamilelikte anason çayı içilir mi sorusunun cevabı çok önemlidir. Etkisi az olan bitki çayları hamilelikte rahatlıkla tüketilebilir. Ancak anason oldukça etkili bir çaydır. Bu nedenle hamilelikte tüketilmesi oldukça risklidir. Hamilelerde erken doğuma ve hatta düşüklere yol açabilmektedir. İçilecekse dahi kesinlikle diğer bitkilerle karıştırılmadan ve çok seyrek olmak kaydıyla içilmesi gerekir. Anason yağı ise anason çayından bile yoğundur. Bu yüzden anason yağı hiç kullanılmamalıdır.

Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Anason çayının anne sütünü arttırma özelliği vardır. Bu nedenle emziren anneler için anason çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. yine de anasonun fazla tüketilmesi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden günde bir bardak içilmesi yeterlidir. Daha fazla süt için daha çok çay tüketmek yanlış bir davranıştır.

Bebek ve Çocuklarda Anason Kullanımı

Anasonun rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği sayesinde bebeklerde iyi bir gaz giderici olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde çok sık yaşanan gaz sancılarında anason oldukça etkilidir. Ancak bebekler için yapılacak olan anasonun etkisinin az olması gerekir. Yarım litre su için bir çay kaşığı anason ile yapılan çayın yoğunluğu bebekler için idealdir.

Bebeklere anason çayı damla damla verilmelidir. 2-3 damla anason çayı bebek için yeterlidir. Papatya çayı da bebekler için gaz gidericidir. Anasonla birlikte verilebilir. Ancak yine de doktorunuza danışmanız doğru olacaktır.

Anason Çayının Zararları

Anason çayının pek çok faydası olsa da tamamıyla zararsız diyemeyiz. Diğer bitkisel çaylar gibi anasonun da yan etkileri olabilir. Anason çayını içmeden önce cildinize sürerek biraz bekleyin ve gözlem yapın. Bu sayede sizin bu bitkiye alerjiniz var mı anlayabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa ciltte kızarıklık y da şişkinlik olabilir. Alerjiniz yoksa bir değişiklik olmayacaktır. Ancak bu basit bir yöntemdir. Ciddi şüpheleriniz varsa doktora danışmalısınız.

Anason çayını ilk kez tükettikten sonra ishal, bulantı, kusma ya da solunum güçlüğü çekerseniz alerjinizin olduğu anlamına gelebilir. Anasona duyarlılığınız varsa akciğerde ödem oluşma riski mevcuttur. Bu tür risklere karşı mutlaka doktora danışmalısınız.

Doğum kontrol hapı ya da diğer hormon haplarını kullanıyorsanız anason tüketmekten kaçınmalısınız. Kanser tedavisi sırasında da anason tüketmemek gerekir. Bu durumlarda anason çayının zararları olacaktır. Rahim, göğüs ya da yumurtalık kanseri gibi hastalığa sahip olanlar anason çayı içmemelidirler.

 

 

 

 

 

Anason Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir