Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Aralık 19, 2018 Sağlık

 

Bebek ve anne için anne sütünün ve emzirmenin önemi saymakla bitmeyecektir. İşte bebek için anne sütünün faydaları…

Anne Sütünün Bebeğe Olan Faydaları

Anne sütü faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Anne Sütü Besin Değerleri ile Dolu Bir Besindir

Pek çok kişinin düşüncesinin aksine anne sütü ilk yıldan sonra da besleyici olan bir besindir. Anne sütü bebek için oldukça önemli olan kalsiyum, protein, A vitamini, yağ ve diğer besinleri üretmeye devam etmektedir ve sütün sonraki zamanlarda azalması anne sütünün besleyiciliği ve içerisinde bulunan bileşenlerin azaldığı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, anne sütü bebek için çok önemli olup besin değerleri bir yıldan sonra bile temin edebilen bir besindir.

 • Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren bağışıklık sistemi güçsüz durumda olacaktır. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmenin pek çok yolu vardır ama bu yollar arasında en önemli olan faktör anne sütüdür. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeklerin hastalıklara yakalanma oranının düşmesini sağlayan bir besindir. Dolayısıyla anne sütü ile beslenen bebeklerde üst solunum enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonları da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma ihtimali azalmaktadır.

 • Bebeğinizin Beyin Gelişimini Arttırır

Pek çok bilimsel araştırmanın ortaya koyduğu bir gerçeğe göre anne sütü bebeklerdeki beyin gelişimini ve beyin fonksiyonlarının işlevini yerine getirmesini arttırıcı bir faktördür. Bu durum sadece anne sütünün besleyiciliği ile alakalı bir durum olup aynı zamanda bebeğin kafa hareketleri ve bebeğin pozisyonunun emzirme sırasında değişmesini sağlayarak bebeğin zihinsel gelişimini desteklemektedir.

 • Alerji ve Enfeksiyonlara Karşı Bebeğinizi Koruyacaktır

Anne sütü içeriği olan antikorlar bebeğin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu antikorlar bebeğe özgü olduğu için bebeğin ileride karşılaşacağı alerjenlere karşı da bebeğinizin korunmasını sağlayacaktır. Bu açıdan anne sütü bebeği ileri yaşlarda çeşitli gıda ve çevresel alerjilere karşı koruma görevini üstlenecek ve bebeğinizin alerjik olma ihtimalini azaltacaktır.

 • Bebeğin Sindirim Sistemini Destekler

Bağırsak hareketleri sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi açısında çok önemlidir. Bebekler temiz bir kolon ile hayata başladıklarından annenin emzirmesi ya da biberon yardımı ile anne sütünün bebeğe verilmesi bebek için en doğru karar olacaktır. Anne sütü bebek için sindirimi en kolay besin olduğundan bebeğinizin bağırsaklarının sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayacaktır. Bu bebeğin mikrobiyomlarının temelini oluşturacak ve bağırsaktaki bu bakteriler bebeğin bağışıklık sistemini ve metabolizmasına doğrudan etkide bulunacaktır.

 • Bebeğin Ruh ve Vücut Sağlığını Destekler

Anne sütü bebeğin fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı bir yapıya kavuşması açısından çok önemlidir. Bebeği hem fiziksel hem de psikolojik olarak besleyen anne sütü bebeğin daha mutlu ve sağlıklı bir çocuk olmasına yardımcı olmaktadır.

 • Bebeğe Göre Bir Besindir

Anne sütü yararları arasında her anne sütünün kendi bebeği için en uygun özellikte olması da yer almaktadır. Bebek prematüreyken annenin sütü prematüre bebeğe göre, 1 aylıkken bir aylık bebeğe göre, 6 aylıkken 6 aylık bebeğe göre olan anne sütü bebeğin durumuna göre uygun besin maddelerini içermektedir.

 • Bebeğin Büyümesini ve Gelişmesini Hızlandırır

Anne sütü aynı zamanda organ ve sistemlerinin gelişimini doğrudan etkilemekte ve bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandıracak özelliğe sahip olan bir besindir.

 • Bebeğin Tüm Besin İhtiyacını Karşılar

Anne sütü ilk 6 aylık dönemde D vitamini ve flor dışında bebeğin ihtiyacı olan tüm protein, yağ ve diğer bileşenleri karşılamakta ve bebeğin dışarıdan hiçbir ek besin, ek sıvı ya da besin almasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

 • Bebeğin Obezite Riskini Azaltır

Anne sütünün bebeğin metabolizmik gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bebeğin metabolizmik gelişimini destekleyen anne sütü bebeğinizin ileride yaşayacağı obezite riskini azalmaktadır.

 • Bebeğin İleride Yaşayabileceği Rahatsızlık Riskini Azaltır

Anne sütü ne işe yarar diye merak ediyorsanız anne sütü bebeği ilerleyen dönemlerinde yaşayabileceği diş çürüğü, diyabet, astım, damar sertliği ve kanser risklerine karşı koruyacak ve bu rahatsızlıkların oluşma riskini azaltacaktır.

 • Bebeğinizin Pişik Riskini Azaltır

Anne sütü aynı zamanda bebeğinizin yaşayacağı pişik riskini ve pişiğe yakalanma riskini de azaltmaktadır. Aynı zamanda anne sütü alan bebekler daha az karın ağrısı ve ishal rahatsızlığına yakalanmaktadır.

 • Ani Bebek Ölümü Riskini Azaltır

Diğer adı ile beşik ölümü olan ani bebek ölümü riski anneleri çok korkutan bir durumdur. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde ani ölüm riski anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha fazladır.

 • Bebeğiniz İçin Doğal Sakinleştiricidir

Bebeğiniz için doğal bir sakinleştirici olan anne sütü bebeğinizin asabiyet ve ağlama krizi geçirmesinin önüne geçmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle gaz sancısı ile görülen bu krizleri önlemede besin içeriği bakımından yardımcı olan anne sütü aynı zamanda emzirme sırasında bebeğin pozisyon almasını sağlayarak gazını daha rahat çıkarmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda anne sütü bebeğinizin daha iyi uyumasına da yardımcı olmaktadır.

Emzirmenin Anneye Olan Faydaları

Emzirmek bebeğe iyi geldiği kadar anne için de faydalı bir eylemdir. Emzirmenin anneye faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Emzirmek annenin meme kanserine yakalanma riskini yılda %25 oranında azaltmaktadır.
 • Emzirmek yine annenin östrojen seviyesinin düşük olmasını sağlayarak annenin rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Emziremeyen annelerin emziren annelere göre bir kemik hastalığı olan osteoporoza yakalanma riski 4 kat daha fazladır. Menopoz sonrası kalça kırıklığına kadar varabilen rahatsızlıklara yol açan osteoporoz rahatsızlığından emzirerek korunabilirsiniz.
 • Emziren annelerde ovulasyon diğer adı ile yumurtalama evresi gecikeceği için, emzirme faydaları arasında annenin doğum kontrol bakımından daha şanslı olmasını sağlaması da yer almaktadır. Bu süre ise anneden anneye değişim gösterebilmektedir.
 • Emzirmek aynı zamanda annenin depresyon ve anksiyete gibi yeni doğum sonrası psikolojik rahatsızlıklardan uzak kalması konusunda da yardımcı olmaktadır.
 • Emzirme annenin hamilelik döneminde aldığı kilolardan kurtulması konusunda anneye yardımcı olmaktadır.
 • Emzirme rahmin daha kısa sürede eski haline dönmesini sağlamaktadır.
 • Emzirme ile birlikte doğum sonrası gerçekleşen kanamalar daha kısa sürmekte ve memelerdeki şişme iltihaplanmaları gerçekleşmemektedir. Kısacası annenin lohusalık dönemini daha kolay ve sorunsuz geçirmesini sağlamaktadır.

Kısacası anne sütü hem anne hem de bebek için son derecede faydalı olan bir besindir. Anne sütünün faydaları ile bebeklerin daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda annenin de hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan anneliğe daha kolay adepte olabilmelerini ve yaşlanma ile beraber gelişebilecek rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir