Ardıç Sabunu Faydaları, Nasıl Yapılır, Fiyatı, Kullananlar

Şubat 27, 2018 Sağlık

 

Mükemmel kokusu ile insanları büyüleyen ardıç sabunu diğer bir isimle katran sabunu olarak da ifade ediliyor. Ardıç ağacından ardıç katranı yağı çıkarılıyor ve özellikle ülkemizde cilt ve saç bakımına istinaden yoğun bir ilgi görüyor. Binlerce yıldır Anadolu’da kullanılan sabun çok sayıda derde şifa oluyor.

Ardıç Katranı Sabunu Nasıl Yapılır?

Ardıç katranı sabununun yapımında önemle kullanılması gereken bazı maddeler yer alıyor. Bunların başında ardıç yağı geliyor. Malzeme listesine ek olarak zeytinyağı, su ve kostik maddelerine de yer veriliyor. Bu maddeler belli bir ısı altında karıştırılıyor ve oluşan sabunlaşma sonrasında ardıç katran sabun oluşu gerçekleşiyor. Marsilya adı verilen ardıç katran sabunu içerisinde su barındırmıyor. Kısa zamanlarda kullanım açısından içeriğindeki fazla kostik nedeni ile ardıç katran sabunu pek de uygunluk içermiyor. Kullanıma daha da uygun olan sulu sistem ile ardıç sabunu yapılması çok daha sağlıklı ve güvenilir sonuçlar veriyor. Ardıç katran sabunu yapımından muhakkak belli bir formül üzerinden gidilmelidir. Hammaddelerin hangi oranlarda kullanılacağı önem taşıdığından maddelerin oranlarının orantılı bir şekilde kullanılması gerekir. Ardıç katranı sabununun yapımında en çok bitkisel kozmetik ansiklopedisinden yararlanılıyor.

Ardıç Sabunu Faydaları

Saç ve cilt bakımı açısından son derece önem taşıyan ardıç sabunu faydaları yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. Saç köklerini güçlendiren sabun saçların dökülmesine karşı önlem oluşturuyor. İçeriğindeki doğal antiseptik özelliği sayesinde ayakta bulunan mikrop ve mantarları yok etmesi ile biliniyor. Egzama, iltihaplı yara, sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarında kullanılan sabun içeriğindeki antimikrobiyal spesiyalitesi sayesinde tedavi edici özellik gösteriyor. Cildi derinlemesine temizleyen sabun cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı oluyor. Böylece temiz bir ciltte sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmamasını sağlıyor. Ciltte meydana gelen kabartılar ürtiker rahatsızlığından kaynaklanıyor. Katran sabununun özellikleri ürtiker hastalığının iyileşmesini sağlıyor. Katran kokusu libidonun uyarılmasında önemle rol oynuyor ve bu yönüyle afrodizyak nitelik gösterdiğini ortaya koyuyor.

Ardıç Katranlı Sabun Kullanımı

İlk olarak ardıç katranlı sabun kullanımına geçmeden önce cildin ılık su ile iyice yıkanması gerekiyor. Cilde masaj yaparak uygulanan sabun masajdan sonra ciltte beş dakika kadar bekletilmelidir. Sabunun ciltte bekletilmesinin sebebi etkisini deri gözeneği derinliklerine kadar gösterebilmesidir. Beş dakikadan sonra cildin yeniden ılık su ile iyice yıkanması sağlanmalı ve ardından kaliteli bir nemlendirici krem ile cildin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Haftada iki defa düzenli olarak kullanılacak olan bu sabun cilt sağlığının korunmasında önemli bir yer oynuyor.

Ardıç Sabun Yan Etkileri

Genel olarak bakıldığında ardıç sabun yan etkileri itibari ile ciddi olumsuzluklar içermiyor. Bir çok cilt rahatsızlığına iyi gelen ardıç sabunu hamile bayanlar ve böbrek rahatsızlığı yaşayan kişiler açısından bazı olumsuz sonuçlar içerebiliyor. Bu nedenle gebelerin ve böbrek hastası olanların bu sabunu kullanmamaları veya doktorlarına danışarak kullanmaları gerekiyor.

Ardıç katranlı sabun cildi derinlemesine temizlemesi ile öne çıkıyor. Ancak bazı hastalıklar nedeni ile cildin kuruması gibi problemler ortaya çıktığında ve birde üzerine ardıç katranlı sabun kullanıldığında cildin tahril olması söz konusu olabiliyor.

Bu nedenle hassas cilde sahip olanlar ve böbrek hastası olanlarla hamileler sabunu kullanmaktan uzak kalmalı veya bir uzmanla görüşerek nasıl ve ne oranda kullanması gerektiği hakkında bilgi almalıdır. Ardıç katranlı sabun doğal koku yaydığı kadar kokusunun keskin olduğu da biliniyor. Kokulara karşı duyarlı olanlar ardıç sabununu kullanmadan önce bu niteliği bilmelidirler. Ardıç sabunu faydaları ile ilgili yazımız burada sona ermiştir.

Ardıç Sabunu Faydaları, Nasıl Yapılır, Fiyatı, Kullananlar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir