Armut ve Armut Suyunun Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir?

Ağustos 7, 2017 Meyveler

Merhaba sevgili okurlarımız. Vitamin mineral ve lif açısından zengin olan armut suyu mevsiminde tüketilecek en lezzetli ve sağlıklı meyvelerden biridir.Meyveler içinde en çok lif içeren meyve armuttur. Bu sağlık meyvenin faydalarına maddeler halinde göz atalım:

1: Kabızlığı Önler

Orta boy bir armutta yaklaşık 6 gram lif bulunur.Armutta bulunan lif sayesinde rahat bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.Armudu direk olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu blendırdan çıkarıp suyunu da içebilirsiniz. Özellikle çocuklarda kabızlık sürekli karşılaşılmaktadır. Bu durumda armut vermenizi tavsiye ediyoruz.Unutulmaması gereken nokta lifli armuttan sonra mutlaka bol su içmektir. Çünkü lifler yeterli su alamazsa tam olarak faydalı olamazlar.

2: Sindirim Sistemini Hızlandırır

Armutta bulunan lif, kabızlığı önlemekle birlikte sinirimi rahatlatıcı ve hızlandırıcı etkisi vardır.Armut suyu bağırsak iltihaplarını azaltmaktadır.Bağırsaktaki zararlı parazitleri uzaklaştırmak için etkili gıdalar arasındadır.

3: Kolesterolü Düşürür

Armut lifleri kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.Armutta bulunan lifler safra sıvısını yapısını alarak sindirimle dışarı atılmasını sağlar.Vücut ise safrayı üretmek için LDL kolesterolü parçalayarak ve bu sayede kötü kolesterol seviyesi düşer.

4: Kalp Rahatsızlıkları Riskini Azaltır

Armutta bulunan lifler aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır.Çünkü vücuttaki kolesterolü azaltan armut lifleri bu etkisiyle kalp sağlığınızı korur. Yüksek kolesterol seviyeleri damarlarda tıkanmalara sebep olarak kalp krizine ve kalp sorunlarına sebep olur.Armut bu yüzden kalp için faydalı gıdalar arasındadır.

5: Diyabet Riskini Azaltır

Armut lif içeriği ve düşük glisemik indeks değeri sayesinde şeker hastalığına özellikle TİP2 diyabete karşı sizleri korur.

6: Stresi Azaltıp Beyin Sağlığınızı Korur

Armut flavonoid açısından zengin gıdalar arasındadır.Bu antioksidanlar beyin sağlığınızı koruyup stresi azaltır.Yaşlılarda Alzheimer rahatsızlığına karşı korur.Zihinsel açıdan en sağlıklı gıdalar arasındadır armut ve armut suyu yer almaktadır.

Aynı zamanda armut C vitamini hücre yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

 

Armut ve Armut Suyunun Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir