Aronia Bitkisinin Faydaları, Nerede Yetişir, Ne İşe Yarar?

Mayıs 28, 2018 Doğal Bitkiler

 

Günümüzde şifa kaynağının yardımcıları olarak şifalı bitli ve otlar oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok farklı bitki ve oy oldukça farklı hastalık ve sorunlara karşı oldukça başarılı sonuçlar göstermektedir. Bu durum sayesinde günümüzde şifalı bitkilere olan yönelme artmış durumdadır. Tabi önemli olan doktor ve uzmanları önereceği şekilde ve aralıklarla bu bitki ve otları kullanmaktır. Yanlış kullanımlar sağlık açısında odlukça büyük risk ve sonuçlar doğurabilmektedir.

Aronia bitkisi bu anlamda ülkemizdeki insanların yeni tanışmasına rağmen oldukça kabul gören ve popüler hale gelen bir bitkidir. Kuzey Amerika’nın doğasında kendiliğinden yetişen bir bitki olan Aronia ülkemizde 2015 yılından itibaren yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yılda en az 3 defa meyve veren bu bitkinin fidanları çalıya benzemektedir. Bu bitki odunsu ve çok yıllık bitkiler sınıfında yer almaktadır.

Aronia Meyvesi

Besin ve tıbbi özellikler anlamında oldukça zengin olan aronia meyvesinin  bünyesinde sakkaritler, kaliteli şeker, selüloz, pektin, organik asitler, antosiyanin yer almaktadır. Aronia meyvesi bunun çeşitli vitamin ve mineraller açısında oldukça büyük potansiyele sahip bir meyvedir. Bunlara dışında ve en etkili  olarak aronia meyvesinde antosiyanin ile pro antosiyanin yer almaktadır. Bu maddeler en çok aronia meyvesi kabuğunda ve kabuğunun hemen altında bulunan kısımda yer almaktadır. Aronia meyvesi içindeki antoksidanın radiyovasküler hastalıklar, aktif olmayan karaciğer, kronik iltihaplar, kardiyovesküler hastalıklar, kronik iltihaplar, apse dahil gastro problemi ve göz iltihabı gibi hastalıkları engelleme ve bu hastalıklara karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Aronia Bitkisinin Faydaları

Aronia bitkisi Ülkemizde yeni yeni keşfedilen bir bitki olmasına rağmen oldukça geniş bir fayda yelpazesi bulunmaktadır. Aronia bitkisinin faydaları ise şu şekildedir;

 • Antioksidan etkisi yaratarak yaşlanmayı yavaşlatıcı ve geciktirici etkisi bulunmaktadır
 • Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu faydası ile dünyaca üne kavuşan bitki bu anlamda bilim adamları tarafından da çeşitli ilaçların geliştirilmesinde kullanılmaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca koruyucu ve önleyici etkisi de bulunmaktadır.
 • Parkinson hastalığı tedavisinde oldukça sık bir şekilde faydalanılmaktadır.
 • Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirilmesi için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır
 • Böcekler, mantar, bakteriler ve virüslerden korunma konusunda odlukça etkili bir özelliği bulunmaktadır.
 • Mide ülserine karşı koruyucu etkisi ve önleyici etkisi bulunmaktadır
 • Karaciğer rahatsızlığı konusunda odlukça etkili ve önleyici bir özelliği bulunmaktadır.
 • Gribe karşı korur ve gribe yakalanma oranı bu ürünü kullanmayanlara göre çok daha az olmaktadır. Yakalanılsa bile çok hafif geçmesini sağlamaktadır.
 • Radyasyon zehirlenmesi tedavisi için kullanılan en önemli doğal besin durumundadır.
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına bu bitki oldukça faydalıdır.

Aranonia bitkisi faydaları bu şekildedir.

Aronia Bitkisinin Tüketilmesi

Aronya bitkisini tüketecek olan tüketicilerin önünde 4 farklı tüketim yolu bulunmaktadır. Her bitkide olduğu gibi en yaygın olanı çayının yapılması yolu ile tüketilmesidir. Bununla birlikte Amerika’da çay kültürü çok gelişmiş olmadığından sebeple daha farklı yöntemler tercih edilmektedir. Kuru meyve olarak tüketimi dünyada en kabul görmüş yöntem durumundadır. Ülkemizde de çok sayıda meyve bu şekilde tüketildiğinden bu yöntem ülkemiz içinde oldukça tanıdık ve kabul edilebilir bir yöntemdir. Ayrıca hem ilk üretim yeri olan Kuzey Amerika’da hem de ülkemizde reçeli yapılmak sureti ile de bolca tüketilmektedir. Tadı güzle olduğu için bu şekilde tüketim ülkemiz damak tadına da uygunluk göstermektedir. Aronia bitkisinin tüketilmesi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Aronia bitkisi faydaları nelerdir, özellikleri adlı makalemizin sonuna geldik. Merak ettiğiniz diğer bitkiler için site içerisinde gezinebilirsiniz.

 

Aronia Bitkisinin Faydaları, Nerede Yetişir, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

“Aronia Bitkisinin Faydaları, Nerede Yetişir, Ne İşe Yarar?” için bir cevap

 1. Aşkın Yılmaz dedi ki:

  ARONİA ülkemizde hangi bölgelerde ( deniz seviyesinden hangi yükseklikte) yetiştirilebilir. Mevsimsel sulama ihtiyacı nedir. Uygun toprak yapısı hakkında bilgi ric Belirgin bir alıcısı var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir