Arpa Çayının Faydaları Nelerdir

Mart 16, 2018 Bitki Çayları

Arpa çayının faydaları konusunda bu yazımızda sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışacağız. Tatlı ve Funda benzer özel bir aromaya sahiptir. Yüzyıllardır Çin, Yakın doğu ve Avrupa’da birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Japonya ve Kore de çok popüler olan sıcak içecek olarak sunulan arpa çayı kafein içermediği için alternatif bir sıcak içecek olarak ön planda bulunmaktadır. Ayrıca kansere karşı korunmak isteyenlerin de fayda sağladığı farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında gıda ve içecek sektöründe çok geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Çorba yapımından bira imalatına kadar çok geniş bir yelpazede arpa lif içeriği ve zengin demir seçeneğiyle sağlıklı beslenme listeleri yer almayı başarmaktadır.

Elbette çayının da birçok faydası olduğu bilinmektedir. Sizlere bu yazımızda bütün detayları anlatmaya gayret göstereceğiz.

Arpa Çayının Faydaları Nelerdir?

Arpa çayı sıcak olarak tüketildiğinde birçok faydası ile karşımıza çıkmaktadır. Arpa çayının faydaları denildiğinde öncelikli olarak kanı temizlemesi göz önünde bulunmaktadır. Ayrıca özellik ve sindirim sorunu yaşayan insanların kullandığında çok kolay şekilde sonuçları aldığı bir çay olarak bilinmektedir. Sürekli olarak kullanıldığında tamamen sindirim sorunlarının önüne geçilmesi başarırken aynı zamanda soğuk algınlığı konusundaki en ufak bir belirtide kullanabileceğiniz ve rahatlıkla önüne geçebileceğiniz bir çay olarak belirtilmektedir. Bilindiği gibi aslında vücudun en önemli noktalarından bir tanesi özellikle ateşlenme durumlarında kolay bir şekilde müdahale edilmesidir. Bu anlamda ateşlenen durumlarda arpa çayının faydaları olarak vücut ısısını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra gece terlemesinin de önlemektedir.

İnsanlar her ne kadar dişlerinizi fırçalasanız veya diş bakımları yapsa da en önemli sıkıntılardan bir tanesi de diş etlerinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak arpa çayı bu konuda da sizlere faydalı olmakta ve diş etlerini koruması ile ön planda bulunmaktadır. Ayrıca özellikle Yakın Doğu’da astım ve bronşit tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı yaşayanların çok rahatlıkla kullanabileceği ve boğaz ağrısından rahatlıkla kullanabileceği kurabilecekleri bir çay olarak bilinmesinin yanı sıra yüksek şekilde mide bulantısı yaşayanların da rahatlıkla bu mide bulantısından kurtulmaları sağlayacaktır. Kalp sağlığı konusunda sıkıntı yaşayanlar için çok kolay bir kullanım sunmaktadır.

Arpa çayı ile birlikte aynı zamanda antibakteriyel olduğu ve idrar sökücü olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Kansere karşı tam koruma sağladığı için özellikle Japonya’da ve Kore’de sıkça kullanılmakta ve sıcak bir çay olarak çokça tüketilmektedir.

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Arpa çayı faydaları konusunda bilgiler verirken elbette ki nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgi sahibi olmak gerçekten de çok önemlidir. Arpa çayı özellikle kavrulmuş arpadan hazırlanır. Hazır halde satılan bu kavrulmuş arpa ürününün marketlerde ya da aktarlarda bulma şansına sahipsiniz. Eğer marketlerde veya aktarlarda kavrulmuş halini bulamazsanız çiğ halini alarak da evde kavurabilirsiniz. Kavurmak için arpaları kızartma tavasında fırına koyduktan sonra taneler kahverengi hale gelene kadar bekletin. Sonrasında koyu kahve hale gelince çıkarın. Daha sonra karabiber öğütücü tarzında bir makineden çekerek havanda toz haline gelinceye kadar dövebilirsiniz. Kavrulmamış arpa bir torbada ağzı kapalı halde muhafaza edilir ve eğer torbanın ağzı uzun süre açık kalırsa arpa bozulacaktır.

Arpa çayı faydaları konusunda sizler de yararlanmak için bu işlemi gerçekleştirdikten sonra demlemek içinde yapılması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 1 litre kadar suyu kaynattıktan sonra ateşi kısın. İçerisine 4 çay kaşığı kadar kavrulmuş arpa atmanız gerekmekte. 2 ile 3 dakika arasında beklemeniz yeterli olacaktır. Ateşi söndürdükten sonra bu suyu 10 ile 15 dakika arasında oda sıcaklığında soğuttuktan sonra süzerek içebilirsiniz. Buzdolabında soğutarak buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde 2 kere öğünlerden sonra içilmesi birçok hastalıktan korunmanın ve aynı zamanda da kurtulmanız adına çok büyük fayda sağlayacaktır. Arpa çayı faydaları konusunda sizler de bu şekilde çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Arpa Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Arpa çayı tüketimi genel olarak güvenli olarak kabul edilmektedir. Özellikle emzirme dönemlerinde ve gebelik dönemlerinde yemekler dışında takviye olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. Emzirme döneminde özellikle süt eksikliğine sebep olabilmektedir. Gluten içerdiği için gluten hassasiyeti olan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Bunun dışında birçok sağlığa yararlı yönleri olması ile ön planda olan arpanın herhangi bir şekilde yan etkilerinin olmadığı da açık bir şekilde sunulmaktadır.

Arpanın Tarihçesi

Arpa aslında ilk olarak Yakın Doğu’da tüketilmeye başlanmıştır. En sık kullanılan besinlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Orta Çağ Avrupa’sında aslında köylüler 19. yüzyılda patates gelene kadar en önemli yiyecek arpa ekmeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıkla faydalarının yanı sıra aynı zamanda Çin’de alternatif tıpta kullanıldığına dair de birçok belge bulunmaktadır. Günümüzde çorba, bira, ekmek ve hayvan besini olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle arpa çayı konusunda şunu söylemek gerekir ki Çin, Kore ve Japonya’da popülerliğini korumaktadır. Bu yüzden de sıkça kullanılan özel bir çay olarak karşımıza çıkmış bulunmaktadır.

Arpa Çayı Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Arpa çayı faydaları konusunda özellikle sağlığa faydaları konusunda aslında az önce de bilgi verdik. Ancak bunu biraz daha ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışalım. Arpa içerisinde bulunan antioksidan etkisi sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Buna mukabil olarak vücuttaki kan temizlenmiş olur. Daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak şansına sahip olabilirsiniz. İdrar söktürücü olarak kullanılan arpa çayı sayesinde böbrekler daha fazla çalışmaya başlar. Bunun yanı sıra özellikle arpa çayını günde 2 kere içtiğiniz takdirde radyo ve kemoterapinin etkilerini azalttığı yönünde de sonuçlara sahip olan bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Menopoz döneminde özellikle gece terlemeleri olarak karşımıza çıkan ve sıkıntılar da bu sıkıntılara engellemek adına arpa çayı içilebilir. Korunmak için arpa çayı ya da arpa suyu kullanılabilir. Diş etlerinde oluşan bakterilerin tamamen temizlenmesine sağladığı gibi aynı zamanda dişlerin daha parlak ve daha güzel görünmesini de sağlayacaktır. Bu arada elbette en önemli noktalardan bir tanesi de arpa çayı faydaları konusunda sizler için çok daha sağlıklı şekilde sunulması gerekmektedir. Bu anlamda çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan protein ve mineralin de vücüda girmesi de sağlanmış olacaktır. Böylece istediğiniz gibi sonuçlara ulaşma şansına da sahip olabileceksiniz. Bu anlamda bolca tüketilebilecek ve vücuda olumsuz bir etkisi olmayacak bir çay olarak karşımızda bulunmaktadır.

Arpa Çayının Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir