Atom Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Zararları, Neye Yarar

Kasım 22, 2017 Bitki Çayları

Atom Çayı Nedir?

 Atom çayı, içerisinde birçok bitki olan, özellikle soğuk algınlıklarında etkili çözüm geliştiren bir içecektir.  İçimi son derece güzel olan bu çay doğu kullanıldığında epey faydalı olabilir. Hastalığın atlatılmasında etkili olur.

 Atom Çayı Hangi Bitkilerden Oluşur?

Atom çayının içerisinde yer alan bitkiler ve bunların sağladığı etkiler şöyledir:

  • Tarçın, göğüs yumuşatıcı etkiye sahiptir. Gribal enfeksiyonlarda direnç geliştirmede etkilidir. Ayrıca gaz sökücü özelliği de vardır.

 • Zencefil, hamilelik döneminde kullanıldığında mide bulantısını yok eder. Balla karıştırılarak içilirse öksürük ve balgam kesen etki sağlar. Ayrıca iştahı kesik olanlarda yeme isteğini artırır.
 • Yenibahar, gaz giderici bir bitkidir. Kokusu güzeldir.
 • Havlıcan balgam sökücü olarak işlev görür. İştah kesikliğine iyi gelir. Eski dönemlerde ve bazen günümüzde de cinsel uyarıcı olarak kullanılmaktadır.
 • Zerdeçal, etkili bir antioksidandır. Hastalık ve yaşlanmaya neden olan zararlı maddeleri yok etmede fayda sağlar. Sarılık ve karaciğer rahatsızlıklarında vücudun iyileşmesine yardım eder. Ayrıca hepatit hastalıklarında da etkilidir.
 • Karanfil, mikrop öldürücü, rahatlatıcı ve kusma engelleyici bir etkiye sahiptir.

 

Hibiskus Çayı

 

Atom Çayının Yan Etkileri Var Mı?

 Atom çayının yan etkisi istisna bazı durumlar haricinde yoktur. Çok fazla tüketilmemesi gereken bu çay fazla içildiğinde midede yanma hissi bırakabilir. Yani yoğunlaştırılmış bir çay olduğu için sınırlı şekilde tüketimi gerekir. Ayrıca çalışma saatlerinde alınmaması gerekir. Uyku yaptığı için iş verimini azaltabilir.

Atom Çayını İçmemesi Gerekenler

Eğer atom çayı içindeki herhangi bir bitkiye alerjiniz varsa bunu tüketmemeniz gerekir. Ayrıca şeker hastalarında önce uzmanlarına danışarak buna yönelmesi önerilir. İçerisinde şeker olan sıkıştırılmış ve işlem görmüş atom çayları bazen şeker hastalığında sorun yaratabilmektedir. Ancak her atom çayı aynı değildir. Bazıları tatlandırıcı ile kullanılabilir. Ancak bu da insülin açısından risk yaratıyorsa, bu halde en iyi çözüm kendiniz satın alıp bunu yapmanız olacaktır. Paket ürünlerde dayanıklılık artırıcı etkiler için bazı üretici firmaların katkı maddesi eklediğini unutmamak gerekiyor. Hiçbir rahatsızlığınız olmadığı halde bu çayı içtiğinizde sorun hissediyorsanız problemin kaynağı muhtemelen sizin de bilmediğiniz bir alerjidir. Mutlaka uzmana görünmeniz önerilir.

 

 

Atom Çayı Nerede Satılır?

Atom çayı genellikle aktarlarda bulunabilir. Buralardan küp şeklinde pakette satılanları satın alabilirsiniz. Alırken kullanım tarihine bakılması gerekir. Ayrıca isteğe göre içindeki bitkileri ayrıca alarak ve çayını yapmak da mümkündür. Fakat bu karışım diğerinden farklı olacaktır.

Atom Çayı Hazırlanışı

Paket atom çayı hazırlanışı son derece kolaydır. Çay fincanına bir tane ekleyip üzerine kaynar su koymanız gerekir. Kuşburnu rengi alacaktır. Soğumadan tüketilmelidir.

Atom Çayı Kilo Aldırır mı?

Atom çayının içinde bir miktar tatlandırıcı şeker bulunur. Çok sık tüketilmesi ve kalorilerin kilo aldırır dereceye gelmesi pek rastlanan bir durum değildir.   Ancak bazı kullanıcılar içine şeker ekleyebildiği için bu durumda risk oluşabilir.

Atom Çayını Hamileler İçebilir mi?

Hamilelerin atom çayı içmesinde bir sakınca yoktur, ancak yine içindeki bir bitkiye alerji varsa uzman kontrolünde alınmalıdır. Ayrıca bazı hamilelerde mide yanmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman kontrolünde alınması önerilir. Yeni doğum yapan ve süt veren anneler içinse güne bir bardaktan fazla olmamak şartıyla bunun içilmesi mümkündür. Bu ürünün gelişigüzel kullanılmaması gerektiğini de bu noktada eklemek gerekiyor. Sadece ihtiyaç olduğunda sınırlı şekilde tüketilmesinde fayda vardır.

Bitkilerle Atom Çayı Hazırlanışı

Eğer bitkilerle atom çayı hazırlamak istiyorsanız bunun için gereken malzemeler, 2 adet zencefil, 1 yemek kaşığı yenibahar, 2 adet çubuk tarçın, 1 kaşık zerdeçal tozu, 1 kök havlıcan, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 kaşık çekilmiş Hint cevizidir. Bunların hepsini tencereye koyduktan sonra kaynar su dökülmesi ve 5 dakika kaynaması gerekir. En son bir süre dinlendirilmesi gerekir ve isteğe göre limon ve bal eklenebilir.

Atom Çayının Faydaları Nelerdir?

 Atom çayının faydaları epey fazladır. Önlediği hastalıklar ve bazı ekstra faydaları şöyledir:

 • Pnömani hastalıkları ve astımı engeller. Özellikle kış aylarında sıkça görülen pnömani, halsizliklere neden olan ve işlerin ertelenmesi ile günlük hayatı da zorlaştıran bir hastalıktır. Astım nedeniyle yaşanan solunum güçlüğünde eskisi gibi rahat nefes almak zorlaşır. Atom çayı bu noktada etkili olacaktır. İçeriğinin zengin olması nedeniyle kısa sürede etkisini hissettirir.
 • Zayıf bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, en önemli koruyucu kalkanlardan biridir. Atom çayı bu noktada güçlü bir destek sağlar. Direncin düştüğü zamanlarda yeniden vücudun canlanarak hastalıkla mücadele etmesi için etkili bir yoldur. Ayrıca önlem için hasta olacağınızı hissettiğinizde de atom çayı tüketebilirsiniz. Toparlanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, tekrar eden kronik hastalıklarda vücudun yinelenen sorunları engellemek için de atom çayından yararlanabilirsiniz. İçerisindeki zencefil en güçlü bağışıklık sistemi malzemesidir.
 • Yeni annelerin sütünü artıran etki gösterir. Atom çayı, süt kanallarını açması nedeniyle uzmanlar tarafından önerilen bir içecektir. Sütün kesildiği durumlarda bu çayı düzenli olarak kullanabilir ve etkili sonuç alabilirsiniz. Birkaç içimden itibaren süt akışında farklılık hissedilecektir. Eğer işlenmiş atom çayından tedirginlik duyarsanız doğrudan bitkileri alarak ve suda kaynatarak da hazırlayabilirsiniz.
 • Bademcik ve boğazda oluşan ağrılara iyi gelir. Çayın içindeki zencefil, bademcik ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca bu ağrıya bağlı meydana gelen halsizlik hissini de giderir. İçeriğinde birçok farklı bitkinin olması büyük bir avantajdır.
 • Sigara ya da hastalık nedeniyle oluşan balgamı söker. Bronşları açan atom çayı, kolay balgam atılmasını sağlar. Balgam sökülmesine bağlı olarak da daha rahat nefes alınmasını sağlar.
 • İltihaplanmalara iyi gelir. Ağız içi en mikroplu alandır ve burada sıkça iltihaplanmaya müsait bir zemin oluşur. Atom çayı, bitkisel içeriğindeki güçlü maddeler sayesinde enfeksiyonun iyileşmesine katkı sağalar. Özellikle bademciklerdeki şişmeyi giderir, yutkunmayı kolaylaştırır. Kulaklara ağrı vurması halinde bunu iyileştiren etki sağlar.
 • Atom çayı kan dolaşımının hızlanmasında etkilidir. Zerdeçal, en etkili kan dolaşımı hızlandırıcıdır. Arterlerde plak oluşumunu engeller. Ayrıca oksijen açısından zengin içeriği, kanın daha hızlı akmasını sağlamaya yardımcı olmak atom çayı faydaları arasındadır.
 • Atom çayı daha enerjik hissetmenizi sağlar. Gün içinde halsizlik sorunu olanlar bir fincan içerek bu problemi yok edebilir. Ayrıca zihin açıcı etkisinin olması da canlandırıcıdır. Atom çayı konsantrasyonu, gün içinde verilen molalarda kullanılabilir.
 • Ses tellerindeki hasarı onarır. Sürekli yüksek sesle konuşma ya da soğuk algınlığı gibi nedenlerle meydana gelen ses telleri hasarını giderir. Bitkilerin iyileştirici gücü sayesinde onarım süresi hızlanır.
 • Atom çayı grip ve nezleyi önler. Halsizlikle başlayan ve boğazda kaşıntı hissine neden olan grip hallerinde erken önlem alınırsa hastalığın ilerlemesi engellenebilir. Ayrıca nükseden nezlelerde de direnç geliştirdiği için hastalığın seyrini değiştirir.
 • İltihaplı bronşit hastalığı olanlarda etkilidir. Kurutucu özelliği sayesinde iyileşme sürecini destekler.
  Atom çayı faydaları nelerdir ile ilgili bilgi verdikten sonra fiyatı nedir yazının deamında.
Atom Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Atom çayının fiyatı ortalama 5-7 lira civarındadır. Bunları set halinde almak isterseniz 9-11 lira arasında değişebilir.  Ancak ayrıca bitkilerle kendiniz hazırlamak isterseniz bu halde daha farklı bir bütçe olacaktır. Yani her bitkiyi ayrıca aktardan almanız gerekir. Tabi bunların sonardan kullanımı da söz konusudur.

 

Atom Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Zararları, Neye Yarar Kullanıcı Yorumları

“Atom Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Zararları, Neye Yarar” için bir cevap

 1. Ramazan dedi ki:

  Ben bu çayı ictiktenberi 2 hafta boyunca mide kısmı yanmalar yaşıyorum sanki içim dişima çıkacak gibi nedeni yazarmisiniz lutfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir