Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Aralık 30, 2019 Doğal Bitkiler

Ay Çekirdeği

Atıştırmalık dendiğinde akla ay çekirdeği geliyor. Peki, ay çekirdeğinin faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Tükettiğiniz atıştırmalık, besin ve gıdaların vücuda ne faydası olduğu önemli. Ay çekirdeğinin faydaları nelerdir sorusunun yanıtı, dengeli ve kararında tüketmeniz halinde elde edeceğiniz faydalara yöneliktir. Ay çekirdeği tüketiminin sınırların dışında olması durumunda vücuda etkisinin kişiye özel şekilde gözlenmesi gerekecektir.

Ay Çiçeği Hakkında

İlk olarak ayçiçeği hakkında bilgi veriliyor. Öncelikle bilimsel adının helianthus annuus olduğunu bilmelisiniz. Helianthus annuus ayçiçeği bitkisinin tohumları çekirdektir. Ay çiçeğinin tohumlarının son derece lezzetli olmasının yanı sıra tüketiminin etkisinde elbette faydaları da var. Ayçiçeğinin içeriği insan vücuduna etkisinin sağlık yönünde olması için önemlidir. Tohumun içeriğinde neler var?

  • Tiamin
  • Magnezyum
  • Sodyum
  • Manganez
  • Selenyum
  • Fosfor

Ayçiçeğinin içinde bulunuyor. İçeriğine bakıldığında, insan vücudu için gerekli olan fosfor, selenyum, manganez, sodyum, tiamin, magnezyum gibi maddelerin karşılanması sağlanacaktır. Tüketim miktarı ve tüketim sıklığı konusunda dikkatli olunması önemlidir.

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

Cilde Olan Faydası

Sağlıklı olması konusunda en çok önem verilen vücut bölgelerin biri cildimizdir. Ay çekirdeğinin cilde faydası olduğu söyleniyor. Ama nasıl? Doğru ve dengeli bir tüketim olması durumunda, ay çekirdeğinin içinde olan antioksidanlar sayesinde cildin gençleşmesinde etkili olabiliyor. E vitamini içeren ay çekirdeği, cilt için antioksidan görevi görüyor. Kan dolaşımının artması sağlanıyor ve kırışıklıkların da azalmasında etkili olabiliyor. Bunun için cilde olan faydası kapsamında ilk akla gelen kırışıklıkların azalmasına etkisidir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, cildi gençleştirmesi konusunda etkisi görülebilir.

Kalp Sağlığına Olan Etkisi

Ay çekirdeği tüketiminin kalp sağlığına etkisi nedir? Sağlıklı bir kalp için ay çekirdeği faydaları önemli. Kalp sağlık sorunlarını tetikleyen tansiyon için ay çekirdeği tüketiminin faydası var. Ay çekirdeğinin yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalığa karşı etkisi görüldüğü söyleniyor. Bunun için kalbin korunmasında etkili olabiliyor. İçeriğinde yer alan yüksek miktarda betain, sağlıklı kalp için vazgeçilmez görülüyor. Ay çiçeği tohumunda yer alan arginin kalp sağlığında son derece etkilidir. Liganlar kan kolesterolünü uygun seviyelerde tutacaktır. Bu durumda kalp krizi riskinin azalması da alınması gereken sonuçlar arasındadır.

Sindirim Hızına Olan Faydası

Ay çekirdeğinin kalorisine bakıldığında yüksek olduğu sonucu çıkıyor. Ancak bunun yanında iyi bir diyet lifi de barındırıyor. Bu sebeple içeriğinde bulunan lif, sindirimin hızlanmasına yardımcı oluyor. Sindirim sürecinin hızlanması açısından ay çekirdeği tüketiminin gerçekleşmesi sağlanabilir. Bunun dışında bakıldığında kolesterol seviyesinin düşmesi açısından da son derece etkili olacaktır. Lif vücudun doymuş hissetmesine yardımcı olacağından, aşırı yemek yeme hissine de ortadan kaldıracaktır. Bu sayede aslında sindirimi hızlandırmasına olan etkisinin yanı sıra, zayıflamaya da destek olabileceği bilinir.

Sinir Sistemine Olan Etkisi

Ay çekirdeği tüketiminin faydaları arasında sıkça karşılaşılan, sinir sistemine  – beyne olan etkisidir. Bakıldığında sakinleştirici bir etkisinin olabileceği söyleniyor. Ruh halinin düzelmesine yardımcı olması açısından ay çekirdeği tüketiminin olması tercih edilebilir. Peki, ay çekirdeğinin faydası sinir sistemi için ay çekirdeğinin hangi özelliği ile oluyor? Ay çekirdeğinin tohumlarında yüksek triptofan bulunur. Triptofanın yüksek oranda olduğu besinler, beynin ve nörotransmitter olan serotonin üretiminin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bunun dışında ayrıca serotonin üretiminin etkili şekilde artması sağlanır. Serotonin ayrıca gerilimin azalması üzerinde etkidir. Rahat bir yaratacak olduğundan çekirdek tüketimi düzenli yapılabilir.

Hafızaya Olan Faydası

Çekirdek tüketiminin aynı zamanda hafızanın güçlenmesinde de etkili olduğu söyleniyor. İçeriği sayesinde, hafızanın daha güçlü olması sağlanabiliyor. Düzenli tüketim ile hafıza olumlu etkisi olması sağlanabilir. İçerik ve düzenli tüketim, dengeli tüketim gibi hususların gerçekleşiyor olması etkiler açısından son derece önemlidir.

Kolesterole Etkisi

Kanada’da yapılan araştırma, fitosterollerin kolesterolü kontrol altında tutan önemli bir bileşik olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bakıldığında ay çekirdeği içinde yer alan fitosteroller ay çekirdeğinde yüksek oranda bulunuyor. Bu durumda her gün bir avuç ay çekirdeği yemenin kolesterol seviyesini de dengeleme konusunda etkin olduğu görülüyor. Kan damarlarında plak birikimini azaltması, kalbin korunması konusunda yardımcı olabileceği söyleniyor.

Tırnaklarda Oluşan Beyazlıklara Etkisi

Zaman zaman bazı kişilerin tırnaklarında oluşan beyazlamalar olduğu görülüyor. Bu durumda ay çekirdeği tüketiminin her gün bir avuç olması durumunda, bu beyazlık oluşumunun da önüne geçilebilecek bir sorun olduğundan bahsediliyor. Tırnak yataklarında olan beyazlaşmadan rahatsızlık duyan kişiler, günde bir avuç tüketebilir. Bu sayede rahatsızlığın da kısa süre içinde ortadan kalkması sağlanabiliyor.

Hücrelerin Korunması

Hücrelere zarar veren radikallerin olduğu bilinir. Bakıldığında yapılan araştırma sonuçlarına göre hücrelerin radikallerden korunması noktasında ektili olabileceği görülmüştür. Ay çekirdeği tüketimi sonunda hücre radikallerinden korunmak mümkün olabiliyor. Bu durumda hücrelerin korunması açısından tüketiminin tercih edilmesi söz konusu olabiliyor.

Solan Saçlara Etkisi

Ay çekirdeği tüketiminin faydaları arasında saçlara olan etkisinden de söz ediliyor. Ay çekirdeğinin en önemli faydası kapsamında, kişiden kişiye göre değişse de ihtiyaç duyulan husus saçların parlaklığı ise ay çekirdeği tüketimi ile bu durumun dengeli bir hal alması sağlanabiliyor. Direkt olarak solan saçların içeriği sayesinde canlanması sağlanabiliyor. Etkinin görülmesi için düzenli tüketim de gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurup, direkt olarak saçlarınızın sağlıklı olması da sağlanabiliyor.

Tiroit Bezlerine Faydası

Tiroidin doğru şekilde çalışması, vücut sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. Bakıldığında tiroit bozukluğu olması durumunda kişinin beden sağlığının direkt olarak bozulduğu sonucu çıkar. Bu durumun önüne geçmek için ise tiroidin doğru salgılanması için doğal faydası olan besin ve gıdaların tüketimi tercih edilebilir. İlk akla gelenler arasında ise ay çekirdeği var. Nasıl mı? İçeriği sayesinde, tiroitlerin kontrollü çalışmasına etki edebiliyor. Sonucunda ise bu anlamda sorunu olan bir kişinin problem olmadan faydalı bir şekilde tiroit bezlerinin de sağlıklı çalışması ile vücutta ki sağlık problemlerinden uzlaşması mümkün oluyor.

Vücut Kaslarına Etkisi

Vücut kaslarına olan etkisi de biliniyor. Ay çekirdeği tüketen kişilerde eğer kaslar zayıflama varsa, bu noktada da etkili olması bekleniyor. Kaslarda ki ağrılar, kaslarda mevcut olan sorunlar ay çekirdeği tüketiminin etkisi ile ortadan kalkabilir. Ay çekirdeğinin vücuda etkisi kapsamında kasların da yer alıyor olması aslında son derece avantajlıdır. Ağrı ve diğer sorunlara karşı ay çekirdeği tüketimi ile bir kalkan kurulması da sağlanabilir. Doktorunuzun fikriniz almanız önemlidir.

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir