Ay Tutulması Nedir, Ay Neden Tutulur?

Ağustos 30, 2019 Tanıtım

AY TUTULMASI NEDİR

Evrende meydana gelen farklı olaylardan biri olan ay tutulması özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Dünya ve ayın konumuyla ilgili olarak ortaya çıkan ay tutulması nedir ve nasıl olur? Diye düşünenler için yapılan araştırmalar dahilinde elde edilmiş olan verilere göre açıklanması mümkündür.  Yılda iki defa gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

Dünyanın uydusu olarak bulunan ay dünyanın etrafında döner ve 27.7 günde bu delme işlemini tamamlar. Dünyanın etrafında dönerken bazı durumlarda dünyanın gölgesinde kalması söz konusu olmaktadır. Ay’ın özellikle gölgede kalması durumunda güneşten gelen ışınları alması mümkün değildir. Bu durumda dünyanın gölgesi ayın üzerine düşmektedir. Ay’ın karanlıkta kalması ay tutulması olarak adlandırılır. Ay tutulması sırasında tamamen karanlıkta kalmasına karşın görünmez olmaz. Kırmızı renge yakın bir tonda dünyanın gölgesi oluşmaktadır.

Ay Tutulmasının Kaç Türü Vardır?

Ayın değişen farklı evreleri bulunmaktadır. Her evresinin farklı bir ismi vardır. Ay tutulması sırasında dolunay görünümüne sahip olmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat kadar bu olay sürebilir. Geçmişten günümüze kadar yaşamış olan ay tutulması olaylarında en kısa zaman birimi 40 dakika olarak belirlenmiştir.

Ay’ın dönme sırasında gölgede kalması halinde dünya, güneş ve ay çizgisinde ortaya çıkabilecek farklı kombinasyonlar bulunmaktadır. Bazı durumlarda kısmi ay tutulması yaşanabilir. Bu durum özellikle dünyanın gölgesinin tam olarak ayın üzerine düşmemesinden kaynaklanıyor. Belli bir kısmının düşmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Ay Tutulması Türleri

Dünyanın gölgesinin farklı şekillerde ayın üzerine yansıması nedeniyle ortaya çıkabilecek ay tutulması türleri üç ayrı şekilde incelenebilir. Bunlar;

  • Tam tutulma,
  • Kısmi ay tutulması,
  • Gölgeli tutulma.

Tam Ay Tutulması; dünyanın gölgesinin tam olarak ayın üzerine düşmesi halinde yaşanmaktadır. Bu durumda ayın dünyaya dönük olan yüzü kızıl bir renge bürünmektedir. Özellikle dünyadan bakıldığında kolayca gözlemlenecek olan olaylardan biridir. Bu durumun incelenmesi durumunda özellikle yer atmosferi hakkında pek çok farklı bilgi elde edilmesi mümkündür. Özellikle tam ay tutulması sırasında ay yüzeyi tam anlamıyla yer atmosferini incelemek amacıyla kullanılan bir ayna görevi görmektedir.

Kısmi Ay Tutulması; ayın belli bir kısmı üzerinde dünyanın gölgesinin yer alması durumunda ortaya çıkmaktadır. Dünyadan bakıldığında çıplak gözle özellikle incelenebilecek olaylardan biridir.

Gölgeli Ay Tutulması; dünyanın yarı gölgesini ayın üzerine düşmesi halinde ortaya çıkmaktadır. Dünyadan bakıldığında çok rahat gözlemlenecek olan olaylardan biri değildir. Bu nedenle akademik düzeyde incelemeler yapılmaktadır.

Yılda genel olarak iki defa yaşanması söz konusu olan ay tutulması bazı durumlarda yıl içerisinde hiç yaşanmayabileceği gibi üç defa yaşanması da mümkündür. Dünya ile ilgili özellikle evrende yaşanabilecek iki tür tutulma bulunmaktadır. Bunlardan biri olan ay tutulması neden yaşanır? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Bir diğeri ise güneş tutulmasıdır. Ay tutulması ve güneş tutulması birbirinden farklı olaylardır. Bu nedenle karıştırılmaması gerekir. Güneş tutulması durumunda ay dünya ile güneş arasında kalmaktadır. Bu sayede dünyanın belirli noktalarında karanlık oluşmaktadır.

Ay tutulması özellikle astroloji bilimi tarafından da merak edilen ve yakından takip edilen olaylar arasında yer almaktadır. Ay tutulmasının yaşamış olduğu dönemlerde burçlarla ilgili değişen durumlar söz konusu olmaktadır. Bu nedenle astrolojide özellikle etkileyici konular arasında yer almaktadır.

Evrende özellikle dünya ile ilgili yaşanabilecek olaylardan biri olan ay tutulması yapılan incelemeler sonucunda elde edilen verilere bağlı olarak açıklamaktadır. Tam ve kısmi ay tutulmaları dünyadan bakıldığında rahatlıkla görülmektedir. Gölgeli ay tutulması ile özellikle akademik düzeyde yapılan incelemeler dahilinde gözlemlenmektedir.

 

 

Ay Tutulması Nedir, Ay Neden Tutulur? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir