Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şubat 5, 2018 Tanıtım

 

Onları vitrinde görür görmez vuruluyoruz! Ayakkabı alışverişi sırasında bazen gözlerimiz ihtişamına öylesine kapılıyor ki, tüm gün parmaklarımıza Çin işkencesi uygular mı ya da günün sonunda ayaklarımız su toplayıp iki katına çıkar mı; umurumuzda dahi olmuyor… Ta ki, o yerlere göklere sığdıramadığımız ayakkabıyla ilk günü geçirene kadar. Ayakkabı konusunun başlı başına ayrı bir tutku olduğunu kabul ediyor ve saygıyla şapka çıkarıyoruz. Öte yandan modayı ayakta tutan bir tahta sahip olduğunu ve kombinlerin vezir de, rezil de edeni olduğunu biliyor ve yine bu güçlü etkisi önünde saygıyla eğiliyoruz. Buraya kadar her şey son derece saygı çerçevesinde ilerliyor. Peki ya ayaklarınız? Sizce de o narin parmaklarınız da bir nebze saygıyı hakketmiyorlar mı? Dış görünüşü, şıklığı, trend olması ve kominize yakışmasının önemli olduğu kadar ayak yapınıza olan uygunluğu da oldukça önemli. Aksi halde, ya o çok sevdiğiniz ayakkabıyı kaybedersiniz ya da ayaklarınızı!

Ayak Yapısına Göre Ayakkabı Seçimi

Soluğu ayakkabı mağazasının görkemli vitrinlerinde almadan önce ayaklarınız hakkında fikir sahibi olmalısınız. Ve elbette ki elde ettiğiniz bu veriler sadece teoride kalmamalı, bunları “ayakkabı alırken dikkat etmem gerekenler” olarak aklınızın bir yerine not düşmeli ve gösterişli tasarımlarına kapılmadan önce mutlaka hatırlamalısınız.

Hepimizin parmak izleri gibi, ayak yapısı da farklıdır. Bu da demek oluyor ki, mağazada gördüğünüz o ayakkabının size uygun olduğundan emin olabilmek için; sadece ayak numaranızdan bir çiftin bulunuyor olması yeteli değildir. Örneğin taraklı bir ayak yapınız varsa, ne kadar içiniz giderse gitsin ya da indirimi yüzde kaç olursa olsun; asla ince uçlu ve dar formdaki bir ayakkabıyı satın alarak ayaklarınıza işkence etmeyin. Bunu zaten ayakkabıyı denediğinizde de anlarsınız. Tabii “Birkaç kez giydikten sonra açılır” tarzında bir teselliniz yoksa…

Neden Öğleden Önce Ayakkabı Alınmaz?

Gece boyunca mışıl mışıl uyurken beynimiz gibi bedenimiz de dinlenir, böylelikle tüm yorgunluk ve ödem vücudumuzdan atılmış olur. Fakat gün boyunca üzerlerine basmamıza müsaade eden ayaklarımız, bu yoğun koşuşturma ile uyandıktan birkaç saat kadar sonra ortalama bir şişkinliğe kavuşurlar. Sabahın ilk saatlerinde ise ayaklarımızda bu şişkinliğin izleri neredeyse görülmez. Fakat az evvel de belirttiğimiz gibi, bu kalıcı değildir ve sadece birkaç saat sonra her şey eskiye dönecektir. Bu sebeple ayakkabı konseptli bir alıverişe çıkmadan önce, saatin 12’yi geçmiş olduğundan emin olun!

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Ayakkabı numaranızın değişebileceğini unutmayın. Kalıp farkı dediğimiz durumun yanı sıra, yaşa bağlı olarak ayak numaranızda da değişim meydana gelebilir. Periyodik olarak kontrol ettirmekte yarar var.
  • Oturarak ayakkabı denenmez! Ayaklarınızın üzerine bastığınızda, üzerlerine binen yük sonucunda küçük bir boyutta uzama gösterirler. Bu sebeple otururken size her şey yolundaymış gibi gelse de, adımlarınız durumu kabusa çevirebilir. Ayakkabıyla yolunuza devam etmeden önce mutlaka iki eşini de giyin ve küçük turlamalar yapın.
  • Parmak yapınızda deformasyona sebebiyet vermek istemiyorsanız, günlük kullanımda sivri burunlu olarak tasarlanmış ayakkabılardan kaçının.
  • Gün içerisinde daha rahat hareket edebilmek ve bileğinizin burkulma riskini ortadan kaldırmak için, topuk yüksekliğinde 2,5 cm’in üzerine çıkmaktan kaçının.
  • Ayakkabının üretildiği malzeme, ayak sağlığınız açısından çok önemli. Naylon ya da geçek deri kullanıldığından emin olmadığınız modelleri kesinlikle tercih etmeyin.
  • Ayrıca kullanılan malzemeler ayaklarınızın hava alabilmesine olanak vermeli. Aksi halde sonucu ameliyata bile varabilecek ayak rahatsızlıkları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Alışveriş sırasında bütçenizi de göz önünde bulundurun. Eğer bir ayakkabının fiyatı fazla astronomik düzeydeyse, onu kaç farklı kombinle giyebileceğinizi düşünün. Eğer çok sık kullanmanıza olanak vermeyecek marjinal bir tasarım ise onunla vedalaşın. Fakat kafanızda beşi geçen kombin düzeyine ulaşmışsanız, kasaya gidip ona sahip olmanız için önünüzde bir engel yok demektir.
  • Ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda oldukça önemli son nokta da, topuğunun kesinlikle kaymaya müsait olmamasıdır. Bunun sadece ıslak kış günleri için geçeli bir kriter olduğunu düşünmeyin. Kaygan bir ayakkabı her zaman sizi diken üzerinde hissettirir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir