Ayva Çayının Faydaları Nelerdir, Ayva Çayı Zayıflatır Mı

Kasım 23, 2017 Bitki Çayları

Ayva Çayının Faydaları, Ayva Çayı Ne İşe Yarar, Ayva Çayı Nedir

Bitkisel kaynaklı içecekler birçok açıdan faydalıdır. Günümüzde doğal yiyecek ve içeceklere daha fazla önem verilmesi bu konuyu daha da popüler hale getirmiştir. Yani ayva çayı örneği gibi birçok bitkisel karışım ideal sonuçlar almak için kullanılmaktadır. Bu tür hazırlıkların neden yapıldığı konusuna gelince,  sağlıksız besinlerin daha fazla tüketilmesi, market yiyeceklerinin öncelik kazanması ve sağlık açısından zararlı katkı maddelerin bulunması beraberinde organik olana eğilim göstermektedir. İnsanlar meyvelerin bile doğal olmadığını bilerek beslendiğinden bu organik olana dönüş epey zorlayıcı olabilir. Ancak yine de market ürünleriyle karşılaştırıldığında pazar ya da manav gibi yerlerden alınan meyveler daha doğaldır. Bu yüzden ulaşılabilir olan bu meyveler içecek olarak kullanılarak fayda sağlamaktadır. Aşağıda sizlere ayva çayının faydaları, tarifi, hazırlanışı, kimler kullanabilir gibi bilgiler paylaşılacaktır.

Ayva Çayı Tarifi, Ayva Çayı Hazırlanışı

Ayva çayı yapmak isteyenler için öncelikle bunun ne olduğunu ve nasıl hazırlanır sorusunu açıklamak gerekir. Ayva çayı tarifi: Ayva çayı ayvanın yapraklarından yapılan çaydır. Bunlar kurutularak parça haline getirilir ve haşlandıktan sonra süzülerek içilir. Meyvesinin de yararları bir hayli fazla olan bu çay birçok farklı etki sağlamaktadır. Ancak içmeden önce bir süre bekletilmesinde fayda olacaktır.  Yani demlenmesi ve ılımasıyla bitkideki tam etkinin vitamine geçmesi sağlanır. Bu önemli bir ayrıntıdır. Hemen kaynadıktan biraz sonra içilmesi tam etkinin alınmamasına neden olabilir.

Ayva Çayı Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Ayva çayının kullanımı için genel olarak bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani herkes bu çaydan belli bir miktar içebilir. Ancak çok fazla içilmesi halinde sorunlara neden olabilir. Yani her bitki çayının fazla tüketilmesi bazı yan etkileri tetikler. Örneğin mide bulantısı bunlardan biridir. Ayva çayını çok fazla tüketirseniz mide bulantısı olabilir.

Hamileler Kullanabilir mi?

Hamilelerin yeme içme konusunda uzman kontrolünde bu çayı tüketmesi önerilir. Normal şartlarda zararı olmayan bitki çayları hamilelik söz konusu olduğunda bazen istisnalara neden olabilir. Yani bir bardak tüketilmesi sorun yaratmayacaktır, ancak düzenli olarak ayva çayı tüketecekseniz kullanmadan önce uzmana sormanızda fayda var. Bu şekilde önlem almış olursunuz. En azından olumsuz etkilerin önüne geçersiniz.  Bazen ayva çayının metabolizma hızlandırıcı etkisi bebeğe olumsuz etki edebildiğinden bu ayrıntı atlanmamalıdır.

Ayva Çayı Nasıl Tüketilmeli? 

Hazırlanan ayva çayı şekersiz tüketilebileceği gibi pekmez ya da balla da tüketebilmektedir. Günde bir fincan içilmesi ve hedeflenen sorun geçene kadar düzenli alınması gerekir. Eğer içerken bir sorunla karşılaşırsanız miktarı azaltabilir ve ara verebilirsiniz. Ancak istisnalar dışında pek bu duruma rastlanmaz. Sadece iyileşme süresi geçtiği halde hala kullanmaya devam ediyorsanız bu halde sorun çıkması muhtemeldir.

 

Ayva Çayı Faydaları

Ayva çayının faydaları konusu son dönemlere giderek daha fazla gündeme geliyor. Türkiye’de bolca yetişen ayva meyvesi yaprakları da dâhil olmak üzere değerli bir meyve. Bunun çayı yapıldığında birçok soruna çözüm getiriyor. Üstelik meyvenin çok pahalı olmaması, kolay ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Ayva çayının faydaları nelerdir sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

 • İçerisinde çok sayıda vitamin bulunuyor. Kalsiyum, protein, C vitamini, demir bunlardan bazıları ve bu vitaminler birçok hastalığın önüne geçmesi ve iyileşmesinde etkili. Özellikle kış aylarında sık şekilde hastalanan kişiler bu çaydan düzenli tüketerek daha hızlı iyileşebiliyor.
 • Ayva çayının iyileştirdiği hastalıklar arasında anjin, bronşit, öksürük yer alıyor. Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar için uzmanlar da destek tedavi olarak bu çayı öneriyor. Antiseptik özelliği olan ayva çayı, malikasit ihtiva etmesi ile enfeksiyonel hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor.

 • İçerdiği minerallerle kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.
 • İshal ve sindirim problemi olanlarda iyileştirici etki sağlıyor.
 • Ülser ve mide bulantısına iyi gelir.
 • fenolik ve fito besin maddeleri sayesinde kanser türlerine karşı direnç geliştirir.
 • Lif açısından yüksektir ve sağlıklı bir besin değeri içerir.
 • Cilt bakımında etkilidir. Serbest radikallerin ciltte yarattığı olumsuz etkileri yok eder. Ayrıca güneş ışınlarından gelen olumsuz etkileri de azaltır.
 • Potasyum sayesinde kan basıncını düzenler. Tansiyon hastaları için dengeleyicidir. Ayva çayının faydaları nelerdir ile ilgili bigi verdikten sonra şimdi  ayva çayı zayıflatır mı ile ilgili bilgi verecek olursak.

Ayva Çayı Zayıflatır mı?

En merak edilen ayva çayı zayıflatırmı sorusu fazlalıklardan kurtulmak isteyenler için akıllara gelebiliyor. Bunda alternatif çözüm yolları üretmenin etkisi büyük. Yani ayva çayı da birçok bitki gibi metabolizma üzerinde bazı etkilere sahip…  Zayıflama üzerinde nasıl etki yaptığı düşünülürse insülin dengesi ve metabolizma hızı ile ilgili olduğu görülebilir.  Yani gün içinde bir bardak tüketilen ayva çayı, yapay şekerlerin bıraktığı hasarı azaltacaktır. Bu durum, şekeri enerjiye çeviren ve yakılmasını sağlayan insülin açısından artı sağlar. Yani insülin doğru çalışmadığında meydana gelen yağlanmanın önüne geçer. İştah kesici etkisi, zayıflama konusundaki bir diğer artısıdır. Ayva meyvesinden de anlaşılacağı üzere çayı da doyurucu etki yaratır. Düzenli olarak içimi, açlık hissini yok eder, kan şekeri düşüklüğünü ve tatlı isteğini giderir.  Ayrıca kilosunu kontrol edemeyen ve tatlıya düşkün kişiler için de bu açıdan ideal olacaktır. En azından kilo kontrolü sağlamak için bile bu içecek tüketilebilir. İştah kesici etkinin alınabilmesi için yemeklerden 30 dakika önce alınması gerekir.

 Ayva Meyvesinin Yararları

Ayva çayı içmek istemiyorsanız ve meyvesini tüketmeyi tercih ediyorsanız bu durumda ne tür yararları olduğunu bilmeniz işe yarayacaktır. Vitamin ve mineral deposu olan ayvanın kendisi çok faydalı bir meyvedir. 100 gramı sadece 40 kalori içeren bu meyve yaprağı ile benzer faydalara sahip. Bu açıdan ayrıca artı sağlıyor. Tabi kilo vermek için tüketenlerin porsiyon sayısına dikkat etmesinde fayda var. Çayda kalori sorun olmasa da meyvenin kendisi yendiğinde ve abartılı miktarlar tüketildiğinde sorun oluşabiliyor. Doğru tüketilen ayvanın faydaları şu şekilde:

 • Lifli yapısı sayesinde tokluk süresinin uzamasını sağlıyor. Tatlı ihtiyacını giderdiği için diyetlerde tercih edilebilen bir meyve.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi en önemli özelliklerinden biri… Her gün tüketilen bir porsiyon ayva, günlük ihtiyacımız olan C vitamininin 4’te birini karşılıyor.
 • Virüs ve bakterilere karşı etkili bir savunma geliştiriyor.
 • Saçları geç uzayanlar için ideal bir çözüm olabiliyor. İçeriğinde demir, çinko ve bakır olduğundan saçların beslenmesinde etkili… Yani düzenli tüketimle beraber ayvanın saçları uzatmada etkisi var. Düzenli ayva tüketmek, saçların daha fazla oksijen almasını sağlıyor.
 • Ayva, dermatolojik katkısı da olan bir meyvedir. Cildinizin uzun yıllar geç kalmasını istiyorsanız düzenli olarak her gün ayva tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanlarının da önerdiği üzere, kırmızı kan hücrelerinin üremesini sağlaması, meyvenin ciltte gençleştirici etki yaratmasına imkân veriyor. Kırmızı kan hücreleri, cilt dokularına daha çok oksijen gitmesi demek ve bu da yenilenme hızındaki artışla paralel şekilde devam eden bir durum.
 • Kanser üzerinde olumlu etki yaratan ayva, yine kırmızı kan hücrelerine bağlı olarak kötü huylu hücrelerle daha iyi mücadele edilmesini sağlıyor. Bu açıdan kanserle tedavide düzenli olarak tüketilmesi gereken bir meyve…
 • Ayva meyvesi kansızlık sorunu yaşayanlar için ideal bir çözüm olabiliyor. Anemi rahatsızlıklarında düzenli olarak yenmesi önerilir.
 • Ayvanın günlük hayatta sağladığı artılardan biri kötü nefesi engellemesi… Ağızda bulunan mikroorganizmaları yok eden ayva, kötü kokuların da gitmesini sağlıyor.

  Bu yazımızda sizlere ayva çayının faydaları, aya çayı zayıflatır mı, nasıl hazırlanır ile ilgili kısa bilgiler verdik.

 

 

 

Ayva Çayının Faydaları Nelerdir, Ayva Çayı Zayıflatır Mı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir