Az Su İçmenin Faydaları, Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Mart 16, 2018 Sağlık

 

Su, yaşamımızı devam ettirmek için vazgeçemeyeceğimiz bir bileşendir. Vücudumuzun %70’i sudan oluştuğu için su olmadan yaşamamız düşünülemez. Son yıllarda pek çok uzman su içmenin faydaları üzerinde durmakta ve insanları su içmeye teşvik etmektedir. Ancak günlük tüketmeniz gerekenden fazla su içmeniz, size yarar değil zarar getirebilir. Günlük ne kadar su tüketmeniz gerektiği, fazla su içmenin zararları ve su içmenin faydaları hakkında sizlere bilgi verecek bir yazı hazırladık.

Su İçmenin Önemi

Vücudumuz pek çok bileşenden ve hücreden oluşan bir organizmadır. Organizmamızın gerektiği gibi çalışması ve varlığını sürdürebilmesi için günde belirli bir miktarda su tüketmemiz gereklidir. Su, en başta vücuttan toksinleri uzaklaştıran özelliği ile sizi zararlı bileşenlerden ve hastalıklardan koruyan bir özellik göstermektedir. Yeterli miktarda tüketeceğiniz suyun önemi şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Su Hücrelere Besin ve Oksijen Taşır

Su hücrelere ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni taşımaktadır. Bu neden ile yeterli miktarda su içmeniz organizmanızı doğrudan etkilemektedir.

 1. Vücut Sıcaklığınızı Belirler

Vücut sıcaklığınızın belirlenmesinde size yardımcı olan su, ateşinizin aniden yükselmesini engeller. Terleyerek, vücudunuzun sıcaklığını normal sıcaklığına düşürmenizde size yardımcı olur.

 1. Mide Rahatsızlıklarını Önler

Su içmek sizi mide rahatsızlıklarından korur ve mide rahatsızlığınız var ise semptomlarının görülmesini seyreltir. Örneğin reflü hastalarının günde yeterli miktarda su içmesinin reflüyü iyileştirdiğine dair araştırmalar mevcuttur.

 1. Beyin Fonksiyonlarını Etkiler

Beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar. Bu neden ile sağlıklı ve üretken bir zihne sahip olmak istiyorsanız yeterli miktarda su tüketmelisiniz.

 1. Kalbi ve Dolaşım Sistemini Destekler

Kalp ve dolaşım sistemini destekler. Kan hacmini arttırarak dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar.

 1. Stresi Kontrol Altına Almanızı Sağlar

Stresten kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer anksiyete sıkıntısından rahatsızsanız yeterli miktarda su tüketerek rahatsızlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

 1. Saç ve Tırnaklarınızı Güçlendirir

Saçlarınızı, tırnaklarınızı korur ve sağlıklı görünmesini sağlar.

 1. Böbrek Rahatsızlıklarını Önler

Boşaltım sisteminin gerektiği gibi çalışmasını sağlayarak böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarını önlemede sizlere yardımcı olur.

Fazla Su İçmek Zararlı Mı? Az Su İçmek Faydalı Mı?

Vücudumuzdaki tüm bileşenler belirli bir oranda denge içerisinde bulunmaktadır. Fazla su içmek vücudunuzun elektrolit ve bileşen dengesini bozacaktır. Bu neden ile fazla su içmenizin size yararlı olacağını düşünmeniz yanlış olacaktır. Fazla su içmenin zararlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İçmeniz gerekenden fazla su içmeniz böbreklerinizin fazla çalışmasına neden olarak böbreklerinizin yorulması sonucunu doğurur.
 • Fazla su içilmesi sodyum kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Eğer ihtiyacınız olandan çok daha fazla suyu içerseniz, yaklaşık 8 litre civarında, su zehirlenmesi sonucu komaya girebilirsiniz.
 • Vücutta elektrolit kaybına neden olur.
 • Fazla su içmek uyku kalitenizin bozulmasına neden olarak bir uyku bozukluğu olan insomnia yaşamanıza neden olabilir.
 • Kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

Tüm bu yan etkileri düşündüğünüzde, günlük ne kadar su tüketmeniz gerektiğinin farkında olmanız ve bu miktarı aşmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Pek çok kişi günlük ne kadar su tüketmeli diye merak etmektedir. Günlük ne kadar su içmeniz gerektiği günlük aktiviteniz, yaşadığınız iklim ve sağlık durumunuza göre değişim gösterecektir. Ne kadar su içmeniz gerektiği ile ilgili standart bir formül uygulamak her ne kadar mümkün olmasa da ortalama olarak vücut ağırlığınızı 0,03 çarparak ne kadar su tüketeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Örneğin 80 kiloysanız günde 2,4 litre; 50 kiloysanız 1,5 litre civarında su tüketmeniz gerekmektedir.

 

Az Su İçmenin Faydaları, Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir