Az Yemek Mideyi Küçültür mü?

Şubat 14, 2018 Sağlık

Yemek yemeyi seven kişilerin en büyük sıkıntısı kilolarıyla başının dertte olmasıdır. Bunun için de midenin küçülmesi için az yemek yemeyi tercih ediyorlar. Peki, gerçekten de az yemek mideyi küçültür mü?

Midemiz esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de midemiz büyüyüp küçülebilir. Fakat bu insanların anatomik yapısına ve midesinin orantısına göre değişiklik gösterebilir. Mide büyütüp küçültmek için de beslenmenize dikkat etmeli bunun için önlemler almalısınız.

Düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerin zamanla kilo verdiklerini ve düzgün fiziğe kavuştuklarını görmeniz mümkün. Öğünlerde sürekli fazla yemek yendiği zaman bir süre sonra tekrar acıktığını ve öğünlerini arttırdığını görebiliriz. Hatta zamanla da kişi kendini aç hissetmese de midesinin boş olduğunu düşünüp yemek yemeye devam eder. Mide esnek bir yapıya sahip olduğu için de kolaylıkla genişler. Aynı şekilde kilo vermek için de porsiyonlarımızı ve öğünlerimizi azalttığımız zaman kilo verebilir, zamanla da buna kendimizi alıştırabiliriz. Hatta midemizi küçültebiliriz.

Uzun süre boyunca çok ve sık yemek yeme alışkanlığından sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlığına geçilmesi midenin küçülmesine yardımcı olmaktadır. İlk zamanlarda açlık ve midede boşluk oluşma hissi olacaktır. Ancak bir süre sabrettiğiniz zaman buna alışacak ve kolaylıkla kilolarınızdan kurtulabileceksiniz. Aynı zamanda mideyi rahatlatıcı ve tok tutucu besinler tükettiğiniz zaman bu düzene daha rahat alışacaksınızdır.

Doğal Yollarla Mide Nasıl Küçülür?

Doğal yollarla kilo vermek için ilk yapmanız gereken şey beslenme şeklinin değiştirilmesi ve düzene oturmasıdır. Genellikle bolca yeşillik tüketilmesi önerilmektedir. Midenin küçülmesi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. İlk haftalarda yeme alışkanlığınızın düzene girmesi ile midenin rahatlatılması sağlanır. Daha sonraki zamanlarda porsiyonların öğünlerde tüketilmesi ve azaltılması midenin küçülmesinde büyük etken oynar. Yemeklerden önce mideyi rahatlatan ve az kalorili besinler tüketilmesi yemekte çok yeme alışkanlığınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Yaklaşık 10 gün içinde ise midenizin küçüldüğünü ve eskisi gibi fazla yemek yiyemediğinizi fark edebilirsiniz. Eğer bu süreçte yemek yeme isteğiniz olursa bu isteğinizin yerine su içerek veya atıştırmalıklar alarak açlık ve yemek yeme isteğini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede de mideniz gün geçtikçe küçülmeye başlayacaktır.

Mide küçültme isteği kilo vermek istediğinizden dolayı ise beslenme alışkanlığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. İlk iş yağ yakıcı ve tok tutucu besinleri diyet listesine almanız olmalıdır. Beslenmenize dikkat ettiğiniz zaman mideniz küçülecektir. Mide küçüldüğü zaman ise porsiyonlarınız da zamanla küçülecek ve bu sayede de hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebileceksiniz.

Mide Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Fazla kiloları ile başı dertte olan kişiler cerrahi yöntemlerle de midelerini küçültebilirler. Ancak kilo verebilecek durumda olan kişiler, doğal yöntemlerle de kilolarından kurtulabilirler. Bunun için de bazı şeylere dikkat etmeleri gerekir.

İlk yapacağınız şey küçük porsiyonlarla sık sık beslenmek olacaktır. Midenizi sık sık düşük kalorili ve tok tutan besinlerle doldurduğunuz zaman bir süre sonra mideniz küçülecektir.

Depresyon gibi psikolojik sorunlar sizi daha çok yemek yemeye sürükleyecektir. Bu yüzden de yaşam tarzınıza ve beslenme düzeninize dikkat etmeli ve gerekirse de değiştirmelisiniz.

Hem kan şekerinizi denge de tutmak adına hem de daha az yemek için ara öğünlerinize dikkat etmelisiniz.

Asitli içecekler midenin yapısını bozabilir ve midenizi genişletebilir bu yüzden asitli içecek tüketiminizi azaltmalı veya tamamen bırakmalısınız.

Pilav ve bulgur gibi gıdaları küçük porsiyonlarla tüketmeli, bol yeşillikli bol lif içeren gıdaları tüketmelisiniz. Bunlar midenizin sağlığı için de önemli unsurlardır.  

Az Yemek Mideyi Küçültür mü? Kullanıcı Yorumları

“Az Yemek Mideyi Küçültür mü?” için bir cevap

  1. king dedi ki:

    Öyle şeyleri dert etmeyin 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir