B4 (Kolin) Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Mart 1, 2020 Sağlık

B4 (Kolin) Vitamininin Faydaları, B4 Vitamini Nedir?

B4 ya da diğer adı ile kolin vitamini b grubu vitaminlerin bir parçası olarak bilinir ve yiyeceklerde bol miktarda yer almaktadır.

B4 (kolin) vitamini beslenme için gereklidir ve hafıza için gerekli olmasıyla bilinir. Vücutta hücre çeperinin oluşmasına katkı sağlayan kolin b vitamin grupları içerisinde kabul edilmektedir. Az bilinen bit besin öğesi olması nedeniyle bu vitamin günden güne daha da yaygın hale gelmektedir. Vücudun normal işlevinde kalabilmesi ve insan sağlığı için vazgeçilmez olması nedeniyle daha fazla ilgi görmektedir. Vücutta karaciğer kolin sentezleme özelliğine sahip olmasına karşın bu vitaminin büyük bir bölümünün beslenme yoluyla dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu nedenle içerisinde b4(kolin) bulunan besinler hakkında bilgi edinmekte yarar vardır.

B4 (Kolin) Vitamininin Faydaları Nelerdir?

B4 (Kolin) vitamininin faydaları oldukça fazladır. Kalsiyum emiliminde önemli rol oynayan kolin b grubu vitaminlerinin ve omega 3 yağ asitlerinin düzgün şekilde işlev görmesini sağlar. Yeterli miktarda alındığında sportif performansı güçlendiren bu vitamin vücudun çabuk yorulmasına engel olmaktadır.

Kolin karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Buna göre karaciğerdeki yağların dışarı atılmasını sağlarken karaciğerin hastalıklardan korunmasına da katkıda bulunur. Bununla birlikte karaciğerin detoksifiye, süzme ve yenilen yemeğin enerjiye dönüştürülmesi fonksiyonlarına da yardımcı olmaktadır.

B4 ya da diğer bilinen adıyla kolin vitaminin beynin erken yaşlanmasını önleyici vardır. Normal süreçte insanın yaşlanmasıyla birlikte zihinsel yıkım meydana gelmektedir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre yeterli miktarda b4 vitamini almanın bu durumu tam tersine çevireceği ifade edilir.

B4 (Kolin) Vitamininin Bulunduğu Besinler Nelerdir?

B4 (kolin) vitaminin bulunduğu besinler günlük yaşamda sıklıkla tüketilen gıdalardır. Buna göre yumurta beyazı, ciğer, sığır eti, yulaf ve yulaf ezmesi, somon, brokoli, karnabahar, baklagiller ya da fasulyeler, bira mayası ve çerezler kolin yönünden zengin besinler arasında yer alır.

Oran olarak bakıldığında bir tane yumurta tüketmek günlük kolin ihtiyacının yaklaşık yüzde yirmi beşlik kısmını karşılamaktadır. Yapılan açıklamalar incelendiğinde vücudun günlük tam anlamıyla ne kadar kolin vitaminine ihtiyacı olduğu bilinmemektedir. Bu ihtiyaç genellikle cinsiyet, yaş ve genetik yapıya bağlı olarak farklılık göstermektedir. Henüz net bir oran bulunmasa da bazı araştırmalar günlük kolin miktarının erkekler için 550 mg., kadınlar için 425 mg ve emziren anneler için 550 mg olarak ifade edilir. Hamilelik döneminde ise alınması gereken miktar 450 mg şeklinde belirtilir.

B4 (Kolin) Vitamininin Yan Etkileri Var Mıdır?

B4 (kolin) vitamininin yan etkileri kolinin çok fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Buna göre fazla kolin alımı aşırı terleme, vücut kokusu, düşük kan basıncı ve aşırı tükürük salgılanması gibi durumlara yol açmaktadır. Bazı açıklamalar ise aşırı b4 vitamini alımının karaciğer hastalıklarına ve kalp rahatsızlıklarına karşı zemin hazırladığını ifade etmektedir. Bu nedenle  istenilen olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi içi vücuda yeterli miktarda kolin almak gerekmektedir.

B4 (Kolin) Vitamini Eksikliği

B4 (kolin) vitamini eksikliği karaciğer ya da kaslarda olumsuz etkiler meydana gelmesine neden olur. Özellikle gebelik döneminde yeterli miktarda b4 vitamini alınmazsa düşük doğum, doğumsal anormallikler ve erken doğum gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Risk açısından bakıldığında uzun mesafe ve maraton koşucuları, menopoz sonrası kadınlar, alkol tüketen kişiler ve hamileler kolin alım miktarına dikkat etmesi kişiler arasında yer alır. Bunu sağlamak adına hangi besinde ne kadar miktarda B4 vitamini bulunduğunu bilmekte yarar vardır.

B4 (Kolin) Vitamininin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir