Bacopa Monnieri Faydaları ve Zararları Nelerdir

Aralık 10, 2019 Doğal Bitkiler

Bocapo Monnieri

Yaşamımızda şifa kaynağı olarak bilinen bitkilere her zaman fazlasıyla önem verilmiştir. Onlardan birisi olarak da Bocapo monnieri olduğunu söylemek gerekir. Belki de bir çoğunuz bu bitkinin adını ilk defa duymuş olabilir. Fakat insan vücuduna sağladığı yararları duyunca belki de kullanmak bile isteyeceksiniz. Bu bitkinin kullanılma sebeplerinden birisi de hafızayı geliştiriyor olmasıdır. Bu sayede kolay kolay bir şeyi unutmuyorsunuz. Çok çabuk şekilde bir şeyleri unutuyor ve bundan müzdaripseniz sizlerde bu bitkiyi kullanmalısınız. Hafızanın hem geliştirilmesi hem de iyileştirilmesine büyük ölçüde yarar sağlar. Özellikle çok küçük yaşlarda ki bu çocukların kullanmasını sağlamalısınız. Küçük yaştan itibaren hafızanın gelişimini aşılamış olursunuz. Beyin fonksiyonlarınızı geliştirdiğinden dolayı daha etkin şekilde kullanma şansına sahip olacaksınız. Beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da kaygının azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde şüphesiz en sık şekilde görülen vakalardan birisi de kaygı ile alakalı bir durum diyebiliriz. Özellikle okuyan gençlerimiz kaygıyla ilgili sorunları çok sık şekilde yaşayabiliyor. Kaygı çok büyük bir problem haline dönüşeceğinden dolayı bu duruma buy tür bitkilerle önlem almanız mantıklı bir çözüm yolu olmaya başlayacaktır. Kişinin daha fazla rahatlaması ve iç dünyası ile barışık halde olmasına zemin hazırlayacaktır. Bacopa Monnieri Faydaları ve Zararları Nelerdir diye merak edenler için hemen bir göz atmaya başlayabiliriz.

Hafızayı Güçlendirir

Beyin fonksiyonlarının en güzel şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu sebepten dolayı da hafızanın daha da güçlü hale gelmesini sağlar. Hafıza kaybı yaşanabilecek istenmeyen sorunların arasında yer almaktadır. Tüm bu olumsuz vakalardan kurtulmak için sizlerde faydalı özelliğe sahip olan bitkiyi kullanmalısınız. Beyinde oluşabilecek bazı iltihaplanmalarında önlenmesine en güzel şekilde fayda sağlayan bir bitki olma özelliğine sahip olduğunu belirtebiliriz. Bu bitkinin brahmi olarak da bilindiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar bitki üzerinde sayısız incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde de bitkinin oldukça fazla fayda sağlamış olduğu da görülmüştür.

Bilişsel İşlev Sağlar

Uzmanların bitki üzerinde yapmış olduğu deneyler sonrasında ise bilişsel işlev konusunda fayda sağladığı görülmüştür. Bitki ile ilgili olarak 2008 yılında bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonrasında da 65 yaş üstü kişinin hafıza ve depresyona bağlı sorunlarını en güzel şekilde onardığı görülmüştür. 65 yaşında hafıza kaybına doğru giden beyin fonksiyonu yeniden gelişmeyte de başlamıştır. Yapılan bu incelemeler sonrasında ise uzmanlarda Bacopa Monnieri Faydaları oldukça çok olduğuna bir kez daha onay getirmiştir.

 Alzheimer Hastalığı ve Strese İyi Gelir

Alzheimer Hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldıran önemli bir faydaya sahiptir. Ne yazık ki yaşın ilerlemesine bağlı olarak beyin hücrelerinde ölmeler meydana gelir.Bu durumda  Alzheimer Hastalığına doğru yakalanmaya gitmemize neden olabilir. Eğer ki  Alzheimer Hastalığına yakalanmak istemiyor ve korunmayı amaçlıyorsanız o halde yapmanız gereken ise bu bitkiyi kullanmaya başlamanız olacaktır. Aynı zamanda stres gibi sorunlar yaşıyorsanız da stresi önleyen rahatlatıcı bir özelliği bulunuyor.

Bacopa Monnieri Zararı Var Mı?

Bir çok sorunlara karşı tedavi edici özelliği bulunan bir bitki olduğunu söyledik. Fakat bu bitkinin zararı var mı diye de çok sık şekilde merak edildiğini belirtmemiz gerekiyor. Tabi ki her şeyin bilindiği üzere faydaları olduğu kadar da zararı söz konusu olabilir. Bu yüzden dolayı mutlaka dikkatli olmanız gerekecektir. Bacopa Monnieri Zararı Var Mı diye merak eden kullanıcılara çok fazla zararının olmadığını söyleyebiliriz. Zaten bitkisel olduğundan dolayı zarar vermez. Fakat burada önemli olacak ayrıntılardan birisi de kullanım miktarını doğru şekilde ayarlamanız gerekecektir.

Bacopa Monnieri Faydaları ve Zararları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir