Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Mart 10, 2021 Bitki Yağları

Cilde iyi gelmesi ile bilinen badem yağı saçları güçlendirir ve daha pek çok konuda faydalıdır.

Badem Yağı

Geçmişten günümüze kadar birçok sektörde olduğu gibi kozmetik sektöründe de yağlar kullanılmaktadır. Badem yağının faydaları başta cilde ve saça olmak üzere vücuda birçok faydası vardır. Badem içeriğindeki antioksidanlar, E vitamini ve yağ protein gibi birçok besin kaynağına sahiptir. Çok faydalı bir besin olan bu kuruyemişin aynı zamanda yağ olarak kullanımının da cilde birçok faydası bulunmaktadır.

Badem yağının tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Tatlı badem yağı saç ve cilt açısından kullanımı açısından acı badem yağından daha popülerdir. Badem yağı birçok bebek ürününde de kullanılabildiği için cilde bir zararı bulunmamaktadır.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Badem yağı cildin nemli olmasını sağlarken bunu ciltte bulunan gözenekleri kapatmadan yapar.
 • Cilde parlaklık verir, tahriş olmuş cilde iyi gelir, yumuşaklık verir, çatlaklarda ve vücuttaki kaşıntılara iyi gelir.
 • İçeriğindeki bol E vitamininden dolayı kuruyarak pul pul olan cildin nemlendirilmesinde etkilidir.
 • Ayrıca badem yağı zeytinyağı ile de karıştırılarak kullanılabilir. Hamilelik çatlakları, kilo alıp verme ile oluşan çatlakları giderir.
 • El ve ayak kremi olarak da kullanılabilir. Badem yağının emilimi çok hızlı emilmekte kullanımı sonrası çok hoş bir koku yayılmaktadır. Çinko açısından zengin olmasından dolayı derinin iyileşmesini sağlar.
 • Göz altındaki siyah halkaları ciddi oranda azaltır. Birçok kişi özellikle kadınlar göz altlarındaki siyah halkalardan şikayetçidir. Badem yağının gece yatmadan önce göz altlarındaki siyah halkalara uygulanması bu problemin önüne geçecektir. Daha etkili bir sonuç almak için ise birkaç hafta düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Yaşlanma etkileri ile savaşır. Cilt için badem yağı kullanımı ile derideki hücrelerin yenilenmesinde rol alarak cildi yaşlanma belirtilerine karşı korur, bunlarla savaşır. Daha genç, ışıldayan bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Ölü deri hücrelerini temizler. Ciltte kir, terleme ve birçok etki ile ölü deriler oluşur. Oluşan bu ölü deriler cildin daha solgun görünmesine sebebiyet vermektedir. Ölü deri hücrelerine karşı badem yağı kullanmak cildinizi ölü derilerden ve siyah noktalardan temizler. Badem yağını cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Sedef hastalığı ve egzama için faydalıdır. Badem yağının egzama ve sedef hastalığı için kullanımı derideki yanma, kaşıntı ve kızarıklığın azalmasını sağlamaktadır.
 • Yanığa iyi gelmektedir. Yazın güneşte kalmaya bağlı olarak yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde yanıklar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen bu yanık tabakasına bal, limon suyu ve badem yağından oluşan macun kürü güneş yağından etkilenen bölgeye sürülüp yirmi dakika civarı bekletilir. Hem güneş yanığına iyi gelecek hem de cildin nem dengesinin korunmasını sağlayacaktır.
 • Doğal bir makyaj temizleme maddesidir. Badem yağı diğer alternatiflerine göre hem daha doğal hem de daha hafif ve daha az yağlıdır. Gözeneklerin açılmasını sağlar, tüm cilt tipleri ayırt etmeden kullanabilmektedir.
 • Çatlak dudaklara iyi gelmektedir. Badem yağı ile balı karıştırarak çatlak dudaklarınız için doğal nemlendirici yapabilirsiniz. Düzenli uygulanması dudaklarınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır.
 • Kırışıklıklara iyi gelmektedir. Badem yağı ile yapacağınız masaj kan dolaşımının artmasına sebebiyet vereceği için ölü hücrelerinizden kurtaracak aynı zamanda cildinizi gerginleştirecektir.
 • Saç için badem yağı uzatma, güçlendirme ve parlaklık verme etkilerine sahiptir.
 • Kaş ve kirpiklerin güçlenmesi için her gece yatmadan önce uygulanabilir.

Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir