Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Aralık 19, 2018 Bitki Yağları

 

Son dönemlerde hap olarak da çıkartılan balık yağı faydaları sayesinde geçmişten günümüze sürekli olarak kullanılagelmiştir. Peki tam olarak balık yağı faydaları nelerdir?

Besin takviyesi olarak kullanılan balık yağları Omega 3 açısından oldukça zengin olması nedeniyle birçok kişi tarafından sürekli olarak kullanılmaktadır. Omega 3’ün insan vücudunda üretilememesinden dolayı mutlaka dışarıdan alınması gerecektir. Balıklardan elde edilen bu yağlar düzgün ve doğru kullanımları ile birlikte sağlığınız açısından oldukça olumlu olabilecek sonuçların alınabilmesine yardımcı olabilecektir.

Balık Yağı Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Balıklardan alınan yararlı yağlara balık yağı denilmektedir. Genel olarak ringa, hamsi, ton balığı ve uskumru gibi balıklardan alınmaktadır. Balıkların gövdelerinde bulunan yağ dokularından ve karaciğerlerinden alınabilmektedir. Sağlık örgütleri tarafından en az haftada 1-2 kez balık yenilmesi önerilmektedir. Balıklarda bulunan Omega 3 açısından zengin olan yağ asitlerinin bazı hastalıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde yardımcı olduğu düşüncesi ile verilen bu öneriye göre eğer balık yiyemiyorsanız besin takviyeleri ile bu yağların alınmasını sağlayabilirsiniz. Balık yağları içerisinde %30 oranında Omega 3 bulunurken %70 oranında diğer yağlar bulunmaktadır. Bununla birlikte işlenmemiş olan yağların içerisinde A ve D vitaminleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı bitkilerde de bulunan Omega 3’ün daha zengin olmalarından dolayı daha çok balık yağları ile alınması önerilmektedir.

Kalp Sağlığının Korunmasında Balık Yağının Etkisi

Dünya üzerinde yaşanan ölümlerin nedenleri çoğunlukla yaşanılan kalp rahatsızlıklarıdır. Yapılan çalışmalara göre fazla balık tüketen kişiler arasında kalp rahatsızlıklarının yaşanma oranlarının düştüğü görülmüştür. Bu nedenle balık yağı tüketimi kalp rahatsızlıklarının oluşmasında yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda balık yağı beyin ve sinir sistemi üzerinde de yardımcıdır.

Balık Yağının Prostat Kanseri Üzerindeki Etkileri

Balık yağlarının kullanımı ile birlikte prostat kanserine yakalanma ihtimallerinin düşürülmesine yardımcı olunabilecektir. Oldukça besleyici ve aynı zamanda faydalı olmasından dolayı birçok farklı rahatsızlığın giderilmesi ve önlenmesi konusunda balık yağı yardımcı olabilecektir.

Balık Yağının Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Dikkat eksiklikleri bulunan ve hiperaktivite bozuklukları olan kişilerin balık yağı kullanmaları ile bu rahatsızlıkların etkilerinin azalmasına yardımcı olunabilmektedir. Aynı zamanda yaşanan davranış bozuklukları üzerinde de olumlu etkilerinin olduğuna inanılmaktadır.

Balık Yağının Bellek Üzerindeki Etkileri

Balık yağı kullanımı beyin ve sinir sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmasından dolayı belleğin iyileşmesine de yardımcı olabilmektedir. Özellikle içerisinde bulunan Omega 3 sayesinde belleğin ve aynı zamanda hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşanacak hafıza ya da belleğin olumsuz etkileri balık yağı kullanarak azaltılmalarında yardımcı olunabilecektir.

Balık Yağının Alzheimer Üzerindeki Etkileri

Balık yağının kullanımı Alzheimer hastalığının engellenmesi konusunda yardımcı olunabileceği düşünülmektedir. Sinirlerin ve beyin hasarlarının engellenebilmesi için içerisinde bulunan Omega 3 ile birlikte istenilen sonuçların alınabilmesine yardımcı olabilmektedir.

Balık Yağının Yaşlanma Üzerindeki Etkileri

Balık yağı kullanımı ile birlikte yaşlanmanın etkilerinin azaltılması sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde Omega 3 ile yaşlanma arasında direkt olarak bir bağ bulunduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle özellikle Omega 3 açısından zengin olan Somon balığının haftada 1 ya da 2 kez tüketilmesi yaşlanmanın etkilerinin azaltılmasında yardımcı olabilecektir.

Balık Yağının Yağ Yakımı Üzerindeki Etkileri

Yapılacak olan spor aktiviteleri ve diyet ile birlikte kullanılacak balık yağı yağ yakımına yardımcı olabilecektir. Balık yağı içerisinde bulunan DHA (Docosahexaenoic Asit)’in insülin sentezleme ve EPA (Eicosapentaenoic Asit)’in Antienflamatuvar yeteneği sayesinde yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olabilmektedir.

Balık Yağının İskelet Yapısı Üzerindeki Etkileri

Genel kanı kemik yapılarının güçlenmesi için kalsiyum, magnezyum, D vitamini kullanılması gerektiğidir. Ancak bunların kullanılmasının yanı sıra Omega 3 kemik yapısının güçlenmesi için oldukça etkilidir. Bu nedenle kemik yapısının güçlenmesi ve aynı zamanda kemik erimesinin engellenmesi için balık yağı yoğun olarak kullanılmaktadır.

Balık Yağı Protein Sentezlenmesine Destek Olur

Balık yağının yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olması özelliğinin yanı sıra proteinlerin sentezlenmesini de hızlandırarak kasların daha da hızlı oluşmalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin yanı sıra kas yapmak isteyenler tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Spor salonlarında yapılan çalışmalarda destek olması açısından kullanılan balık yağı daha kısa süreler içerisinde kasların oluşmalarına yardımcı olacaktır. Kasların güçlenmeleri ve oluşmaları için direkt olan proteinlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Vücuda alınan proteinler kas hücreleri tarafından yakılarak beslenmelerini sağlarlar.

Balık Yağı İnsülin Duyarlılığını Arttırır

Hücrelerin yağ dokusu ile kaplanmalarının bir sonucu olarak hücre reseptörlerinin insülin ile daha kolay bağ kurmaları sağlanabilmektedir. Bu sayede insülin duyarlılığının arttırılmasına balık yağı yardımcı olabilecektir. Bununla birlikte hücrenin insülin ile bağ kurması ile gıdaların içerisinde bulunan karbonhidratlardaki glikoz kaslara ulaşarak daha sonra enerji olarak kullanılması sağlanabilecektir. Bu şekilde kilo alınması engellenebileceği gibi aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabilecektir. Ancak bu bağın kurulamaması durumunda ise kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Balık Yağının Egzersiz Performansı Üzerindeki Etkileri

Kas geliştirilmesi konusunda büyük bir yardımcı olan balık yağı yapılacak olan egzersizlerde de sizlerin en büyük yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Yapılacak olan egzersizlerde bu nedenle daha iyi performans sağlanabilmesine yardımcı olabilecektir. Bununla birlikte yağ asitlerinin hücrelere girişlerinin arttırılması nedeniyle yapılan egzersizlerin daha etkili sonuçlar verebilmesine yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda yapılan ağır antremanlardan dolayı kas yapılarında oluşabilecek bozulmaların hızlı iyileşmeleri için balık yağı iyi bir yardımcıdır.

Omega 3 ve Omega 6 Yağ Asidinin Yoğun Olduğu Balıklar

Balık yağları içerisinde bulunan ve vücudun birçok yapısına oldukça yararlı olan Omega 3 yağ asidinin daha yoğun olarak alınabilmesi için balık yağı yoğun olan balıklar tüketilmelidir:

  • Uskumru,
  • Hamsi,
  • Ringa Balığı,
  • Ton Balığı,
  • Alabalık,
  • Somon,

Aynı zamanda bazı bitkilerde de bulunan Omega 3 balık yağı içerisinde bulunan ve oldukça faydalı olan bir yağ asididir. Bu nedenle sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Doktorlar haftada en az 2 kez balık tüketilmesi gerektiğinin önemini vurgulamaktadır. Ancak balık tüketimi herkes tarafından yapılmamaktadır. Balık yiyemeyenler için üretilen balık yağlarının tüketilmeleri faydaları saymakla bitmeyen Omega 3 ve diğer yağ asitlerinin düzenli olarak alınabilmesine yardımcı olabilecektir. Bu nedenle en azından belirli oranlarda balık yağı tüketiminin sağlığınızın korunması ve bazı hastalıkların önlenmesi için oldukça önemli olacaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde balık yağı hapları gibi birçok yöntemle günlük dozlarda kullanılmasına imkan sağlanabilmektedir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir