Balın Faydaları Nelerdir? Bal Türleri Nelerdir? Nasıl Üretilir?

Nisan 9, 2019 Gıdalar

Sofralarımızdan eksik olmasını istediğimiz en tatlı şey bal… Peki, balın faydaları nelerdir? Bal türleri nelerdir? Bal nasıl üretilir?

Gerçek bal… Çoğu zaman ‘‘gerçek bal’’ arayışı oluyor. İşte bala dair her şey…

Balın Faydaları

Balık faydaları dendiğinde akla ilk gelen aslında antiseptik özelliği görüyor olmasıdır. Vücudun korunmasına bu anlamda faydalı olabilir. Yani hastalandığınızda ballı çay tüketilmesinde bir az da balın antiseptik özelliğinin devreye girmesi ile sizi bu anlamda koruması yatar. Sizin için önemli, faydalı bir özelliktir. Ancak balık faydaları bununla sınırlı kalmıyor.

Doğal Tatlandırıcı: Bal dendiğinde, dilinize bir tat gelir. İşte, bu balın doğal tatlandırıcı özelliğinin biliniyor olmasından kaynaklanır. Genel olarak birçok yiyecek içinde, doğal şeker olarak kullanılarak sağlıklı besinlerin üretilmesinde kullanılır. Yaklaşık %69’u glikoz ve früktoz içeriğinden normal beyaz şekerden çok daha yoğun bir şekilde tatlandırıcı özelliğine sahiptir. Bu özellik kapsamında dilerseniz siz de balı sağlıklı bir şekilde tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

  • Kolesterol: Kolesterole olan faydası nedir? Aynı şekilde balın faydaları arasında sayılabilecek olan bir diğer özellik ise kolesterolü düzenleyebilir olması. Yüksek kolesterol bir sağlık sorunu olduğundan, bal ile bu sorunun önüne geçmeyi deneyebilirsiniz. Yapılan bir çalışmada 30 gün boyunca bal tüketen kişide kolesterol oranının %3 oranında azaldığı sonucu çıkmıştır. Bunun için kolesterol sorunu yaşayan kişiler dengeli ve düzenli olmak koşulu ile bal tüketebilir.
  • Kilo Vermek: Kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Ilık su ile tüketilmesi durumunda, fazla kaloriye sahip olan bir gıda olmasın rağmen var olan yağların sindirilmesini kolaylaştırma ihtimali olabilir. Bu durumda balın tüketiminin kilo vermeye de destekleyici olması sağlanabilir.
  • Enerjik Hissetmek: Enerjik hissetmek hemen hemen herkesin en çok istediği şey. Bunun için aslında vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi doğal baldan alması son derece avantajlı olacaktır. Balda mevcut olan glikoz sayesinde enerji elde edilmesi sağlanacağından, tüketimini gerçekleştirmeniz önerilir.
  • Bağışıklık Sistemi: Antiseptik özelliği olduğunu bildirmiştik. Bu durum bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki edebilir. En önemli faydası olarak antioksidan ve antibakteriyel yapısı sayesinde, sindirim sisteminin ve diğer sistemlerin güçlenmesini sağlaması olduğunu söyleyebiliriz. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi konusunda yardımcı olacaktır.
  • Anti-Tümör: Bakıldığında içeriği sayesinde kanser önleyici olabileceği görülür. Anti – tümör, kanser önleyici olan yapısı sayesinde, tüketimi ile potansiyel olarak bu faydasının da mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda doğal antioksidan yapısı sayesinde, beynin güçlenmesinde de etkili olabilir. Tüm bu faydaları göz önünde bulundurarak tüketebilirsiniz.
  • Mide Problemleri: Mide problemleri olan, gastrik sorunların ortadan kalkması açısından değerlendirebilir. Bu durumda direkt olarak gastrik problemlerin ortadan kalkması açısından tüketimin önerilmesi söz konusu. Hem çocuklar hem de yetişkinler için balın faydaları kapsamında sayılır.
  • Bağırsak Problemleri: Bağırsaklarda mevcut olan sorunun daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar. Bunun için ishal örnek gösterilir. İshal olunması durumunda bal tüketimi ishal olma süresinin kısalmasını destekleyebilir.
  • Vitaminler: Balın içeriğinde C vitamini, B6, B5, B1, B2, B3 vitaminleri bulunuyor. Bu sebeple enfeksiyon için önerilebiliyor. Ayrıca vitamin açısından zengin olduğundan cilt temizliğinde de kullanılıyor. Cilt temizliğini sağlaması ile biliniyor.

Yukarıda verilen faydaları elde etmek için balın tüketiminin düzenli olmasının yanı sıra sağlıklı olduğundan emin olduğunuz bir bal ile yapılması önemlidir. Buna dikkat etmeniz durumunda bal tüketiminin sayılan faydalar ile etkili olacağını bilmelisiniz.

Bal Türleri Nedir?

Bal çeşitleri saymakla bitmiyor. Bal türleri nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Çok sayıda çeşidi olduğundan, aşağı yukarı faydaları ve üretiminin de farklı olduğunu bilmelisiniz. Aşağıda bal çeşitleri verilmiştir.

Çiçek Balı;

Farklı türde bitkilerin yetiştiği her yerde üretilebilir. Organik ballar içinde en uygun olan bal türü olduğundan, çiçek balı en çok tüketilir.

Çam Balı;

Sadece Türkiye ve Yunanistan’da olan bal çeşididir. Ege Bölgesi’nde bulunan sarıçamlardan üretilir. Çiçek balından sonra en yaygın olan bal çeşididir.

Narenciye Balı;

Bal çeşitleri arasında tat bakımından öne çıkan organik bal, portakal – limon – mandalina ağaçlarından elde edilir. Bu nedenle en çok Akdeniz bölgesinde bulunur. Tadı ve kokusu, narenciye bitkilerinin hissedilmesini sağlar. Şeker açısından tatlı olan bir bal türü.

Ayçiçek Balı;

Organik bal çeşitleri arasında Ayçiçek balı var. Ayçiçeğin yetiştirildiği yerlerde balı da üretilir. Trakya Bölgesi en yaygın yetiştirilen yer. Bal çeşitleri açısından son derece uygun olan bal.

Ihlamur Balı;

Bal çeşitlerinden bir diğeri ise Ihlamur balı. Ihlamur ağaçlarının yoğun olduğu Karadeniz için üretim yaygın diyebilirsiniz. Kıvamı yoğun olan bir baldır.

Kekik Balı;

Tat bakımından ballar arasında öndedir. Kekiklerin yetiştiği yüksek dağlarda bu bal üretilir. Bronşit, soğuk algınlığı, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir.

Lavanta Balı;

En değerli olan ballardan biri. Sadece Lavanta yetişen yerlerde üretilir. Yani Burdur, Isparta örnek olabilir. Koku ve aroması ile ön plana çıkar.

Kestane Balı;

Kekik balı oldukça faydalı olan bir bal. Sağlık konusunda kestane balı türünün faydalı olduğu söylenir. Antiseptik özelliği vardır. İstanbul, Bursa, Sinop gibi şehirlerde üretilir.

Bal Çeşitleri

Bal çeşitleri dahilinde elde edilen faydalar da değişir. Bu sebeple çoğu zaman elde etmek istediğiniz faydaya göre tüketimi yapmanız avantajlı olacaktır. Bunun için direkt olarak balın çeşitlerine göre olan faydalarına göre de tüketimi düzenli hale getirebilirsiniz.

Bal Nasıl Üretilir?

Bal çeşitlerine göre üretim de değişecektir. Balın üretimi için arıların farklı görevlerde çalıştığını bilmelisiniz. Bunun için toplayıcı atıcı, kovanda olan işçi arılar bir arada çalışır. Toplayıcı arılar nektarı kovandaki işçi arılara aktardığında, arılar aldıkları nektarı 15 – 20 dakika boyunca içer. Enzim içeren salgılar nektarla karışarak, sakkaroz ve glikoza dönüşür. İşçi arılar daha sonra balı peteklere aktarır. Bunun bu şekilde işleyen bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Arılar bal üretimini müthiş bir yetenek ile yaparlar. Arı kovanları arı işçileri tarafından kontrol edilir. Bal üretiminin en özel şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

Su oranı düşük olan bal, üretiminde son derece meşakkatli bir zaman dilimi taşır. Bal nasıl üretilir sorusuna verilen yanıt kapsamında, aynı zamanda bal çeşitlerine dair verilen bilgiler sayesinde direkt olarak bal tüketiminin doğru olmasını sağlayabilirsiniz. Verilen bilgilere göre hareket etmeniz halinde, balın saymakla bitmeyen faydalarını elde edebilirsiniz. Bal çeşitleri sunulmuştur.

Balın Faydaları Nelerdir? Bal Türleri Nelerdir? Nasıl Üretilir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir