Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Ağustos 30, 2019 Doğal Bitkiler

 

Yetiştiği bölge bakımından barut ağacı birçok farklı alanda görülebilir. Anadolu’nun değişik alanlarında özellikle Karadeniz’de yaygın görülür.

Barut Ağacı Kabuğu Kurutulması

Barut ağacının mevsimi geldiğinde kabukları toplanır ve kurutulması için bekletilir. Bu kabuklardan çay yapmak yaygın bir kullanım şeklidir. Barut ağacı yaprakları kurutulurken en az 1 senelik bir sürenin geçmesi beklenmeli ve böyle çay hazırlık aşamasına geçilmelidir. Bitkinin içindeki olası zararlı maddelerin engellenmesi için bu gereklidir.

Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Barut ağacı kabuğu faydaları bakımından değerlendirilirse, bazı sağlık konularına destek sunduğu söylenebilir.

  • Kabızlık hissinin azalmasında ve tuvalete kolay çıkılmasında yardımcıdır. Ayrıca kabızlığın neden olduğu basurun da geçmesinde faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Barut ağacı kabuğu, çıban ve kesik gibi yaralarda destekleyici bir maddedir.
  • Vücuttaki toksinlerden arınmak için yardımcı olur. Karaciğer zarının da yenilenmesini desteklediği bilinmektedir.
  • Düzenli olarak içilen barut ağacı kabuğu çayı, vücuttaki parazitlerin oluşumunu engellemede destekleyicidir. Bu durum şişliğin önüne geçmeyi beraberinde getirir.
  • Kas spazmlarına karşı hafifletici bir etkisi olduğu tahmin edilmektedir.
  • Düzenli olarak içilen barut ağacı çayının kan dolaşımını dengelemeye yararlı olduğu bilinmektedir. Bu etkisi sayesinde damar tıkanıklıkları riskini azalttığı söylenebilir.
  • Barut ağacı kabuğu çayı, dalak organının çalışma kapasitesini artırarak destek vermektedir. Ayrıca safra salgılanmasına da yardım etmektedir.

Barut Ağacı Kabuğu Çayı Hazırlanışı

Kurutulmuş haldeki barut ağacı kabuğu çay haline getirilerek tüketilmelidir. Bunu yapmak için kabuğu 10 dakika boyunca suda kaynatmak gerekir. Daha sonra bir süre demlenmesi beklenir ve süzülerek içilir.

Cilt İçin Barut Ağacı Kabuğu Kullanımı

Cilt yapısındaki pürüzleri azaltmaya destek veren barut ağacı çayı, düzenli olarak gece saatlerinde pamukla sürülebilir.  Çaydaki doğal aktif bileşenler ciltte besleyici bir etki yapabilir.

Yan Etkileri Var Mı?

Barut ağacı kabuğunun tüketimi esnasında ürünü temin ettiğiniz yerin güvenilir olmasına önem vermeniz gerekir. Yani kaynakları belli olmayan yerlerden almamanız önerilir. Çünkü bitkisel ürünler, dikkatli şekilde tüketilmelidir ve gerekli kontrollerin yapıldığından emin olmanız son derece önemlidir.  Halka açık aktarlar, internet üzerinden alacaksanız, sitenin ulaşım bilgilerinin ve gerekli referanslarının olması gibi ayrıntılar önemlidir.

Barut ağacı kabuğu tüketimi için önemli olan kritik kısım, toplandığı zaman tüketilmemesi gerektiğidir. 1 sene bekletilmezse zehir etkisi bile yapabilmektedir. Bu nedenle içi temizlendikten sonra gerekli işlemler sonrası gerekir.

İçerisinde Ne Var?

Barut ağacı, büyüme aşaması bakımından oldukça yavaş bir ağaç türüdür. Bu özelliği nedeniyle koruma altına alınan bir ağaçtır. Ağacın ne barındırdığına bakılırsa, oldukça zengin bir sıralama gelecektir. Glikofrangulin, elma asidi, saponin bazı önemli maddelerdir.

Barut Ağacı Hakkında Teknik Bilgi

Botanik açısından bir değerlendirme yapılırsa barut ağacı Latince ’de rhamnus frangula ismiyle bilinmektedir. Ağacın familyası cehrigillerdir.  Ağaç, soğuk havalarda yapraklarını döker ve görüntü olarak çalıya benzer. İsminin barut olmasının nedeni ise kerestesinin barut yapımında kullanılmasıdır. Ağacın kendi içinde türleri olduğu için farklı yerlerde değişik isimlerle de anılabilir. Barut ağacının kerestesi, mangal kömürü üretiminde de kullanılmaktadır.

Yeniden Yeşillendirmede Rolü

Barut ağacının en önemli kullanım amaçlarından biri, orman yangınlarından sonraki tahribatı yok etmektir. Yani yok olan ağaçların yeniden ormanlık alan oluşturması için, bu ağaçlar büyük bir role sahiptir.  İlk açtığı dönem ilkbahar sonu yaz başlarıdır. Beyaz çiçekler halinde açıldığı gözlenir. Barut ağacı doğadaki çiçekle beslenen hayvanlar için de ideal bir besin kaynağı durumundadır. Meyvesinin rengi siyah ve mor tonlarındadır. Olgunlaşmamış hali ise kırmızıdır.

 

 

Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir