Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir, Bergamot Yağı Nedir?        

Aralık 25, 2018 Bitki Yağları

  

Bergamot yağı faydaları sayesinde en fazla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Peki ama tam olarak

Geçmişten günümüze kullanılan şifa verici ürünler sayesinde insanların sağlıklarının iyileştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Birçok farklı ürünlerin ya da bitkilerin kullanımları insanlığın ilk doğduğu tarihlerden bu yana kullanılagelmiştir. Geçmişte bu ürünler şifacılar tarafından önerilir ve uygulanırken günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu işlemler ilaçlar ve doktorlar tarafından yapılmaktadır. İlaçların yapılmalarında da bu tarz bitkilerin kullanımlarına yaygın olarak başvuruluyor olsa da günümüzde daha çok yardımcı ürünler olarak kullanılmaktadır. Kullanacak kişilerin bu bitkilere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemeleri için doktor kontrolü ile kullanılmaları tavsiye edilmektedir.

Bergamot Yağı Nedir?

Bergamot turunçgiller ailesinden bir bitkidir. Portakalın ekşi versiyonu ya da limon gibi tanımlanabilecek olan bu bitki birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bergamotun yağının çıkarılması için bitkinin kabuğu kullanılmaktadır. Kabuktan çıkartılan yağ ilaç yapımında da kullanılabilmektedir. Bitkiden çıkartılan bu yağların ayrıştırılması için buharla damıtılma yöntemi kullanılmaktadır. Çaylarda da yoğun olarak kullanılan bergamot bitkisinden çıkartılan yağ sayesinde birçok farklı durumun düzeltilmesine yardımcı olunabilir. Araştırıldığında Güney Asya taraflarına kadar dayandığı görülüyor olsa da günümüzde İtalya’nın güney kesimlerde daha çok yetiştirilmektedir. Bitkinin buralarda üretiliyor olmasının yanı sıra bergamot yağı Fildişi Sahili, Türkiye, Brezilya, Fas ve Arjantin’de üretilmektedir. Doğru kullanımları ve doğru malzemeler ile birlikte kullanımları ile birlikte bergamot yağının kullanımı birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Ruhsal sorunlardan tutun da cilt sorunlarına kadar birçok duruma karşı iyi geldiğine inanılmaktadır.

Bergamot Yağının Antidepresan Özellikleri

Depresyon durumunda olan insanlar için genel olarak doktorlar tarafından ilaçlar önerilmektedir. Kullanılan ilaçlar ile birlikte farklı sorunların da ortaya çıktığı görülmektedir. Bu nedenle birçok kişi bu durumdan kurtulmak için bitkilerden yardım almaktadırlar. Bergamot yağının depresyon gibi durumlardan kurtulabilmek için kullanılmasına yoğun olarak rastlanmaktadır. Bu durumdan kurtulabilmek için bergamot yağının kullanılması yardımcı olabilmektedir. Bergamot yağının kan dolaşımını geliştirerek enerji verdiği ve aynı zamanda mutluluk ve tazelik hissi yarattığı bilinmektedir. Bu özellikleri nedeniyle depresyondan kurtulmak için bergamot yağı kullanılmaktadır.

Bergamot Yağının Hormonal Salgılara Etkisi

Bergamot yağının kullanımı ile birlikte sindirim için salınan sıvıların, hormonal salgıların uyarılmaları sağlanabilmektedir. Bununla birlikte safra ve insülin uyarılarak metabolizma hızının da korunabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde sindirim sitemi içerisindeki çalışmaya destek olması sayesinde besin maddelerinin daha düzgün emilmeleri de sağlanabilmektedir.

Bergamot Yağının Enfeksiyonlar Üzerindeki Etkisi

Bergamot yağlarının kullanım alanlarından birisi de sabunlardır. Mantar, mikrop ve virüslerin büyümelerini engellediği düşünüldüğünden dolayı bergamot yağlı sabun kullanılması sıkça tercih edilmektedir. Saçlara ve cilde uygulanması ile birlikte enfeksiyonlardan koruma sağlayabileceği gibi saçların daha canlı görünmelerine de yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda bu yağın kullanılması ile birlikte kolon, üriner sistem, böbrek ve bağırsak sistemleri içerisindeki enfeksiyonlarda önlenebilmektedir. Bergamot yağının kullanılması için genel olarak Early Grey çaylarının tüketilmeleri bir yöntem olsa da bağların buharlaştırılmasına yardımcı olan cihazların da kullanılması bir yöntem olacaktır. Bunların dışında kolaylıkla bulabileceğiniz bergamot yağlarının ayaklara, boğaza ya da karnınıza sürülmesi de istenilen etkilerin yaratılabilmesine imkan sağlayacaktır.

 Bergamot Yağının Stres Üzerindeki Etkisi

Geçmişten günümüze stresin azaltılabilmesi için bergamot yağı kullanılmaktadır. Gevşetici olarak biliniyor olması sayesinde sinirsel gerginliklerin ve stresin azaltılması için bergamot yağı kullanılmaktadır. Bu yağın solunması istenilen etkinin görülebilmesine yardımcı olacaktır.

Bergamot Yağının Cilt Üzerindeki Etkisi

Bergamot yağlarının cilde uygulanması ile cildin yenilenmesi ve canlı görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Genel olarak geçmişten günümüze derilerde oluşan yaraların iyileşebilmeleri için kullanılmaktadır. Cildinizde oluşmuş olan tahrişlerin giderilmesi için bir pamuk üzerine damlatacağınız yağın uygulanması yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda banyo yapmak için kullanacağınız sıcak suyun içerisine de bu yağdan damlatarak istediğiniz etkilerin gösterilebilmesine yardımcı olabilirsiniz. Ruh hali üzerindeki olumlu etkileri, tansiyonu düzenlemesi ve cildi iyileştirilebilecek özelliklere sahip olduğu düşünüldüğü için sıkça kullanılmaktadır.

Bergamot Yağının Sindirim Üzerindeki Etkisi

Bağırsak ve mide de bulunan besinlerin sindirilmeleri için gerekli olan sıvıların salgılanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu yağdan kullanarak besinlerin besleyiciliklerinin ortaya çıkarıldığı ile birlikte aynı zamanda bağırsaklardaki kasılmaların da engellenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte yapılan bazı araştırmalara göre bergamot yağının besin zehirlenmelerine karşı olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Sindirim problemlerinin düzelmesi için yaklaşık olarak 5 damla bergamot yağını karnınıza dökerek ovmanız yardımcı olabilecektir.

Bergamot Yağının Deodorant Olarak Kullanılması

Güzel kokusu nedeniyle de dikkatleri çeken bergamot yağı deodorant olarak kullanılmaktadır. Bergamot yağı vücuttaki kötü kokulara neden olan mikropların gelişimlerinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Ferah kokusu nedeniyle doğal bir deodorant olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda oda spreyi olarak da kullanılabilecektir. Direkt olarak kullandığınız deodorant ya da roll-onlara birkaç damla uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda direkt olarak koltuk altlarınıza da sürebilirsiniz. Bu şekilde hem kötü kokuların engellenmesine hem de daha güzel kokmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bergamot Yağının Dişler Üzerindeki Etkisi

Enfeksiyonların iyileşmelerine yardımcı olması nedeniyle dişlere uygulanması ile dişlerde oluşan enfeksiyonların da düzelmelerine yardımcı olabilecektir. Ağız sağlığı için de kullanılan bergamot yağı gargara olarak da kullanılabilecektir. Bununla birlikte birkaç damla diş macununuza ekleyerek dişlerinizi de fırçalayabilirsiniz.

Bergamot Yağı İle Tetanoz Engellenebilir mi?

Tetanoza neden olan Clostridium tetani adı verilen bakterinin gelişmelerinin engellenmesine yardımcı olması nedeniyle bergamot yağı tetanozdan korunmak için kullanılabilmektedir. Toprak ve ev tozlarında bulunan bu bakteriler deri yolu ile ya da soluma yolu ile vücuda girebilmektedir. Bu şekilde vücuda girdikten sonra kan dolaşımına girecek toksinlerin üretilmesi ile hastalık oldukça zor bir boyuta gelebilecektir. Enfeksiyonlardan koruması ve dezenfektan özelliklerinden dolayı bergamot yağlarının kullanımı birlikte tetanozdan korunmanıza yardımcı olabilecektir.

Bergamot Yağının Ağız Kokusu Üzerindeki Etkisi

Oldukça ferahlatıcı ve güzel kokması nedeniyle bergamot yağı ağız kokusunun tedavisi konusunda yardımcı olabilmektedir. Hem ağız içi yaraların iyileştirilmesi hem de ağız içindeki bu yaraların oluşturdukları ağız kokularının giderilmesi için bu yağ sıkça kullanılmaktadır.

Geçmişten günümüze neredeyse yaşanılan bütün sorunlar için kullanılan bergamot yağı sizlerin daha sağlıklı bir hayat geçirmenize yardımcı olacaktır. Doğru ve dozunda kullanacağınız bergamot yağı yaşadığınız sorunların giderilmesine yardımcı olabilecektir.

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir, Bergamot Yağı Nedir?         Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir