Besin Mayalarının Faydaları Nelerdir, Besin Mayası Nedir?

Mayıs 15, 2020 Sağlık

Besin Mayalarının Faydaları Nelerdir, Besin Mayası Nedir?

Besin mayası eski çağlardan beri ekmek yapımında da kullanılan maya türlerinden bir tanesidir. Peki, besin mayalarının faydaları nelerdir?

Yetişmek için farklı minerallere ihtiyaç duyan besin mayası vitamin ve mineral bakımından zengin içeriklidir. Mayanın çoğalmasını sağlamak için oksijenli solunum ortamı kullanılır. Çapraz bulaşmayı engellemek için üretim tamamen kontrollü bir ortamda yapılır.  Büyüme süresinin sonunda ise kurutulur. Isı ile etkisiz hale getirilen maya artık yüksek miktarda B vitamini içerir. Maya aktif halde olmadığı için insan tüketimine son derece uygundur.

Besin mayası doğrudan besin olarak ya da besin içeriğini zenginleştirmek için kullanılmaktadır. Peynirimsi bir tadı bulunan besin mayası 1 yemek kaşığı kadar kullanılır. Bununla beraber aromasından dolayı vegan peynir yapımında da kullanılır. Besin mayası Vegan ve Vejetaryen beslenme için uygundur. İçerisinde de katkı maddesi bulundurmaz.

Beslenme mayası, maya alerjisi ve gut hastalığı bulunan kişiler için uygun değildir. Bununla beraber hoş peynirli lezzet aroması besin mayalarını popüler bir pişirme maddelerinden biri haline getirmiştir.

Bira Mayası İle Arasındaki İlişki

Beslenme ve bira mayası yakın akrabalardır. İkisinde de cerevisiae bulunmaktadır. Bu iki mayanın besin değerleri değişiklik gösterir. Gıda endüstrisi, sadece diyet kullanımları için besin mayası yetiştirir. Bira mayası besleyici mayadan farklı olarak krom zenginidir. Bu nedenle, bira mayası şeker hastalığı olanlar için daha uygundur. Beslenme mayası B1 2 vitamini ile takviye edilir.

Bira mayası acı bir tada sahiptir. Beslenme mayası ise peynirli bir tada sahiptir. Bu da farklı yemeklerle harmanlanmasını sağlar.

Besin Mayasının Faydaları

Besin mayasının sağlımıza pek çok faydası bulunur. Besin mayasının faydaları arasında;

 • Kalp hastalığı
 • Gut hastalığı
 • Bağışıklık Sistemi
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Diyabet
 • Kilo problemleri yer alır.

Beslenme Mayası Nerede Bulunur?

Beslenme mayası, hemen hemen tüm gıda mağazalarında bulunabilir.  Yaşadığınız yerde besin mayası bulamazsanız internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Beslenme mayaları hemen hemen her yemeğe bir lezzet arttırıcı olarak eklenebiliyor. Bu nedenle veganlar tarafından tercih ediliyor. Beslenme mayası B12 vitamini iyi bir kaynağıdır.

Besin Mayası Nasıl Kulllanılır?

 • Besin mayası aradığınız tüm özellikleri içerisinde bulunduruyor.
 • Tereyağının üzerine besin mayası kullanarak lezzetli simitler yapabilirsiniz.
 • Taze patlamış mısıra besin mayası ekleyerek lezzetli hale getirebilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı besin mayası ekleyerek patateslerinizi daha lezzetli yapabilirsiniz.
 • Besin mayası çorbalara çok yakışıyor.
 • Makarnalarda besin mayasını kullanabilirsiniz.

Diğer Yararları

Beslenme mayası, doğurganlığı arttıran çinko bakımından yüksektir. Selenyum bakımından zenginleştirilmiş hale gelen maya, tiroid fonksiyonunu da artırmaktadır. Beslenme mayalarından elde edilen nikotinamid ribosid sinir sağlığına da yardımcı olmaktadır. Bazı besin mayası ürünleri bu bileşenler bakımından zengindir.

Peynirimsi lezzetiyle birçok tarifin olmazsa olmazları arasına giren besin mayası inaktif mayadan elde edilir. Tamamen katkısız koruyucusuz bir üründür. Protein ve lif yönünden zengin olan besin mayası glütensizdir. Maya, yıllardır birçok farklı gıdada kullanılmaktadır. Besin mayası da bunlardan bir tanesidir. Bu maya işlenmesi nedeniyle altın renge sahiptir. Rendelenmiş bir Parmesan peyniri gibi, görünüşte hafif ve havadardır. Besin mayası yemeklerin tadını arttırmak ya da en sevdiğiniz atıştırmalıkların üzerine serpmek için mükemmel seçenekler sunuyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Besin mayası içerisinde glüten bulundurmamaktadır. Fakat çölyak hastalığı olan kişilerde cerevisiae antikorları yer alabilir. Maya bazlı ürünler bu hastalarda semptomların daha da kötüleşmesine neden olabilir. Çölyak bulunmayan glüten duyarlılığı olan kişilerde ise etkisi tam olarak bilinmemektedir.

Besin Mayalarının Faydaları Nelerdir, Besin Mayası Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir