Beyaz Çayın Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Zayıflatır Mı?

Ekim 22, 2018 Bitki Çayları

Evrensel bir içecek olan ve hem sıcak hem de soğuk olarak içilebilen çaylar arasında en dikkat çeken çaylarından biri beyaz çay olarak bilinir. Yeşil, siyah ve kırmızı çaydan sonra son yıllarda adını sıklıkla duyurmaya başlayan beyaz çay diğer çaylar gibi Camellia Sinensi adı verilen bitkiden elde edilir. Bu çay bahar mevsiminin başlarında henüz açmamış halde bulunan çiçeklerin toplanması ve daha sonra onların hiçbir işlem uygulanmadan en doğal şekilde kurutulması ile ortaya çıkan bir çaydır. Beyaz çayı erken toplamanın amacı çayın içinde bulunan ve etken maddelerden olan kateşin isimli maddenin korunmasıdır. Kateşin maddesi bitkilerde yer alan ve antioksidan özelliğine sahip olan madde olarak tanımlanır.

Beyaz Çay Çeşitleri Nelerdir?

Son dönemlerde yaygın şekilde tüketilen beyaz çay birkaç çeşide sahiptir. Bu türler arasında kadife ve gümüş yapısı ile “gümüş kadife” olarak isimlendirilen türü daha sık olarak içilir. Diğer beyaz çay türleri ile kıyaslandığında bu tür daha hafif bir lezzete sahiptir. Gümüş kadife haricinde yaygın olarak içilen diğer bir tür ise beyaz şakayık ismine sahiptir. Ekonomik değer olarak kıyaslandığında gümüş kadifeden daha uygun olan bu tür demlendiğinde altın sarısı rengine bürünür. Yani beyaz şakayık hem görüntüsü hem de lezzeti ile oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra beyaz çayın Seylan beyazı, asit taş, Afrika beyazı, gong mei, darjeeling beyazı, beyaz puerh gibi birçok türü vardır.

Beyaz Çay Kilo Verdirir Mi?

Genel olarak insanlar kilo vermek için çeşitli yollar denerler. Bunlar içerisinde hem doğal hem de etkili olan yöntemlerin başında bitkisel çaylar gelir. Bitkisel çaylar içerisinde ise beyaz çay zayıflama konusunda önemli yere sahiptir. Genellikle istenmeyen kilolardan kurtulmak denilince akla ilk olarak yeşil çay gelse de beyaz çay da etkilidir. Bu çayın kalori miktarı sıfırdır ve yağ yakmayı sağlayan özelliği bulunur. Çayın içerisinde yer alan epigallocatechin – 3 – galat adı verilen madde polifenoldür ve vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Bu sayede istenmeyen kilolardan kurtulma süreci hız kazanır. Beyaz çayın içindeki kafein miktarı ise en ideal seviyededir. Yapılan açıklamalara göre kafeinin metabolizmayı daha hızlı hale getiren ve zayıflama sürecine katkı sağlayan etkisi vardır.

Kilo verme konusunda uzman olan kişiler beyaz çayın anti obezite etkisinin olduğunu ifade eder. Bunun nedeni beyaz çayın yağları harekete geçirerek vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Bunun yanı sıra beyaz çay vücutta yağ depolanmasına da engel olmaya destek olabilir.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz çay toplanma ve kurutulma evrelerinde herhangi bir işleme maruz kalmadığından dolayı antioksidan özelliği yüksektir. Bu sayede vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Antioksidan etkisi ile vücutta birikmiş olan zararlı maddeler, yağ, bakteriler ve ödem beyaz çay ile vücuttan dışarı atılır. Genel olarak içme şeklinde tüketilen beyaz çay soğuduğunda cilde de uygulanabilir ve böylece masajın etkisiyle ciltte olumlu etkiler meydana gelir. İnsanlar arasında ergenlik, sıcak havalar ve buna benzer etkenlerden dolayı meydana gelen sivilce sorunu için beyaz çay fayda sağlar. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlayan beyaz çay cilt sağlığını korumaya destek olabilir.

Beyaz çayın faydaları oldukça fazladır. Antioksidan özelliği sayesinde bu çay kansere karşı koruma sağlar. Kanserli hücreleri vücuttan atarak vücudu daha sağlıklı hale getirir. Bunun yanı sıra bağ dokularını daha sıkı yapan beyaz çay saçtaki kepek sorunu, ciltteki egzama gibi problemleri üzerinde destek olabilir.

Beyaz Çay Neye İyi Gelir?

Beyaz çayın içerisinde bol miktarda fenol isimli madde bulunur. Bu madde cildi sıkılaştıran ve kırışıklık oluşumunu azaltan bir etkiye sahiptir. Bunun sayesinde beyaz çay cildin genç bir görünüm kazanmasına katkıda bulunur. Bunların yanı sıra diyabet etkilerini de en aza indiren beyaz çay düzenli ve doğru şekilde tüketildiğinde zihin ve beyin gelişime önemli destek sağlayabilir. Hafızayı koruma altına alan bu çay daha aktif olmaya ve daha dinç kalmaya yardımcı olur. Ayrıca vücutta yağ yakma işinden sorumlu olan lipozizleri de uyaran beyaz çay kısa sürede kolay şekilde kilo verilmesinde etkili olabilir. Tüm bu faydaların elde edilebilmesi için çayın doğru şekilde demlenmesi ve içilmesi gerekir.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Bitki çaylarını demlerken istenilen lezzetin ve etkinin elde edilebilmesi için dikkatli olunmalıdır. Bu durum beyaz çay için de geçerlidir. İstenilen etkinin sağlanabilmesi için öncelikle kaliteli bir beyaz çay satın almak gerekir. Bunun için beyaz çay mutlaka hava almayan bir paketin içinde olmalıdır. Çünkü beyaz çay uzun süre boyunca hava ile temas edince etkisini yitirir.

Beyaz çay demlemek için az miktarda su kaynatılır. Ancak çayın yapımı için bu çayın birkaç dakika kadar dinlenmesi gerekir.  Çünkü çok sıcak su ile beyaz çay demlendiğinde çayın besin değeri ve lezzeti ortadan kalkar. Suyun sıcaklığı istenilen kıvama geldiğinde içinde beyaz çay bulunan demliğe ya da fincana dökülür. Bir fincan için demlenecekse bir çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır. Bitkinin üzerine sıcak su döküldükten sonra demlenmesi için iki dakika beklemek idealdir. Demini alan beyaz çayı gün içerisinde iki kere içmek tavsiye edilir.

Beyaz Çay Hangi Durumlarda İşe Yarar?

Beyaz çayın faydaları bazı durumlarda oldukça etkilidir. Ciltte çok fazla miktarda yağlanma varsa ve artık sivilceler ortadan kaldırılmak isteniyorsa bu durumda beyaz çay derde çare olacaktır. Bu çay aynı zamanda ciltteki kuruluk sorunlarına da iyi gelir. Bunun yanı sıra saç dökülmesi başladıysa, tansiyon yüksekse, vücutta bakteriler giderek daha fazla yayıldıysa, romatizmaya bağlı ya da diğer sebepler ile ağrı çekiliyorsa beyaz çay içilmesi tavsiye edilir. Bu şikâyetlere karşı istenilen faydanın elde edilebilmesi için çayı doğru şekilde demleme özen gösterilmelidir.

Beyaz Çay Nasıl Kullanır?

Beyaz çay kullanımı oldukça basittir. Eğer cilt için kullanılacaksa bu durumda demlenen çayın soğuması için biraz beklenir. Vücuttaki herhangi bir sorunun çözümü için ihtiyaç duyuluyorsa normal çay şeklide sıcak olarak içilir. Genel olarak beyaz çay sabah aç karnına olacak şekilde büyük bir bardakta ve yavaşça içilir. Çayın istenilen etkiyi sağlaması için taze olarak tüketilmesi önemlidir. Gün içerisinde içilecek kadar demlenmesi bu hususta yeterli olacaktır.

Beyaz Çayın Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Zayıflatır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir