Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?

Mayıs 5, 2020 Meyveler

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutlar morus alba adında ki ağaçta ve ılıman iklimlerde yetişmeye elverişli olan tatlı bir meyve çeşididir. Ağacın boyutu 4-6 metreye kadar uzanan ve İpekböcekleri tarafından yenmekte olan yaprakları ile anılmaktadır. Yaz bir meyvesi olarak bilinir ve kış aylarında yapraklarını dökerek meyve vermeyi kesmektedir. Bir sonra ki mevsime tekrar yapraklarının yeşermesi ile dalları meyve dolmaktadır. Kendine has ağaçlarda birden fazla renge sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu renkler; yeşil, mavi, beyaz ve mavimsi olarak birbirinden renk olarak ayrılmaktadır. Günümüzde hem taze hem de kuru olarak tüketimi yapılmaktadır. Özellikle yöresel tatlımız olan aşure ’de kurutulmuş beyaz dut kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Diğer renklere sahip dutlarda olduğu gibi beyaz dutunda vücudumuza sağladığı birçok fayda vardır. İçeriğinde C ve K vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, riboflavin, antosiyanin, resveratrol diyet lifi ve potasyum gibi zengin bileşiklere sahiptir. Bu sayede de birçok hastalığın tedavisinde uzun soluklu olarak tüketildiğinde etkisini göstermektedir. Düzenli kullanım ile de bu hastalıklara yakalanma riskini bir nevi ortadan kaldırmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Destek Olur

C vitamini deposu olan dut, mikroplar ile etkin mücadelesi sayesinde güçlü bir silahtır. Günlük C vitamini ihtiyacını bir porsiyon beyaz dut yiyerek rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Günlük birkaç adet dut yiyerek, hastalıklar ile mücadele ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Sindirimi Kolaylaştırmaya Yardımcıdır

Şişkinlik, kabızlık gibi şikayetleri olanların dutun içeriğinde ki diyet lifi sayesinde sindirim sistemini harekete geçirerek hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede şişkinlik, kramp ve kabızlığı ortadan kaldırmaktadır. Genel olarak bu hastalık şikayetleri olan bireylerin düzenli dut yemesinde fayda vardır.

Grip ve Soğuk Algınlığı Kontrol Etmeye Destek Olur

Grip ve soğuk algınlığının korunması da bir hayli önemli konulardan biridir.   Olası hastalığa yakalanma durumu ciddi sağlık problemin açığa çıkmasına neden olmaya başlayacaktır. Bu durumda ister istemez olumsuz koşulları ortaya çıkaracaktır. Beyaz dut faydaları olduk ça çok olduğundan dolayı gün içerisinde olabildiğince sizlerde tüketmeye çalışmalısınız. Bu sayede sağlığınızın da seyrinde devam etmesini sağlamaya başlamış olursunuz. Hastalıklara karşı vücudunuzun daha fazla direnç sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu başarmanın da doğal olarak en iyi çözüm yollarından biri olarak dut tüketimi içerisine girmeye başlamanız olacaktır. Bakıldığı zaman ise sev ilen meyveler arasında daha çok dut yer alıyor. Dut farklı şekilde çeşitleri de mevcuttur. Genel olarak bir sıralama yapmaya başladığımız zaman ise dutun hem siyah hem de beyaz olanları bulunur.

Dut aynı zamanda da bağışıklık sisteminin en iyi şekilde güçlenmesi konusunda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığı zaman kış mevsimleri geldiği zaman hava koşullarından kaynaklı olarak vğcuduymuzun direncinde  azalmalar meydana gelebilir. Doğal  olarak bu durumdan kaynaklı  olarak çok çabuk şekilde de bir hastalığa yakalanma durumu söz konusu olabiliyor. Uzmanlar yaşanacak bu tür vakalara karşı da uyarılar da bulunuyor. Yapılması gereken en doğru çözüm yollarından biri de mutlaka dut tüketim içerisine girmeye başlamanız olacaktır.  Dut içerisinde yer almış  olan C vitamini ve flavonoidler soğuk algınlığına karşı bir hayli olumlu şekilde bir etki etmeye yardımcı olduğunu söylememiz gerekir.

Görme Yeteneğini Geliştirmeye Destek Olur

Göz sağlığını korumak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken ise mutlaka beyaz dut tüketimine başvurmanız olacaktır. Çünkü bakıldığı zaman ise beyaz dutun görme eylemi üzerinde de olumlu diyebileceğimiz bazı etkileri vardır. En önemlisi de göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Göz sağlık gelişiminin en iyi şekilde olmasına zemin hazırlar. Özellikle bülkemizde insanlarımızda göz bozukluğu gibi bazı olumsuz koşullardan da etkilenmeye neden olabiliyor. Tüm bu doğabilecek olumsuz durumlara karşı uzmanlarınjda belirttiği gibi beyaz dut  yenmesidir. Tabi ki bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri de beyaz dut kadar kara dutunda bir hayli önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Daha sağlıklı bir  gözlere sahip olmak adına  beyaz  dutun faydalarının  oldukça fazla olduğunu belirtebiliriz. Görme yeteneğinizin en iyi şekilde olmasına yardımcı olur. Böyleli kle yaşlılıkla birli kte meydana gelme riski oluşacak  görme kayıplarında azalmasına izin vermez. Tam aksine yaşlılık sonrasında olabilecek görme kayıplarının da ortadan kaldırılmasına en iyi şekilde yardımcı olur.

Bağışıklık Arttırmaya Yardımcı

Bağışıklık sistemi zayıfsa ne yazık ki istenmeyen olumsuz bazı durumlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Çünkü düşük bağışıklık sistemine sahip olunduğu zaman da birtakım bazı hastalık oluşumlarının tetiklenmesine yol açmaya neden olmaya başlıyor. Böyle bir durum yaşanmaması adına izlemeniz gereken ise en mantıklı çözüm yolları arasında ise beyaz dut tüketmek olacakltır. Bu sayede bağışıklık sisteminizin daha da fazla güçlü hale gelmesine yardımcı olursunuz. Bağışıklık sisteminizi en güzel şekilde güçlendirmeyi sağlarsınız.

Doğamız da artık kafamızı çevirdiğimiz zaman ise şifa kaynağı olarak tabir edebileceğimiz pek çok meyvelerin yer aldığını belirtmemiz mümkün. Doğal olarak bu meyveler içerisinde de dut yer alır. Olabildiğince sizlerde artık  siyah ya da beyaz fark etmeden dut tüketmelisiniz.  Fakat dutun aynı zamanda kan yapıcı özelliğe sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Düşük Kolesterol Sağlmaya Yardımcı

Kolesterol seviyesi çok fazla yüksekse o zaman beyaz dut tüketimi yoluna hemen başvurun. Beyaz dutun en  önemli özelliğinden biri de yüksek seviyeye sahip olan kolesterolün denge de tutulmasına yardımcı olur. Buna göre sizlerde artık kolesterol seviye ayarının en iyi şekilde yapılmasını sağlarssınızş. Hayata bundan sonra  olumlu şekilde   bakmaya çalışmak isteyenler için dut en iyi çözüm yollarından biridir. Bir hayli fayda sağladığından dolayı mutlaka dut yenmelidir.  Diğer meyvelerde olduğu gibi dutunde kendine ait olan bazı faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı

Kanda ki şeker oranının dengelenmesini sağlayarak normal seviyelerde seyretmesine olanak tanır. Özellikle tip 2 diyabettin tedavisini görmekte olan bireylerde kullanılan ilaca benzemesi ile bilinmektedir. Oluşumu bağırsakta ki şekeri yavaş yavaş etkilemesi ile parçalar ve emilimini kolaylaştırır. Bu sayede vücutta ki kan değerlerini normal tutulmasına yardımcı olur.

 Kansere Karşı Etkin Korumaya Destek Olur

Kanser hücrelerinin oluşumunu, yayılmasını ve büyüme fonksiyonlarını durdurması ile kansere karşı savaş açmaktadır. Dutun kansere karşı faydası dutun içeriğinde antosiyaninler sayesinde kanser hücrelerine karşı koymada birebir etkilidir. Resveratrol bileşenleri ile de anti kanser özelliklerine sahiptir. Bu nedenle dut, birçok kanser türünde koruma da oldukça faydalıdır. Kansere karşı etkilidir.

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir