Bezelyenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Ağustos 3, 2017 Gıdalar

Merhaba sevgili okurlarımız. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıkça tükettiğimiz bezelyeler ülkemizde sevilen gıdalar arasındadır.Vitaminler,mineraller ve lif açısından zengin olan bezelyeyi, severek tüketmeniz için bezelyenin faydaları sizler için sıraladık:

Bezelyenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

1: Vitamin ve Mineral Açısından Zengindir

Bezelye vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar arasındadır. A,B,C ve K vitaminleri açısından zengindir.Mineral olarak ise demir,potasyum,fosfor,magnezyum açısından zengindir. Bu besin içeriği sayesinde günlük vitamin ve mineral ihtiyacının belli bir bölümünü karşılamaktadır.Bu yüzden bezelyeyi mümkün oldukça fazla tüketmeye çalışın.

2: Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Bezelye içindeki antioksidanlar ve polifenoller kansere yakalanma riskinizi düşürerek daha sağlıklı bir vücut yapısında sizlere yardımcı olacaktır.4

3: Protein Açısından Zengindir

Bezelyenin en önemli özellikleri arasında bitkisel protein açısından zengin gıda olmasıdır. Diğer yeşilliklere göre ortalama 1- 1.5 kat daha fazla protein içermektedir. Günlük protein ihtiyacınızın bir bölümünü bezelye ile karşılayabilirsiniz.Özellikle spor yapanların sıcak yemeklerde bezelyeyi tercih etmesini tavsiye ediyoruz.

4: Bağışıklık Sistemini Korur

Bezelyede bulunan vitaminler ve antioksidan maddeler sağlıklı bir bağışıklık sistemi için sizlere yardımcı olur.Bağırsak florasını koruyup geliştirerek faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar. K vitamini ile de bağırsaktaki faydalı bakterilerin kullanmasına yardımcı olarak çoğalmasını sağlar.

5: Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Bezelyenin yapısından bulunan lifli maddeler mide ve bağırsaklarda su alıp şişerek yer kaplar ve daha az yemenize yardımcı olur. Aynı zamanda bu lifli maddeler sindirimi hızlandırır ve sizlere kolon kanserine karşı korur.

6. Cildinizi Korur

Bezelyede bulunan antioksidan, vitaminler, karoten,karotenoid gibi maddeler cildinizi koruyarak erken yaşlanmaları ve ciltte meydana gelecek olan sarkmaları önler. Genç gözükmenize yardımcı olur ve cildi güzelleştirir.

7: Basur Sorunu İçin Tüketilebilir

Basur sorunu yaşayan hastalar için tavsiye edilen gıdalar arasında bezelyede vardır.Çünkü lifli yapısı sayesinde bağırsak sağlığınızı korur ve basur sorunlarına karşı karşıya kalmanızı engeller.

8: Göz Sağlığınızı Korur

Bezelyede bulunan A vitamini sayesinde daha net gören ve sağlıklı gözlere sahip olacaksınız. A vitamini sağlıklı gözler için en gerekli vitaminin başında gelir.

9: Çocuklarda Beyin Gelişimine Katkıda Bulunur

Küçük çocuklarda hatta anne adaylarının bol bol tüketmeleri gereken gıdalar arasında bezelye yer alır.Çünkü bezelyede folik asit bolca bulunur.Folik asit çocuklarda beyin gelişimi için en önemli besin maddelerinden biridir.Hamile bayanlarda ise daha zeki çocuklar için folik asit yüklenmesi yapanlar vardır.Bu yüklemeler yerine doğal olarak bezelye tüketerek bebeklerinizi zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Bezelyenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir