Biber Gazı Nedir?

Mayıs 14, 2019 Sağlık

 

Son yıllarda adı sıklıkla duyulan biber gazı bir tür göz yaşartıcı gaz olarak ifade edilir. Bu gazın kendi içerisinde birkaç çeşidi vardır.

Biber gazı genellikle toplumsal olaylarda güvenlik önlemleri nedeniyle kullanılmakta ve ülke içerisinde bununla birlikte yaygın hale gelmektedir. İlk ortaya çıkışı 1871 yılında olan biber gazı 1990 yılına gelindiğinde bomba ya da sprey olarak kullanılmaya başlanmıştır. Göz yaşartıcı gazın üretimi ise 1928 yılına dayanmakta olup iki kimyacı Amerikalı tarafından yapılmıştır. Bu gazların savaş dünyasında yaygın olarak kullanılması ise Vietnam Savaşı ile birlikte olmuştur. Bazı ülkeler tarafından ilgi gören bu gaz Türkiye’de kullanım şekliyle giderek yaygın hale gelmektedir.

Biber Gazı Üretimi

Türkiye’de biber gazı Capsicum Frutescensden ya da Capsicumannumdan elde edilir. Yani üretimde Arnavut biberi ya da Şili biberinin saflaştırılmış hali kullanılır. Elde edilen bu saf eter, alkol ve kloroformda çözünür. Ardından uçurulan bu çözücüler sonrasında mum benzer madde ortaya çıkar ve kullanıma hazır hale gelir. Üretilen biber gazlarının yaklaşık yüzde kırklık kısmı Amerika’da yapılır. Gittikçe yaygın olan biber gazının kullanımı güvenlik güçleri için son dönemlerde zorunlu hale getirilmiştir.

Biber Gazı Etkileri Nelerdir?

Biber gazı etkileri adından da anlaşılacağı üzere ilk aşamada gözlere biber sürülmüş hissi verir. Gözlerde bulanık görme ve görme zorluğu hissi ortaya çıkar. Biber gazının sıkılmasıyla birlikte ortaya çıkan koku nefesle içeri çekilirse bu durumda aynı hisler burunda da görülmeye başlanır. Bunlar birlikte zaman içerisinde mide bulantısı ve nefes alıp vermede güçlük yaşanır. Eğer biber gazı cilt ile temas ederse bu durumda kaşınmaya ve tahrişe neden olur. Kapalı ortamlarda sıkılan biber gazında bu etkilerin her biri daha fazla görülür. Ortaya çıkan etkiler genellikle bir iki saat sonra sona ermektedir. Ortaya çıkardığı etkiler itibariyle biber gazı ölümcül olmayan bir silah olarak tanımlansa da çok nadir ölüme yol açtığı da olmuştur.

Biber Gazı Kullanımı Yasal Mı?

Dünyadaki en acı biber olarak kabul edilen Şili biberinden üretilen biber gazının satışı yasak kılınmıştır. Bundan dolayı biber gazı taşımak ya da yasal olmayan yollar ile ülke içerisine getirmek yasalara uygun bir durum değildir. Eğer yurtdışından yasa dışı biber gazı getirilirse ya da bunu sivil amaçlı kullanıp satmak istenirse bu durumda olan kişilere gümrük kaçakçılığı işlemleri uygulanır. Yapılan bu yasaklamaya ilişkin bilgilerin 2559 numaralı Polis Görev Ve Salahiyet Yasasının on altıncı maddesinde yer aldığı belirtilir. Biber gazının yasallığı ile ilgili tüm açıklamaları yapmaya görevli yer emniyet genel müdürlüğüdür. Sıkıldığında ortaya çok sayıda yan etkinin çıkması biber gazı ile ilgili bu kararın alınmasını etkilemiştir. Dolayısıyla her zaman bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır.

Biber Gazı Kullanmanın Cezası Var Mı?

Ülke içerisinde birkaç yıl önce yaşanan gezi parkı olaylarının ardından silah olarak kabul edilen biber gazı kullanımı yasaklı kılınmıştır. Buna göre kullanımı tespit edilen kişilere Yargıtay tarafından ceza verilmektedir. Yargı kapsamında bu durumla ilgili örnek yer almakta olup biber gazı kullanan bir kişi karşısındaki kişiyi ciddi oranda yaralamış ve yaralanmanın derecesine bağlı olarak cezalandırılmıştır. Buna göre biber gazı kullanan kişilerin bazılarına hapis cezası verilebileceği gibi bazılarına ise para cezası uygulanabilir. Dolayısıyla biber gazı kullanan ya da taşıyan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir ve yaralanmalar görülebilir.

Biber Gazı Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir