Biberiyenin ve Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir

Ağustos 1, 2017 Baharatlar

Merhaba sevgili okurlarımız. Biberiye bir çok gıdada,salatalarda, et ve et mamullerinde kullanılmaktadır.katıldığı gıdalara güzel koku ve tat özelliklerini geliştirmeleri ile birlikte sağlık açısından da faydaları vardır.Şimdi biberiyenin sağlık açısından faydalarına göz atalım:

Biberiyenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

1: Hafızayı Güçlendirir

Biberiyenin en bilinen faydaları arasında hafızayı güçlendirmesidir.Geçmişte biberiye hafızayı geliştirmek için tüketilmesi önerilen bitkiler arasındadır. Günümüzde yapılan araştırmalarda özellikle biberiyede bulunan karzonik asit beynin hafıza kısmı için en etkili besindir.Bu yüzden özellikle Alzheimer rahatsızlığı başta olmak üzere diğer hafıza sorunları için biberiye tüketmenizi öneriyoruz.

2: Baş Ağrısı ve Migren Üzerinde Etkileri

Biberiyenin etkin faydalarından biri de baş ağrısı ve migren üzerindeki etkileridir. Bu sorunu yaşayan kişilerde yapılan araştırmalarda biberiye çayı yapılarak bu çayın içilmesi veya buharının soluması ile birlikte baş ağrısı ve migren şikayetlerinde ciddi oranda azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden evinizde mutlaka bulundurarak başınız ağrıdığında çayını yapın,için ve buharını soluyun. Bu şekilde ilaç kullanmadan tedavi olacak ve ilacın zararlı yan etkilerinden korunmuş olacaksınız.

3: Kas ve Eklem Üzerine Etkileri

Biberiyede ki besin maddeleri ve özellikle biberiye yağı kas eklem ağrıları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Özellikle ağrıyan yerlere bir miktar biberiye yağı sürdüğünüzde rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Aynı zamanda günümüzde cilt bakım ürünlerin ana maddesi olarak biberiye kullanılmaktadır. Bu yüzden biberiye yağını cildinize de sürebilirsiniz.

4: Metabolizmanızı Hızlandırır

Biberiye özellikle kan dolaşımı ve metabolizma hızını arttıran gıdalar arasındadır.Özellikle kan akışını hızlandırmak cilt ve hücrelere besinler ve oksijenin hızlı ulaşmasını sağlayacak, bu sayede daha güzel bir cilt sağlığına kavuşmuş olacaksınız.

5: Antioksidan Etkisi

Biberiye iyi bir antioksidan yapısında bitkidir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırarak zararlı toksinler ve özellikle kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyeceksiniz.Aynı zamanda genç bir görünüm ve hücre sağlığı için antioksidan maddeler çok önemlidir.Biberiyeyi tüketmek sizi genç ve güzel gösterecektir.

Aynı zamanda antioksidan içeriği ve diğer besin maddeleri ağız kokusuna karşı da etkili olacaktır.

 

6: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Biberiye yapısında yağ asitleri, antioksidan ve vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalıklara karşı daha dirençli bir hale gelmenize yardımcı olacaktır.

Değerli okurlarımız. Bu faydalı bitkiyi de özellikle hamile ve emziren bayanların fazla tüketimi bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.Son olarak alerjisi olanların da tüketmemelerini tavsiye ediyoruz.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

 

Biberiyenin ve Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir